Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jak oszczędzać ciepło i energię? Rumia znalazła sposób


Jak oszczędzać ciepło i energię? Rumia znalazła sposób07.12.2023 r.

Jedna z inwestycji zrealizowanych dzięki miejskim środkom finansowym

Władze Rumi podejmują innowacyjne działania, by maksymalnie ograniczyć zużycie energii cieplnej i elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej. Tylko w 2023 roku samorząd przeznaczył miliony złotych na modernizację oświetlenia w szkołach, wykonanie instalacji fotowoltaicznych czy likwidację starych pieców. Kluczem do niższych rachunków i mniejszej emisji dwutlenku węgla są odnawialne źródła energii.

W całej Polsce, w tym na Pomorzu, znajdująca się w sieci energia elektryczna zasilana jest głównie ze źródeł spalania węgla. Opalane tym surowcem elektrownie zanieczyszczają powietrze oraz wytwarzają duże ilości odpadów, co negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne.

Mimo że technologie spalania węgla są wciąż udoskonalane, a metody oczyszczania spalin coraz skuteczniejsze, procesów tych nie można uznać za ekologiczne i ekonomiczne. Wiele krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, podejmują rozmaite działania skierowane na rozwój energetyki zasilanej ze źródeł odnawialnych (tzw. OZE). Ważną rolę w tym procesie odgrywają samorządy, a jednym z nich jest Rumia. Władze miasta nie tylko przeznaczają na ten cel własne fundusze, ale starają się też maksymalnie wykorzystywać unijne i krajowe dofinansowania.

Tylko w bieżącym roku, w ramach transformacji energetycznej oraz projektów oszczędnościowych energii elektrycznej, w rumskich placówkach oświatowych i miejskich jednostkach wprowadzono liczne usprawnienia.

W szkołach i przedszkolach wymieniono oświetlenie na energooszczędne żarówki ledowe, co kosztowało 300 tysięcy złotych. W ośmiu obiektach – Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 6, Szkole Podstawowej nr 7, Szkole Podstawowej nr 8, Szkole Podstawowej nr 10, Zespole Szkół Ogólnokształcących, Przedszkolu „Pod Topolą” oraz hali MOSiR-u – w maksymalnym możliwym zakresie rozbudowane zostały mikroinstalacje fotowoltaiczne (do 50 kWp). Dodatkowo w Siódemce zlikwidowano dwa piece gazowe oraz zamontowano cztery pompy ciepła (dwie gruntowe i dwie powietrzne). Podobne urządzenia pojawiły się również w Przedszkolu „Pod Topolą”. Z kolei w Szóstce zainstalowany został magazyn energii. Na te inwestycje samorząd przeznaczył ponad 2,2 miliona złotych – z czego przeszło 1,3 miliona pokryły zdobyte dofinansowania.

Modernizacja objęła także basen MOSiR-u, gdzie zamontowane zostały powietrzne pompy ciepła, falowniki na silnikach centrali wentylacyjnej, instalacja fotowoltaiczna, a także wykonano nadrzędny system sterowania. Z kolei na hali MOSiR-u pojawił się system monitoringu zużycia energii. Inwestycje te kosztowały ponad 1,7 miliona złotych, a udało się na nie pozyskać przeszło 1,1 miliona.

Zmiany nie ominą również urzędu miasta, gdzie planowany jest montaż magazynu energii oraz powietrznych pomp ciepła. Natomiast siedziba Klubu Integracji Społecznej „Zagórze” ma zostać wyposażona w instalację fotowoltaiczną. Te inwestycje mają kosztować miasto 1,5 miliona złotych, samorząd ubiega się o ponad milionowe dofinansowanie.

Już od wielu lat pracujemy w tym zakresie. Zaczęło się od likwidacji kopciuchów, podłączeń do sieci ciepłowniczej i licznych termomodernizacji. Równolegle postępowała wymiana lamp ulicznych na ledowe. Przeprowadziliśmy audyty i zdobyliśmy środki z różnych dotacji, w tym unijnych. Dzięki temu na kilkudziesięciu prywatnych i gminnych budynkach pojawiały się instalacje fotowoltaiczne, a teraz montujemy w naszych obiektach pompy ciepła. Cały czas pomagamy mieszkańcom w wymianie źródeł ogrzewania na ekologiczne. Jesteśmy też doceniani, nie tylko w regionie, za ogromną aktywność w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Konsekwentnie działamy w kierunku niezależności energetycznej Rumi, obniżając rachunki i dbając o domowe budżety oraz zdrowie mieszkańców – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Mieszkańcy Rumi, którym zależy na czystym powietrzu oraz obniżeniu rachunków za prąd czy ogrzewanie, mogą skorzystać z pomocy urzędników w zakresie pozyskania dofinansowań np. na wymianę systemu grzewczego, termomodernizację domu czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Pytania należy kierować do pracowników Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza.


Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi

  • ul. Starowiejska 17 (budynek Poczty Polskiej – wejście boczne)
  • tel. 58 679 65 05, 58 679 65 04
  • mail: powietrze@rumia.eu
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń