Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kolejne pokolenie rumian zostanie ekobohaterami


Kolejne pokolenie rumian zostanie ekobohaterami11.12.2023 r.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 z koordynatorką programu Anną Borys z Urzędu Miasta Rumi

Będą wiedzieć, jak segregować odpady, oszczędzać wodę, dbać o czyste powietrze i szanować naturę. Gdy już ekologia nie będzie miała przed nimi tajemnic, dołączą do rumskich ekobohaterów! Ponad 2200 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych weźmie udział w drugiej edycji miejskiego programu edukacji ekologicznej. Do czerwca przyszłego roku będą realizować cykl zajęć oraz uczestniczyć w szeregu wydarzeń kształtujących dobre nawyki.

Druga edycja akcji, która uświadamia młodych rumian, jak dbać o środowisko naturalne, ruszyła w listopadzie. Program obejmuje całe miasto – biorą w nim udział wszystkie rumskie szkoły podstawowe oraz oddziały przedszkolne i przedszkola.

Przedsięwzięcie podzielono na dwie kategorie wiekowe dla przedszkoli (3-4 lata oraz 5-6 lat) i dwie kategorie dla uczniów (pierwszoklasiści oraz drugoklasiści). Każda z placówek ma też swojego koordynatora (łącznie jest ich 17), który będzie dbać o zrealizowanie programu według wytycznych i, przede wszystkim, o przekazanie wiedzy jego uczestnikom. Dzieci utrwalą też dobre nawyki będące kluczem do sukcesu całego programu i pozwalające małymi krokami zmieniać świat.

 

Teoria i praktyka nauczą ekologii

Co dokładnie będą musieli zrobić najmłodsi, aby dorównać rumskim ekobohaterom? Znów czekają na nich zadania i aktywności, których wykonanie w trakcie roku szkolnego będzie oznaczane pieczątką w specjalnych książeczkach. Część do zrealizowania wspólnie, w grupie, a część samodzielnie, w domu.

Po drodze należy też zaliczyć dobrze już znane mieszkańcom wydarzenia – m.in. akcję „Czysta Rumia”, sprzątanie świata czy kampanię „Rowerowa Wiosna”. W ten sposób najmłodsi już po raz drugi będą mieli okazję uczyć się ekologii nie tylko w teorii, ale też w formie zabawy i praktyki.

Każda ze zdobytych pieczątek to tak naprawdę nowa umiejętność, która w przyszłości pomoże dzisiejszym kilkulatkom żyć w zgodzie ze środowiskiem. Gdy odznaczenia będą już w komplecie, ich kolekcjonerzy zasłużą na miano wspomnianych ekobohaterów.

Śmieciarka z PUK-u Rumia podczas prezentacji dla dzieci

– Edukacja ekologiczna to podstawa naszego działania od najmłodszych lat. Każdy z nas chce żyć w przyjaznym środowisku, oddychać zdrowym powietrzem i w otoczeniu przyrody. Samo nic się nie stanie, dlatego musimy uczyć wszystkich proekologicznych działań nieustannie. Cieszę się, że samorząd podejmuje wszelkie inicjatywy z nastawieniem na przyszłość naszych mieszkańców. Każdy musi być zaangażowany w pogłębianie ekologicznej świadomości – nauczyciele, rodzice, ale i władze miast, gdyż tylko wspólnie możemy osiągać cele – mówi Lucyna Miotk, radna, przewodnicząca Komisji Kultury.

 

Więcej niż lekcja

W tym, żeby w pełni zaangażować dzieci w zajęcia, pomagają też przekazywane przez Urząd Miasta Rumi pomoce dydaktyczne: plansze edukacyjne, gry, kosze do segregacji trafiające do każdej z sal czy gotowe scenariusze ekolekcji.

Z nich korzystają nauczyciele i pedagodzy, którzy prowadzą zajęcia w swoich szkołach zgodnie z miejskimi wytycznymi. Pojawią się też po raz pierwszy specjalne warzywniki, które staną przy szkołach oraz przedszkolach. Trafiły do placówek jeszcze w październiku, ale ich czas nadejdzie wiosną – wypełnią się sadzonkami i staną się prawdziwym, wspólnym ogródkiem uprawianym przez uczestników akcji oraz ich opiekunów.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 podczas próbnego sadzenia jesiennych kwiatów

Zakup warzywników został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Zajęcia realizowane w ramach rumskiego programu edukacji ekologicznej pozytywnie oceniają koordynatorki zaangażowane w poprzednią, pilotażową edycję:

– Program pokazuje, czym jest ekologia, uczy dzieci od najmłodszych lat, poprzez zabawę, w jaki sposób należy dbać o środowisko, przyrodę i zwierzęta. Dzieciaki najbardziej były i są zachwycone tematem segregacji odpadów, gdyż w codziennym życiu mają możliwość wykazania się swoją wiedzą na ten temat w swoich domach – mówi Joanna Jóźwiak, koordynatorka programu w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 8 w Rumi.

– Dzięki edukacji ekologicznej stosunek naszych uczniów do otaczającej nas przyrody stał się bardziej osobisty i emocjonalny. Mali ekobohaterowie chętnie uczyli się ekonawyków i dowiadywali się, że nawet drobne z pozoru działania przynoszą widoczne efekty i mają olbrzymie znaczenie dla nas wszystkich – zauważa Iwona Maćkowiak, koordynatorka programu dla klas I-III w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi.

– Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których poruszana była tematyka zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Przedszkolaki tworzyły plakaty, które prezentowały przyczyny i skutki zanieczyszczenia tych środowisk oraz sposoby ich zapobiegania. Organizowanie wycieczek do lasu czy parku w dużym stopniu uświadamiało maluchom piękno otaczającej nas przyrody oraz uczyło czerpania radości z obcowania z naturą – ocenia Edyta Angel, koordynatorka programu w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi.

Kolejny element, który angażuje najmłodszych w program edukacji ekologicznej, to dodatkowe wyzwania oraz nagrody. Dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję przedstawieniu ekologicznym, a także spróbować swoich sił w konkursie – będzie związany z ponownym wykorzystaniem odpadów i odbędzie się po raz drugi. Najlepsi mogą liczyć na nagrody finansowe.

Druga edycja programu edukacji ekologicznej w Rumi potrwa do czerwca przyszłego roku. Oficjalne podsumowanie odbędzie się podczas akcji „Czysta Rumia”.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń