Czwartek, 15 stycznia 2026
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kolejna fala zieleni zalewa miasto


Kolejna fala zieleni zalewa miasto04.11.2025 r.


Jesień to czas, w którym samorząd inwestuje w zieleń. Tysiące młodych roślin, od sezonowych po wieloletnie, pojawiają się w różnych częściach Rumi. Gdzie mieszkańcy mogą zaobserwować największe zmiany?

Barwne nasadzenia na szare dni

Od drugiej połowy września całą Rumię zdobi około 2500 jesiennych kwiatów – wrzosów, kapust, chryzantem i starców. Fioletową oprawę zyskał także napis z nazwą i herbem miasta zlokalizowany na trójkątnym skwerze przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Dąbrowskiego. 

Rośliny na lata w różnych częściach miasta

To jednak tylko część działań poprawiających miejską estetykę. Sukcesywnie przybywa roślin wieloletnich. Prace obejmują zarówno nowe nasadzenia, jak i uzupełnienie tych zniszczonych przez wyprowadzane psy czy w wyniku zadeptania przez spacerowiczów. Kwiaty, krzewy, byliny są sadzone wzdłuż ulic, przy chodnikach, w parkach i zieleńcach.

Ponad 500 nowych sadzonek wzbogaciło dwa rumskie parki, ekoskwerek, zieloną wyspę oraz ogródek miododajny i ekologiczny. Nowe rośliny pojawiły się również przy ulicy Pomorskiej, w pobliżu marketu Gosia, w rejonie Żwirki i Wigury oraz Rodziewiczówny.

Nowe nasadzenia przy tężni solankowej (ul. Różana)

Pora na zmianę

Kilka miejsc przechodzi niemal całkowitą metamorfozę. Na przykład trawnik przy ulicy Żołnierzy I  Dywizji Wojska Polskiego, gdzie na powierzchni około 720 m² pojawi się ponad 2500 roślin – hortensje, jeżówki, szałwie i rozplenice. Koszt tej inwestycji to ponad 100 tysięcy złotych.

Stopniowo zastępujemy trawniki bardziej zróżnicowaną roślinnością – wyjaśnia Anna Borys, naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej. – Takie nasadzenia mają wiele zalet. Przede wszystkim sprzyjają bioróżnorodności, tworząc lepsze warunki życia dla owadów, w tym bardzo potrzebnych zapylaczy. Dodatkowo ograniczają konieczność częstego koszenia, co przekłada się na pewne oszczędności, ale też zmniejsza emisję spalin. Nowa zieleń działa jak naturalna bariera przeciwpyłowa i poprawia jakość powietrza, a jednocześnie pozytywnie wpływa na estetykę przestrzeni publicznej: staje się ona bardziej kolorowa, zróżnicowana i przyjazna dla mieszkańców – dodaje.

Podobne zmiany zachodzą przy tężni solankowej, gdzie posadzono hortensje i barwinek, a wkrótce pojawią się tam dwa drzewa. W parku Starowiejskim różaneczniki ustąpiły miejsca funkiom, a na osiedlu przy ulicy Gierosa powstał kolorowy klomb.

Przybyło także lubianych przez mieszkańców zielonych przystanków. Przy ulicy Pomorskiej kostkę brukową zastąpiły dwie bujne kompozycje roślinne, a przy cmentarzu parafialnym, po przesunięciu ławki, wygospodarowano przestrzeń pod kolejną kwietną aranżację.

Wieloletnie rośliny przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego

Więcej zielonych parasoli

Wkrótce w miejskiej przestrzeni pojawi się też ponad sto drzew. W ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego oraz miejskiej akcji „Zieleń na mur-beton” zostaną posadzone dęby, jarzębiny, a także lipy, graby kolumnowe oraz wiśnie kanzan. Drzewa będą rosły w miejscach, gdzie brakuje zieleni, a jednocześnie nie ma tam kolidującej z korzeniami infrastruktury podziemnej.

Termin prac nie jest przypadkowy. Sadzenie roślin w  październiku i listopadzie jest kluczowe – umożliwia im wykształcenie mocnych korzeni i lepszą adaptację do zmian klimatu, takich jak susze czy intensywne opady.

Dęby przy ul. Gdańskiej

Naszym celem jest, aby w Rumi przybywało jak najwięcej zieleni. Chcemy, by mieszkańcy mogli poruszać się zielonymi ulicami, a w niedalekiej odległości od domu mieli dostęp do przyjaznych, zielonych przestrzeni, w których można odpocząć, spotkać się ze znajomymi czy spędzić czas z rodziną – mówi Anna Borys. – Dlatego nie tylko sadzimy drzewa, krzewy i byliny, ale również kładziemy duży nacisk na ich odpowiednią pielęgnację. Zieleń to nie tylko ozdoba, to ważny element poprawiający jakość życia w mieście, dlatego traktujemy ją z należytą troską i długofalowym podejściem – podsumowuje.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń