Czwartek, 17 kwietnia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jak miasto troszczy się o drzewa


Jak miasto troszczy się o drzewa04.04.2025 r.

Pracownicy firmy Usługi Leśne i Pielęgnacji Zieleni Janusz Tobiański podczas przycinki drzewa

Rosnące na miejskim gruncie rośliny wymagają szczególnej opieki – i to przez cały rok. Efekty zlecanych przez samorząd prac pielęgnacyjnych są jednak najlepiej widoczne wiosną, kiedy odpowiednio zadbane drzewa zaczynają intensywnie rosnąć lub pokrywać się zielonymi liśćmi. Jakie działania podejmują fachowcy od roślin, aby właśnie taki widok cieszył osoby spacerujące po Rumi?


Gotowe na wiosnę

Pod koniec marca wykonane zostały ostatnie prace związane z przygotowaniem miejskich drzew na wiosnę. Najbardziej widoczne dla rumian były z pewnością przycinki. Przy ul. Kosynierów, Łokietka, Warszawskiej, Wybickiego, Łąkowej czy Obrońców Westerplatte można było dostrzec pracowników na podnośnikach koszowych, wyposażonych w liny i uprzęże. 

Mając do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, fachowcom nie tylko łatwiej jest usunąć suche gałęzie, ale też sprawdzić ogólną kondycję drzewa. Często dzięki takim pracom można w porę odkryć, że z rośliną zaczyna się dziać coś złego i wymaga ona kolejnych zabiegów.

Nad całym procesem czuwa Wydział Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Rumi, natomiast prace od kilku lat realizuje wyspecjalizowana firma – Usługi Leśne i Pielęgnacji Zieleni Janusz Tobiański. Aby przekonać się, jak powinna wyglądać zadbana aleja drzew, najlepiej przespacerować się ul. Kosynierów. 

Coroczne usuwanie gałęzi w tym samym miejscu pozwala na właściwe formowanie koron drzew. Tego rodzaju praktyki tworzą głowy drzew, które stają się cennym rezerwuarem materiałów zapasowych – wyjaśnia Janusz Tobiański, właściciel współpracującej z miastem firmy.

Priorytetem dla fachowców realizujących przycinki zawsze jest bezpieczeństwo ludzi, ale szczególną uwagę zwracają na ptaki zamieszkujące korony drzew. Zgodnie z przepisami prawa, okres lęgowy trwa od 1 marca do połowy października, jednak przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań firma odpowiedzialna za pielęgnację musi przeprowadzić dokładną inspekcję drzew, często zasięgając opinii ornitologa. 

Zdarza się więc, że w szpalerze znajdzie się pojedyncze drzewo, które z pozoru wygląda na pominięte podczas przycinki, a w rzeczywistości prace pielęgnacyjne nie zostały przeprowadzone ze względu na obecność gniazda zamieszkiwanego przez ptaki.


Każde inne, każde ważne

Specjaliści podkreślają, że każde drzewo wymaga indywidualnego podejścia. Nowo posadzone rośliny mogą potrzebować jedynie zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, natomiast starsze okazy nierzadko wymagają usunięcia całych gałęzi czy stosowania specjalnych preparatów. Szczególną uwagę poświęca się usuwaniu pasożytniczej jemioły, która mimo pozytywnych skojarzeń związanych z bożonarodzeniowymi dekoracjami może być zabójcza dla drzew. Wypijając soki z rośliny, pozbawia ją wody i stopniowo prowadzi do jej uschnięcia.

Kluczowe jest odpowiednie nawożenie oraz podlewanie, szczególnie w okresach niedoboru wody. Ważnym aspektem pielęgnacji drzew jest także ochrona przed chorobami grzybowymi, wirusowymi i bakteryjnymi oraz szkodnikami. W takich sytuacjach konieczne staje się zastosowanie odpowiednich preparatów ochrony roślin. Dobra kondycja drzew jest kluczowa, aby lepiej znosiły zmienne warunki atmosferyczne, takie jak susza czy gwałtowne zmiany pogody – podkreśla Janusz Tobiański.

Przycinki realizowane na wysokości kilkunastu metrów

Od 2017 roku w całej Polsce coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, nawałnice czy wichury. Zwłaszcza te ostatnie mogą powodować ogromne zniszczenia, między innymi wśród miejskich roślin. 

Przy rumskich ulicach, dzięki regularnym pracom pielęgnacyjnym, liczba przewracanych przez silny wiatr drzew została ograniczona do maksymalnie kilkunastu rocznie, jest też zdecydowanie mniej połamanych gałęzi. Jest to zjawisko, którego nie da się całkowicie wyeliminować, ponieważ zdarzają się bardzo gwałtowne wiatry mogące powalić nawet duże zdrowe drzewa.

Warto podkreślić, że choć największe i najbardziej wymagające prace dobiegły końca, przez cały rok będą realizowane drobniejsze zabiegi na pojedynczych drzewach. Podobnie jak w ubiegłym roku miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń