Wtorek, 24 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jak miasto pomaga potrzebującym?


Jak miasto pomaga potrzebującym?17.10.2018 r.


Wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego pojawia się wiele kłopotów, a główną ich przyczyną jest spadek temperatury. W tym czasie osoby ubogie i bezdomne szukają bezpiecznego schronienia. Pomoc najbardziej potrzebującym, nie tylko w tym okresie, to jeden z obowiązków gmin. Jakie działania w tym zakresie podejmuje Rumia?

Nie tylko pieniądze

Miasto posiada obecnie dwie jednostki, których celem jest działanie na rzecz potrzebujących. Są to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi oraz Centrum Integracji Społecznej w Rumi. Wyciągają one pomocną dłoń poprzez różnego rodzaju dofinansowania, szkolenia oraz próbę znalezienia pracy bezrobotnym mieszkańcom. Doraźną pomoc stanowi program dystrybucji żywności, który jest dostępny dla wszystkich rumian. Miasto płaci kilkanaście tysięcy złotych rocznie za jej transport z Banku Żywności do Rumi oraz 140 tysięcy złotych rocznie, na mocy umowy podpisanej z hufcem ZHP Rumia, za dystrybucję wszelkiego rodzaju pożywienia, które wydawane jest w siedzibie harcerzy na Zagórzu. Gmina podpisała z harcerzami również umowę na przygotowanie, dostarczenie i wydawanie jednodaniowych gorących posiłków osobom korzystającym z pomocy MOPS-u. Jest to od 70 do 100 posiłków dziennie przez 7 dni w tygodniu. Tylko w 2017 roku miasto przeznaczyło na ten cel około 300 tysięcy złotych.

Tu nikt nie jest sam

Miasto zleca także, m.in. poprzez granty i różnego rodzaju dofinansowania, organizowanie uroczystości i spotkań dla potrzebujących, w tym: śniadania wielkanocnego (umowa ze stowarzyszeniem „Nasza Rumia”), Dnia Dziecka (dla podopiecznych stowarzyszenia „Pomóż Sąsiadowi”) czy też kolacji wigilijnej dla osób samotnych i ubogich (organizatorami są MOPS oraz stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi”). Rumia stara się także zapewnić schronienie i opiekę mieszkańcom, którzy w wyniku losowego zdarzenia, np. pożaru, znaleźli się nagle bez dachu na głową. W takich sytuacjach, w ramach umowy zawartej z harcerzami, pogorzelcy mogą zamieszkać w siedzibie hufca. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel ponad 10 tysięcy złotych.

Ludzie o dobrych sercach

Jest także wiele mniejszych działań, organizowanych we współpracy z gminą lub miejskimi jednostkami. Są to różnego rodzaju zbiórki darów, pieniędzy, żywności oraz krwi. Ostatnim przedsięwzięciem tego typu jest projekt „Wioska dobra”, w ramach którego, co niedzielę, przy ulicy Ślusarskiej 2, wydawana jest gorąca zupa, herbata, kanapki, ciasta, owoce, a także ciepła odzież. Projekt został zainicjowany przez mieszkańców, a wspiera go m.in. MOPS i Stowarzyszenie „VIDES” Polska. – Regularne wydawanie posiłków przez mieszkanki Rumi to tylko jeden z elementów tej akcji, ponieważ celem nadrzędnym jest wyprowadzenie osób potrzebujących z bezdomności – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Ten projekt to tylko jeden z przykładów na to, że miasto jest pełne dobrych ludzi, który chętnie niosą pomoc drugiemu człowiekowi – podsumowuje.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń