Piątek, 04 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Idzie jesień, pora na… zieleń!


Idzie jesień, pora na… zieleń!02.10.2024 r.

Nasadzenia drzew zrealizowane wzdłuż ul. Dębogórskiej w ramach projektu obywatelskiego „Mała Japonia”

Gdy mieszkańcy szykują się na spadające liście i nadchodzącą zimę, miasto ponownie zabiera się za nowe nasadzenia. Tylko tej jesieni w różnych lokalizacjach pojawią się ponad 2 tysiące młodych roślin – kwiatów, krzewów, bylin czy drzew. Dzięki temu sadzonki będą miały szansę lepiej ukorzenić się przed wiosną i przystosować się do otoczenia.

 

Będzie łatwiej przetrwać

Zajmą kolejne miejsca przy ulicach i chodnikach,w ogólnodostępnych rabatach i na miejskich zieleńcach oraz w parkach. Tysiące roślin wieloletnich trafiają do gleby właśnie teraz, w październiku, żeby być gotowymi do przetrwania wiosny, gdy ta okaże się szczególnie wymagająca – ze zmiennymi temperaturami, suszami czy intensywnymi opadami, jak zdarzało się w ostatnich latach. Rośliny, które przez kilka miesięcy zdążą zapuścić mocniejsze korzenie, lepiej poradzą sobie w miejskim środowisku.

Zorganizowana zieleń pojawi się m.in. przy ul. Chełmońskiego

 

Zupełnie nowa zieleń

W najbliższym czasie zieleńców przybędzie w różnych częściach Rumi. Rośliny, które będą najbardziej widoczne dla mieszkańców, pojawią się przy ulicach, na niezagospodarowanych trawnikach. Rabaty z hortensjami, szałwiami czy rozplenicami będą realizowane w Białej Rzece. Jezdnie od ciągów pieszych naturalnie oddzielą rośliny przy ulicy Długiej, Królowej Jadwigi, Chełmońskiego, Ceynowy oraz Dąbrowskiego (przy skrzyżowaniu z Sobieskiego). Łącznie to prawie 200 metrów kwadratowych terenu.

Teren pod nową rabatę

Zazieleni się też parking przy ulicy Lipowej, obok Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Wolna przestrzeń przy miejscach postojowych także zapełni się hortensjami i szałwiami.

Tej jesieni uda się również zrealizować zielone projekty z Budżetu Obywatelskiego 2024. Korzenie zaczną zapuszczać hortensje i ozdobne trawy, pozwalając dokończyć „Małą Japonię” – łącznie 150 sadzonek dołączy w październiku do posadzonych wiosną ozdobnych wiśni.

Drugi obywatelski projekt, który teraz nabierze kształtu, to „Żywa lekcja biologii”. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych przy Szkole Podstawowej nr 7 najpóźniej do końca listopada powstanie miododajny ogród. Pojawią się też tablice edukacyjne, a w niedalekiej przyszłości nauczyciele poprowadzą tutaj ekologiczne zajęcia i wyjaśnią, w jaki sposób w naturze funkcjonują owady zapylające i inne drobne stworzenia. Pomoże w tym bioróżnorodność, czyli m.in. drzewka owocowe, byliny i krzewy oraz rośliny cebulowe.

 

Zielone przystanki i uzupełnienia

Rumianie, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, będą czekać na autobusy w przyjemniejszym otoczeniu. Jesienią przygotowane zostaną kolejne dwa zielone przystanki. Wiaty przy ulicy Dąbrowskiego – na wysokości ulicy Kochanowskiego oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Gdańską – zyskają donice i specjalne stelaże, po których z czasem zaczną „wspinać się” rośliny. Docelowo zasłonią część przystanku i stworzą przyjemny cień, podobnie jak przy już zrealizowanych nasadzeniach przy ulicach Derdowskiego i Kosynierów.

Wiata przy ul. Dąbrowskiego, która stanie się „zielonym przystankiem”

Okres nasadzeń to też okazja do uzupełnień istniejących rabat. Wszędzie tam, gdzie na co dzień rośliny niszczeją – między innymi przez wyprowadzanie psów, choroby czy zadeptanie przez spacerowiczów – pojawią się nowe sadzonki. W listopadzie ponad 500 roślin trafi w ten sposób do parku przy ulicy Filtrowej, parku Starowiejskiego oraz na tzw. zielone wyspy przy ulicy Topolowej i Różanej.

To nie koniec zielonych inwestycji – na przełomie października i listopada na terenie całego miasta pojawi się też około setki nowych drzew. Będą to m.in. graby kolumnowe, lipy czy platany.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń