Wtorek, 24 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kolejny maraton pisania listów w Stacji Kultura


Kolejny maraton pisania listów w Stacji Kultura29.11.2018 r.


Stacja Kultura już po raz piąty zaprasza do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Wydarzenie trwa od 29 listopada do 8 grudnia. List można napisać w godzinach otwarcia biblioteki (od pon. do pt. w godz. 9:00-20:00, sob. 10:00-15:00, śr. nieczynne). W wypożyczalni głównej w Stacji Kultura można zapoznać się z życiorysami bohaterów maratonu, udostępnione są wzory listów, przybory do pisania, papier oraz koperty oraz  skrzynki na listy.

Czym jest Maraton Pisania Listów?

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). W tym roku akcja rozpoczyna się 29 listopada i potrwa do 9 grudnia. W ramach inicjatywy ludzie na całym świecie piszą miliony listów w obronie tych, których prawa są łamane. Każdego roku działania te prowadzą do prawdziwych zmian. Ludzie bezprawnie uwięzieni zostają uwolnieni, oprawcy zostają postawieni przed wymiarem sprawiedliwości, a więźniowie traktowani są bardziej humanitarnie.

Pomysł zorganizowania Maratonu Pisania Listów zrodził się w Polsce, wśród aktywistek i aktywistów działających w warszawskiej grupie Amnesty International w 2001 roku. Od tamtej pory stał się największą ogólnoświatową akcją na rzecz praw człowieka. Co roku akcja ma ogromny odzew w Polsce. W Maratonie obecnie uczestniczą dziesiątki tysięcy osób z całej Polski. Do tej pory do organizacji Maratonu zgłosiło się ponad 750 instytucji w całym kraju.

W trakcie akcji wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. O tym, że Maraton Pisania Listów ma realny wpływ na życie ludzi, można przekonać się wspominając drugą edycję, która odbyła się w Stacji Kultura w 2015 roku. Jedną z bohaterek MPL była Teodora del Carmen Vásquez, która w wyniku komplikacji urodziła martwe dziecko, po czym została skazana na 30 lat więzienia za „umyślne zabójstwo”. W konsekwencji ponad dekadę spędziła w więzieniu. Aktualnie, po zmniejszeniu wyroku, wyszła na wolność i przy pomocy prawników próbuje odzyskać dobre imię.

W zeszłorocznym Maratonie czytelnicy pisali m. in. w obronie Tadjadine Mahamat Babouri’ego, zwanego Mahadine, który był więziony od 30 września 2016 r. za umieszczenie na Facebooku kilku filmów krytykujących sposób zarządzania środkami publicznymi przez rząd. Mahadine został oskarżony o naruszenie porządku konstytucyjnego, kolaborację z ruchem rebelianckim oraz o to, że stanowi zagrożenie dla terytorialnej integralności i bezpieczeństwa państwa. Sąd w stolicy Czadu, Ndżamenie, 5 kwietnia nakazał jego uwolnienie. W tym roku Stacja Kultura przedstawia trzy poruszające historie.

Pavitri Manjhi – NĘKANA ZA PRZECIWSTAWIENIE SIĘ WIELKIM KORPORACJOM (Indie). Pavitri Manjhi jest częścią społeczności Adivasi Indigenous, której grozi wyrzucenie z własnej ziemi, z powodu przeznaczenia terenu pod budowę dwóch elektrowni. Jako przewodnicząca rady miejskiej Pavitri zebrała mieszkańców, aby złożyć prawie 100 skarg formalnych przeciwko korporacjom odpowiedzialnym za spór, a teraz spotyka się z groźbami lokalnych „siłaczy”, którzy chcą zmusić ją do wycofania skarg.

Atena Daemi – UWIĘZIONA ZA WYPOWIADANIE SIĘ PRZECIWKO KARZE ŚMIERCI (Iran). Podobnie jak wielu innych, Atena Daemi marzy o zniesieniu kary śmierci w Iranie. Pisze posty na Facebooku, Twitterze i Instagramie, rozdaje ulotki i przyłącza się do pokojowych protestów. Co niewiarygodne, te proste działania zostały użyte jako „dowód”, by skazać ją na siedem lat więzienia. Jej proces trwał zaledwie 15 minut, a ona stała w obliczu przemocy i poniżającego traktowania w więzieniu. To jeszcze jeden okrutny przykład tego, jak w Iranie uciszany jest pokojowy aktywizm.

Nonhle Mbuthuma – PRZEŚLADOWANA ZA OBRONĘ ZIEMI JEJ PRZODKÓW (Republika Południowej. Afryki). Nonhle Mbuthuma prowadzi walkę o swoją społeczność przeciwko korporacji, która zamierza wydobywać tytan na ziemi ich przodków. Jest obiektem gróźb i prześladowań, przeżyła nawet próbę zamachu na jej życie. Ktoś próbuje ją uciszyć, ale nie podda się: „Kiedy zabierasz moją ziemię, zabierasz moją tożsamość”.

Zapraszamy do czynnego udziału w akcji. Każdy list jest ważny i może zmienić czyjeś życie. Od 29 listopada do 8 grudnia br., Stacja Kultura – Biblioteka Rumia, ul. Starowiejska 2, dworzec PKP, godziny otwarcia placówki. Więcej o maratonie można przeczytać na stronie – https://maraton.amnesty.org.pl/

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń