Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kocioł na paliwo stałe. Czy można wymienić stary model na nowy?


Kocioł na paliwo stałe. Czy można wymienić stary model na nowy?28.10.2022 r.


Mieszkańcy województwa pomorskiego, a zatem i Rumi, od 1 stycznia 2021 roku muszą przestrzegać zapisów ujętych w tzw. uchwale antysmogowej. Wśród nakazów pojawiły się m.in. konieczność rezygnacji ze stosowania paliw opałowych najgorszej jakości oraz kotłów na paliwo stałe. W poniższym artykule staraliśmy się wyjaśnić najważniejsze kwestie i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy mogę wymienić stary piec na paliwo stałe na nowszy model?

W przypadku nieposiadania stosownego dokumentu o braku możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej lub OPEC-u nie ma możliwości zainstalowania nowego pieca na paliwo stałe.

Ile czasu mogę użytkować piec na paliwo stałe?

Kotły pozaklasowe oraz nieposiadające tabliczki znamionowej można użytkować do 1 września 2024 r. Kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3. i 4., można użytkować do 1 września 2026 r. Kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 5., można użytkować do 1 lipca 2035 r. Te same wymagania i terminy dotyczą miejscowych ogrzewaczy powietrza, takich jak kominki czy tzw. kozy.

Czym nie mogę palić w piecu po wejściu w życie uchwały antysmogowej?

Nie można stosować paliw najgorszej jakości, czyli: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, mieszanin paliw zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20 proc. Na podstawie odrębnych przepisów zakazane jest również spalanie odpadów.

Czy w sezonie grzewczym 2022/2023 mogę palić węglem?

Tak – pod warunkiem, że będzie to węgiel dobrej jakości. Zakazy dotyczące spalania paliw stałych wchodzą w życie stopniowo, zgodnie z terminami określonymi w uchwale, i tylko tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Czy mogę palić w kominku?

Tak – dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy w kominkach, o ile spełniają one wymagania w zakresie ekoprojektu (informacje dotyczące klasy urządzenia znajdują się na tabliczce znamionowej), a ich eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących. Kominek nie może być jednak podstawowym źródłem ciepła.

Czy muszę podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej?

Nie – po upłynięciu terminów określonych uchwałą nie będzie można jedynie stosować paliw stałych, ale to właściciel instalacji zdecyduje o sposobie ogrzewania. Może zarówno podłączyć się do sieci, jak i przejść na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy odnawialne źródła energii.

Jakie mam możliwości, aby pozyskać dofinansowanie wymiany kotła?

Obecnie właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze” oraz dotacji celowych finansowanych przez Urząd Miasta Rumi. Ponadto pracownicy Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza na bieżąco informują mieszkańców Rumi o innych dostępnych źródłach finansowania.

Czy za nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej grożą kary?

Tak – zgodnie z prawem ochrony środowiska – grzywny w wysokości do 5000 złotych.

Kto pilnuje przestrzegania zapisów uchwał antysmogowych?

W Rumi są to pracownicy urzędu miasta, strażnicy miejscy, policjanci, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Jakie dokumenty należy przedstawić w przypadku kontroli?

W takiej sytuacji niezbędne jest okazanie: dokumentacji technicznej urządzenia, instrukcji dla instalatorów i użytkowników, dokumentu potwierdzającego brak możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, kopię świadectwa jakości paliwa, a także dokumentację potwierdzającą datę oddania instalacji do eksploatacji.

Gdzie mogę się zgłosić z dodatkowymi pytaniami bądź podejrzeniem nieprzestrzegania wymagań uchwały antysmogowej?

Wszelkie zgłoszenia, uwagi, wątpliwości bądź pytania w kwestii obowiązujących przepisów pomorskiej uchwały antysmogowej można zgłaszać do Urzędu Miasta Rumi mailowo na adres: powietrze@rumia.eu, pod numerem telefonu: 58 679 65 04 lub osobiście w punkcie informacyjno-obsługowym przy ul. Starowiejskiej.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń