Jeszcze w pierwszej połowie grudnia lokalni samorządowcy, w tym także wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, wzięli udział w uroczystym zakończeniu kontraktu, który spółka zajmująca się m.in. przetwarzaniem ścieków sanitarnych realizowała od listopada 2018 roku.
To „Modernizacja ciągu przeróbki osadów Grupowej Oczyszczalni Ścieków Dębogórze”, czyli obiektu, do którego na bieżąco docierają kanalizacje sanitarne m.in. z terenu Rumi, Gdyni, gminy Kosakowo, Redy, gminy Szemud, gminy Puck czy gminy Wejherowo.
Dzięki projektowi w ciągu pięciu lat od podstaw powstały nowe obiekty technologiczne – zaprojektowane tak, aby w rozwijającej się aglomeracji nadal stabilnie i skutecznie przetwarzać nieczystości, a przy okazji przetwarzać powstające osady tak, żeby wytworzyć jak najwięcej biogazu. Poszczególne z nich są odpowiedzialne m.in. za usuwanie azotu z odcieków, fermentację, odsiarczanie biogazu przy pompowanie tłuszczów i odcieków.
Biogaz pozwoli natomiast na wytworzenie energii elektrycznej i ogrzewania na potrzeby dębogórskiej oczyszczalni – nawet do 70% jej zapotrzebowania.
Historia oczyszczalni ścieków w sąsiadującym z Rumią Dębogórzu sięga jeszcze lat 60. ubiegłego wieku. Początkowo obiekt korzystał z metod mechanicznego oczyszczania, ale po latach przechodził kolejne rozbudowy i modernizacje, które kończyły się w 1995, 1997 i 2009 roku. Ostatnia z nich – już z myślą o rygorystycznych unijnych wymogach, które na przestrzeni lat znacznie poprawiły jakość ścieków odprowadzanych do środowiska.
Sama modernizacja tej części oczyszczalni kosztowała 93 miliony złotych. Prace realizowało konsorcjum firm WTE Wassertechnik z Warszawy, WTE Wassertechnik z Essen i Przedsiębiorstwa Usług Hydrotechnicznych „Rusiecki” ze Szczecina. Inwestycja była współfinansowana ze środków europejskich – Funduszu Spójności oraz zaciągniętej przez PEWIK pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.