Oficjalne otwarcie zmodernizowanego stadionu miejskiego w Rumi mogło mieć tylko taki charakter – iście sportowy. Zapalenie olimpijskiego znicza, symboliczne przecięcie wstęgi oraz sztafeta olimpijska to tylko część piątkowej (13 września) uroczystości. W otwarciu uczestniczyli m.in. uczniowie z lokalnych szkół, sportowcy oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu.
Stadion w pierwotnej postaci oddano do użytku w 1964 roku. Od początku istnienia obiektu w jego obrębie ulokowana była żwirowa bieżnia, która wraz z upływem czasu przestała spełniać swoją funkcję. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kilkadziesiąt lat.
Kierownictwo MOSiR-u w końcu doczekało się zmian. W sierpniu tego roku udało się zakończyć kosztującą ponad 5 milionów złotych inwestycję, dzięki której powstał m.in. rozbieg do skoku w dal, oświetlenie, kanalizacja burzowa i przede wszystkim nowa bieżnia tartanowa.
Modernizacja stadionu nie byłaby jednak możliwa bez dofinansowań z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o łącznej wartości 1,3 miliona złotych, które udało się pozyskać pracownikom urzędu miasta.
Chcąc uczcić sukces, jakim jest udana modernizacja sportowej wizytówki Rumi, pracownicy MOSiR-u wspólnie z władzami przygotowali wyjątkową ceremonię. W piątek (13 września) na stadionie rozbrzmiał hymn narodowy, po czym zapalony został znicz olimpijski. Ponadto, w nawiązaniu do 65. urodzin miasta, wypuszczonych zostało 65 gołębi.
– Cieszę się niezmiernie, że ta nowoczesna bieżnia w końcu powstała. Niech służy klubom sportowym i wszystkim mieszkańcom, każdego dnia, do późnych godzin wieczornych. Wszyscy mogą przyjść i korzystać z tego obiektu, do czego gorąco zachęcam i jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia modernizacji stadionu – podkreślił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Goście mogli także podziwiać sportowe zmagania, które odbywały się w ramach XXIII Sztafety Olimpijskiej o Puchar Dyrektora MOSiR-u, oraz uczestniczyć w symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu zmodernizowanego obiektu.
– Chyba nic nie kształtuje charakteru tak jak sport, bo sportowcem nie jest się tylko podczas treningów i zawodów, kiedy trwa kariera, ale ten zapał i energia towarzyszy nam przez całe życie. Bardzo dziękuję za zaproszenie i życzę, by wielu olimpijczyków „urodziło się” na tym stadionie – powiedziała Angelika Cichocka, wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski w lekkoatletyce. – Chciałam też podkreślić, że trzeba mieć odwagę, by organizować otwarcie obiektu w piątek trzynastego. Właśnie dlatego jesteście skazani na sukces – podsumowała.
Więcej informacji na temat modernizacji obiektu można znaleźć pod tym linkiem.