Sobota, 27 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kiedy reklamowy miszmasz odejdzie w niepamięć?


Kiedy reklamowy miszmasz odejdzie w niepamięć?09.08.2021 r.


Zakończyła się inwentaryzacja reklam w mieście. Dzięki przeprowadzonej analizie możliwe stało się przygotowanie wstępnych zapisów uchwały krajobrazowej. W najbliższych miesiącach przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi chcą skonsultować treść dokumentu z mieszkańcami, reklamodawcami i przedsiębiorcami.

W Polsce samorządy mają możliwość uchwalenia prawa miejscowego regulującego zasady sytuowania banerów, szyldów oraz innych nośników reklamowych na swoim terenie. Nie jest to obowiązek, niemniej władze Rumi widzą potrzebę uporządkowania tego tematu, dlatego rada miejska pod koniec czerwca 2017 roku podjęła uchwałę intencyjną o rozpoczęciu prac nad uchwałą krajobrazową. W urzędzie powołany został także specjalny zespół koordynujący przygotowania. Celem tych działań jest nie tyle usuwanie reklam, co lokowanie ich w harmonii z ładem przestrzennym, podkreślając walory krajobrazowe miasta.

Aby móc ocenić skalę problemu, urząd miasta zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji reklam. W ramach przedsięwzięcia wykonano fotorejestrację i skaning laserowy 3D ulic o łącznej długości przekraczającej 32 kilometry. Zinwentaryzowano 4387 nośników reklamy zewnętrznej, a także wykonano kompleksową analizę występowania nośników reklamowych na wybranych odcinkach dróg.

Zdaniem ekspertów wnioski są jednoznaczne: liczba reklam w przestrzeni publicznej jest znacząca, co powoduje chaos reklamowy – w tym na reprezentacyjnych ulicach Rumi. Ponadto analizy zajęcia pasa drogowego przez reklamy wykazały spory wzrost możliwości pobierania opłat oraz nakładania kar z tego tytułu.

Do czasu uchwalenia uchwały krajobrazowej obowiązują zapisy dotyczące reklam, które zostały zawarte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Przygotowując wstępne zapisy uchwały krajobrazowej, bazujemy nie tylko na wynikach przeprowadzonej inwentaryzacji, ale i na doświadczeniach innych miast, które wprowadziły taki dokument w życie. Jednocześnie chcemy, aby wszelkie zmiany zaszły w porozumieniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami, stąd konieczność przeprowadzenia konsultacji. Chyba wszystkim zależy, aby kwestia reklam znajdujących się w miejskiej przestrzeni została uporządkowana, dlatego myślę, że wiele osób chętnie podzieli się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi ds. inwestycji.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń