Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kończą podstawówkę i nie wiedzą, co dalej? Rumia zaprasza młodzież do branży morskiej energetyki wiatrowej


Kończą podstawówkę i nie wiedzą, co dalej? Rumia zaprasza młodzież do branży morskiej energetyki wiatrowej19.02.2024 r.

Quiz multimedialny dotyczący morskich farm wiatrowych w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi

Około 900 uczniów bierze udział w programie edukacyjnym „Energia wiatru – energia wolności” organizowanym przez Urząd Miasta w Rumi. Od 19 lutego przez dwa tygodnie w tutejszych podstawówkach oraz wybranych szkołach ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego są prowadzone warsztaty i prelekcje na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wszystko po to, by zainteresować młodzież ciekawymi i dobrze płatnymi miejscami pracy w rozwijającej się na Pomorzu branży.

W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz ważniejsza, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii jest dla wielu państw priorytetem. W tym kontekście morska energetyka wiatrowa na Bałtyku postrzegana jest jako gałąź gospodarki mogąca nie tylko zaspokoić część zapotrzebowania energetycznego kraju, ale również zmniejszyć udział paliw kopalnych w energetyce.

 

Morskie farmy wiatrowe? Dobra zawodowa droga

Organizowane przez Rumię i partnerów warsztaty mają przede wszystkim zainteresować uczniów branżą, z którą mogliby związać swoją zawodową przyszłość. Pierwsze z nich, które były symboliczną inauguracją projektu odbyły się w rumskiej Szkole Podstawowej nr 9 w poniedziałek 19 lutego.

Kilkadziesiąt osób m.in. rozwiązywało multimedialny quiz oraz pracowało w grupach nad wyzwaniami, które dotyczyły morskich turbin wiatrowych.

To tematyka przyszłości, ale też konieczności. Jest co najmniej 80 różnych zawodów związanych z energetyką wiatrową. Zarobki – o wiele lepsze niż na lądzie. Oprócz tego także zdrowie, bo jeśli produkujemy prąd z węgla wiele osób choruje na przykład na raka płuc. To nasza przyszłość, jeżeli chodzi o fajne, ciekawe zawody i wyższe zarobki, tak że gorąco zachęcam do tego kierunku. Jako Rumia bardzo chcemy stawiać na odnawialne źródła energii. Surowców w naszym kraju nie mamy zbyt dużo, więc idźmy do przodu, a będziemy mieli czystsze powietrze, lepsze zdrowie i, mam nadzieję, wy będziecie również w tych zawodach pracowali – mówił burmistrz Michał Pasieczny podczas inauguracji projektu w Szkole Podstawowej nr 9.

 

Konsekwentnie stawiamy na edukację

Młode osoby, które kończą pierwszy etap edukacji i zaczynają następny, często mają wiele dylematów związanych z wyborem kolejnej szkoły. Nowe warsztaty dają im możliwość rozważenia wyboru tej dynamicznie rozwijającej się na Pomorzu branży. To zresztą kolejne działanie, które przybliża mieszkańcom regionu specyfikę morskich farm wiatrowych.

To było moje pierwsze spotkanie z nazwą „offshore”. Dowiedziałem się, jak w ogóle działa energia wiatrowa. Nie rozumiałem tego wcześniej, przed tymi zajęciami – mówił Bartek, jeden z uczestników warsztatów.

- Już dwa lata temu przeszkoliliśmy wspólnie z naszymi partnerami łącznie już 500 uczniów. Odbywają się też targi Offshore Wind, w których w zeszłym roku wzięło udział 5 tysięcy młodych ludzi, w tym roku będzie to 10 tysięcy – wspominała podczas inauguracji Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Rumia Invest Park, jako lider projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, od początku stawia na edukację dzieci i młodzieży w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego w sposób naturalny zostaliśmy partnerem prowadzonego przez miasto programu „Energia wiatru – energia wolności”. To już drugi nasz projekt prowadzony w partnerstwie z inwestorami morskich farm wiatrowych, jakimi są Polenergia SA i Equinor Polska. Pragniemy zachęcić, a może nawet wzbudzić pasję, do poznania tajników budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy nadzieję, że po warsztatach część młodzieży stanie się uczestnikami zielonej transformacji Pomorza, a może nawet Polski – podkreślała prezes spółki.

Myślę, że jest to krok w przyszłość, bo wiemy dobrze, że transformacja energetyczna jest niezbędna. Potrzebujemy kadr, czyli młodzieży, która będzie w stanie zasilić szeregi oraz wspomóc w przygotowaniu tej transformacji. Mamy możliwość pokazania im, że są inne drogi, które mogą pomóc w przyszłości, by swoją karierę zawodową związać z morską energetyką wiatrową – mówił Daniel Hadam, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi.

 

Firmy zaangażowane w przyszłość

Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu oraz pokazanie szerokiego spektrum zawodów, które są niezbędne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się w Polsce rozwinąć.

Dzięki wykorzystaniu interaktywnych pomocy naukowych – takich jak wiatraki czy mierniki – uczestnicy mogą zgłębiać tajniki technologii wiatrowej oraz zrozumieć, jakie korzyści ekologiczne wynikają z wykorzystania tej formy energii oraz jak działania jednostki mogą wpływać na przyszłość naszej planety.

Uczniowie interesują się zarówno kwestiami technicznymi, technologicznymi, jak i tymi ekologicznymi. W obszarze ich zainteresowań są również perspektywy zawodowe, które ta branża przed nimi otwiera. Pytania to między innymi: w jaki sposób działają morskie farmy wiatrowe? Jak z wiatru jest produkowana energia? Fascynują ich na pewno wszystkie elementy związane z nowoczesną technologią i jej skalą – mówił Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska.

Organizatorem projektu jest Urząd Miasta Rumi, a partnerami miejska spółka Rumia Invest Park oraz deweloperzy morskich farm wiatrowych na Bałtyku: norweski koncern Equinor oraz największa polska grupa energetyczna – Polenergia.

Nasze zaangażowanie w działania edukacyjne w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w misję prowadzoną przez Equinor. Bierzemy udział w transformacji energetycznej Polski, a jednym z jej elementów jest szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat energii z wiatru. Na Bałtyku realizujemy trzy projekty o łącznej mocy 3 gigawatów, które będą generować zieloną energię dla ponad 4 milionów osób. Dzięki wspólnie prowadzonym projektom dzisiejsza młodzież będzie mogła w przyszłości rozwijać się zawodowo w całkowicie nowym sektorze gospodarki – ocenia Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Udział Polenergii w programie „Energia wiatru – energia wolności” idealnie wpisuje się w realizowaną przez naszą grupę strategię zrównoważonego rozwoju. W ramach Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu naszych programów flagowych, kładziemy szczególny nacisk na edukację dzieci i młodzieży dotyczącą transformacji energetycznej. W ten sposób pokazujemy szanse na nowe perspektywy zawodowe, które właśnie zaczynają się otwierać w rosnącej branży offshore w Polsce – podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w grupie Polenergia.

Projekt „Energia wiatru – energia wolności” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Przemawia Andrzej Popadiuk z firmy Equinor Polska Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Przemawia Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park Uczestników wita Michał Pasieczny, burmistrz Rumi Uczestników wita Michał Pasieczny, burmistrz Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi i Daniel Hadam, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi Spotkanie inauguracyjne programu „Energia wiatru – energia wolności” w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń