W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz ważniejsza, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii jest dla wielu państw priorytetem. W tym kontekście morska energetyka wiatrowa na Bałtyku postrzegana jest jako gałąź gospodarki mogąca nie tylko zaspokoić część zapotrzebowania energetycznego kraju, ale również zmniejszyć udział paliw kopalnych w energetyce.
Organizowane przez Rumię i partnerów warsztaty mają przede wszystkim zainteresować uczniów branżą, z którą mogliby związać swoją zawodową przyszłość. Pierwsze z nich, które były symboliczną inauguracją projektu odbyły się w rumskiej Szkole Podstawowej nr 9 w poniedziałek 19 lutego.
Kilkadziesiąt osób m.in. rozwiązywało multimedialny quiz oraz pracowało w grupach nad wyzwaniami, które dotyczyły morskich turbin wiatrowych.
– To tematyka przyszłości, ale też konieczności. Jest co najmniej 80 różnych zawodów związanych z energetyką wiatrową. Zarobki – o wiele lepsze niż na lądzie. Oprócz tego także zdrowie, bo jeśli produkujemy prąd z węgla wiele osób choruje na przykład na raka płuc. To nasza przyszłość, jeżeli chodzi o fajne, ciekawe zawody i wyższe zarobki, tak że gorąco zachęcam do tego kierunku. Jako Rumia bardzo chcemy stawiać na odnawialne źródła energii. Surowców w naszym kraju nie mamy zbyt dużo, więc idźmy do przodu, a będziemy mieli czystsze powietrze, lepsze zdrowie i, mam nadzieję, wy będziecie również w tych zawodach pracowali – mówił burmistrz Michał Pasieczny podczas inauguracji projektu w Szkole Podstawowej nr 9.
Młode osoby, które kończą pierwszy etap edukacji i zaczynają następny, często mają wiele dylematów związanych z wyborem kolejnej szkoły. Nowe warsztaty dają im możliwość rozważenia wyboru tej dynamicznie rozwijającej się na Pomorzu branży. To zresztą kolejne działanie, które przybliża mieszkańcom regionu specyfikę morskich farm wiatrowych.
– To było moje pierwsze spotkanie z nazwą „offshore”. Dowiedziałem się, jak w ogóle działa energia wiatrowa. Nie rozumiałem tego wcześniej, przed tymi zajęciami – mówił Bartek, jeden z uczestników warsztatów.
- Już dwa lata temu przeszkoliliśmy wspólnie z naszymi partnerami łącznie już 500 uczniów. Odbywają się też targi Offshore Wind, w których w zeszłym roku wzięło udział 5 tysięcy młodych ludzi, w tym roku będzie to 10 tysięcy – wspominała podczas inauguracji Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Rumia Invest Park, jako lider projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, od początku stawia na edukację dzieci i młodzieży w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego w sposób naturalny zostaliśmy partnerem prowadzonego przez miasto programu „Energia wiatru – energia wolności”. To już drugi nasz projekt prowadzony w partnerstwie z inwestorami morskich farm wiatrowych, jakimi są Polenergia SA i Equinor Polska. Pragniemy zachęcić, a może nawet wzbudzić pasję, do poznania tajników budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy nadzieję, że po warsztatach część młodzieży stanie się uczestnikami zielonej transformacji Pomorza, a może nawet Polski – podkreślała prezes spółki.
– Myślę, że jest to krok w przyszłość, bo wiemy dobrze, że transformacja energetyczna jest niezbędna. Potrzebujemy kadr, czyli młodzieży, która będzie w stanie zasilić szeregi oraz wspomóc w przygotowaniu tej transformacji. Mamy możliwość pokazania im, że są inne drogi, które mogą pomóc w przyszłości, by swoją karierę zawodową związać z morską energetyką wiatrową – mówił Daniel Hadam, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi.
Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu oraz pokazanie szerokiego spektrum zawodów, które są niezbędne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się w Polsce rozwinąć.
Dzięki wykorzystaniu interaktywnych pomocy naukowych – takich jak wiatraki czy mierniki – uczestnicy mogą zgłębiać tajniki technologii wiatrowej oraz zrozumieć, jakie korzyści ekologiczne wynikają z wykorzystania tej formy energii oraz jak działania jednostki mogą wpływać na przyszłość naszej planety.
– Uczniowie interesują się zarówno kwestiami technicznymi, technologicznymi, jak i tymi ekologicznymi. W obszarze ich zainteresowań są również perspektywy zawodowe, które ta branża przed nimi otwiera. Pytania to między innymi: w jaki sposób działają morskie farmy wiatrowe? Jak z wiatru jest produkowana energia? Fascynują ich na pewno wszystkie elementy związane z nowoczesną technologią i jej skalą – mówił Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska.
Organizatorem projektu jest Urząd Miasta Rumi, a partnerami miejska spółka Rumia Invest Park oraz deweloperzy morskich farm wiatrowych na Bałtyku: norweski koncern Equinor oraz największa polska grupa energetyczna – Polenergia.
– Nasze zaangażowanie w działania edukacyjne w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w misję prowadzoną przez Equinor. Bierzemy udział w transformacji energetycznej Polski, a jednym z jej elementów jest szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat energii z wiatru. Na Bałtyku realizujemy trzy projekty o łącznej mocy 3 gigawatów, które będą generować zieloną energię dla ponad 4 milionów osób. Dzięki wspólnie prowadzonym projektom dzisiejsza młodzież będzie mogła w przyszłości rozwijać się zawodowo w całkowicie nowym sektorze gospodarki – ocenia Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
– Udział Polenergii w programie „Energia wiatru – energia wolności” idealnie wpisuje się w realizowaną przez naszą grupę strategię zrównoważonego rozwoju. W ramach Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu naszych programów flagowych, kładziemy szczególny nacisk na edukację dzieci i młodzieży dotyczącą transformacji energetycznej. W ten sposób pokazujemy szanse na nowe perspektywy zawodowe, które właśnie zaczynają się otwierać w rosnącej branży offshore w Polsce – podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w grupie Polenergia.
Projekt „Energia wiatru – energia wolności” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.