Poniedziałek, 01 Czerwiec 2020

Koncert Janusz Mackiewicz – Kent Sangster Quartet


30.07.2018 r.


Stacja Kultura – Biblioteka Rumia zaprasza 8 sierpnia o godzinie 18:30 na międzynarodowe jazzowe wydarzenie muzyczne! Wstęp wolny.

Janusz Mackiewicz – Kent Sangster Quartet, tworzą  muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Łączy ich pasja do kreowania własnych wizji otwartych form muzycznych, jazzowych współbrzmień harmonicznych oraz zamiłowanie do akustycznego brzmienia instrumentów. Każdy z muzyków ma na swoim koncie nie mały dorobek artystyczny. Program zespołu to oryginalne kompozycje własne oraz wybrane utwory wielkich kompozytorów światowego jazzu.

Skład zespołu:

Janusz „Macek” Mackiewicz – czołowy polski kontrabasista i gitarzysta basowy, od lat stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych. Autor internetowych warsztatów basowych „My-szkoła” i publikacji specjalistycznych o tematyce muzycznej. Współtwórca „Szkoły na bas” Janusza Popławskiego. Na stałe współpracuje z Przemkiem Dyakowskim i zespołem „Take It Easy” oraz „A’FreaK-aN Project” Wojciecha Staroniewicza. Współpracował z takimi artystami jak: Piotr Baron, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarek Śmietana, Leszek Możdżer, Eric Allen, Ian Gillan(Deep Purple). Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Świdnik Jazz Festiwal, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka. Od roku 2003 do 2009 wydał trzy autorskie albumy. W styczniu 2009 roku wspólnie z czołowymi trójmiejskimi muzykami jazzowymi zakłada Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, którego zostaje prezesem. Obecnie koncertuje z założonym przez siebie w roku 2011 zespołem Elec-Tri-City, z którym wydał dwie autorskie płyty: „Elec-Tri-City”(2013) i „Depth Of Focus”(2017).  www.januszmackiewicz.com

Kent Sangster – nominowany do najważniejszej kanadyjskiej nagrody „Juno Awards” Kent Sangster od prawie 20 lat jest wybitnym członkiem kanadyjskiej sceny jazzowej jako saksofonista, pedagog, lider zespołu, kompozytor i producent. Po wydaniu pięciu autorskich albumów jazzowych oraz graniu i nagrywaniu z wielkimi  osobistościami światowego jazzu, Kent jest uważany za jednego z najlepszych saksofonistów jazzowych w Kanadzie.

Występował i nagrywał z wieloma gwiazdami jazzu zarówno w Ameryce Północnej, jak iw Europie, w tym: Chucho Valdez, Pat Metheny, Joe Lovano, David Liebman, Ira Sullivan, Randy Brecker, Bob Mintzer, Tommy Banks, Guido Basso, Ed Bickert, Carol Welsman i Hilario Duran.

Obecnie jest pełnoetatowym wykładowcą na Grant MacEwan University, oraz dyrektorem organizacyjnym i artystycznym Edmonton International Jazz Festival.

Dominik Bukowski – wibrafonista jazzowy, kompozytor. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu, a W 2002 roku został absolwentem wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród i wyróżnień  najważniejszych polskich konkursów jazzowych.

Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2003” oraz „SZTORM ROKU 2005” przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie  „Człowiek Roku 2005″.

Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum zaś kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI.

Jego ostatnia płyta „SUFIA” zdobyła bardzo dobre recenzje i znalazła się w wielu rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 w Polsce.

W 2018 roku w ankiecie krytyków JAZZ TOP zwyciężył w kategorii ,,Wibrafon Roku” .

Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski,  Piotr Wojtasik, Krystyna Stańko i inni.

Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą m.in. w  Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

Arek Skolik – należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. Nieprzeciętnie muzykalny, o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Arek Skolik współpracował grając koncerty i nagrywając płyty z takimi artystami jak: Nigel Kennedy, John Zorn, Lee Konitz, Steve Logan, Ronnie Cuber, Nina Stiller, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Maciej Sikała, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Jerzy Milian. Od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma Jazz Forum w kategorii perkusista jazzowy.

Kalendarz wydarzeń