Czwartek, 09 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Innowacyjna nauczycielka z Ekologa na „Liście 100”


Innowacyjna nauczycielka z Ekologa na „Liście 100”11.03.2024 r.

Irmina Żarska z wyróżnieniem za miejsce na „Liście 100” podczas konferencji „Umiejętności cyfrowe 2024.pl”, fot. archiwum prywatne

Szkolne zajęcia nie muszą być schematyczne i ograniczać się do podręcznika. Udowadnia to na co dzień Irmina Żarska, przekazując rumskim uczniom swoją wiedzę za pomocą autorskich projektów graficznych czy zabaw ze sztuczną inteligencją. Dzięki swojej kreatywności i zaangażowaniu polonistka z Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej znalazła się na ogólnopolskiej „Liście 100” – zestawieniu nauczycieli, którzy tworzą innowacje i śmiało korzystają z cyfrowych technologii.

„Lista 100” co roku wyróżnia najbardziej pomysłowych i twórczych nauczycieli z całej Polski. Prowadzi ją Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych – organizacja przekonująca, że warto unowocześniać lekcje i odczarowywać stereotypy.

Głównym celem zestawienia jest docenienie osób, które w szkolnych klasach sięgają po multimedia, włączają cyfrowe narzędzia i angażują dzieci w zdobywanie wiedzy w inny sposób niż standardowe wertowanie stron podręczników.

 

Autorzy i bohaterowie lektur „ożywają”

W gronie stu znalazła się Irmina Żarska – polonistka z rumskiego Ekologa, której lekcje daleko odbiegają od słynnego frazesu „Słowacki wielkim poetą był”. Podczas planowania lekcji skupia się na doskonaleniu i wykorzystaniu umiejętności cyfrowych.

Jedna z lekcji Irminy Żarskiej – mitologia z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, fot. archiwum prywatne

Tak powstają na przykład prace pisemne z pomocą sztucznej inteligencji czy „(nie)sprawdziany”, podczas których… nie trzeba pisać. Uczniowie korzystają z telefonu, tabletu czy komputera, żeby zobaczyć na lekcjach języka polskiego mówiącego do nich Adama Mickiewicza czy ożywione fotografie bohaterów „Kamieni na szaniec”.

To jednak tylko część niespodzianek, które regularnie przygotowuje dla swoich uczniów nagrodzona nauczycielka.

Cieszę się, że moja działalność na tym polu spotkała się z docenieniem. Bez wątpienia motywuje mnie to do podejmowania kolejnych inicjatyw i projektów, a tych mam w planach całkiem sporo. Już niedługo przede mną kolejne wystąpienia i szkolenia dla nauczycieli, zajęcia na studiach niestacjonarnych i podyplomowych, udział w zespole konsultacyjnym dotyczącym umiejętności cyfrowych, a przede wszystkim wiele wyzwań z uczniami w tym zakresieIrmina Żarska, nauczycielka z Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi, która znalazła się na „Liście 100”.

Nauczycielka chętnie korzysta m.in. ze smartfonów czy tabletów, żeby uatrakcyjnić swoje lekcje, fot. archiwum prywatne

 

Inspiruje i buduje społeczność nauczycieli

Czy to wszystko brzmi nietypowo? Zapewne tak, ale działa i angażuje uczniów. Co więcej – po rozwiązania stosowane przez Irminę Żarską chętnie sięgają nauczyciele z całego kraju.

Część materiałów, które przygotowuje dla swoich uczniów Irmina Żarska, fot. archiwum prywatne

Dzieli się swoimi edukacyjnymi pomysłami na autorskim blogu (irmina-zarska.blogspot.com) oraz na Facebooku (facebook.com/zarskarysuje), gdzie jej „Rysunkowy język polski” śledzi ponad 25 tysięcy osób. Polonistka próbuje też „zarazić” środowisko nauczycieli swoim kreatywnym podejściem do edukacji. Działa w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, wykłada innowacyjne metody nauczania w gdańskiej Akademii Ateneum oraz angażuje się w kampanie, bezpłatne konferencje edukacyjne i inicjatywy pozwalające na wymianę doświadczeń – na przykład w sąsiedniej Redzie (Redzki Maraton i Półmaraton Edukacyjny).

Jaka jest jej misja? Chce sprawić, by polska szkoła korzystała z nowych metod, lekcje nadążały za rozwijającą się technologią, a dzieci kojarzyły naukę nie tylko z obowiązkiem, ale i ciekawie spędzonym czasem.

Irmina Żarska prezentuje jeden ze swoich pomysłów na wykorzystanie cyfrowych narzędzi, fot. archiwum prywatne

Nauczycielka z rumskiej szkoły wcześniej była m.in. finalistką konkursu „Nauczyciel Roku 2021”, może też pochwalić się tytułem „Edukatorki Roku Szkoły w Chmurze 2021/2022”.

Symboliczny dyplom za znalezienie się na wspomnianej „Liście 100” odebrała 21 lutego podczas konferencji „Umiejętności cyfrowe 2024.pl”. Więcej informacji o tym wyróżnieniu można znaleźć na stronie internetowej umiejetnoscicyfrowe.pl.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń