Niedziela, 28 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ku pamięci niezłomnych


Ku pamięci niezłomnych01.03.2024 r.


Symboliczną uroczystością władze Rumi oraz przedstawiciele Rady Miejskiej i poseł Rafał Siemaszko upamiętnili w piątek 1 marca bohaterów niepodległościowego podziemia. Okazją był przypadający na tę datę Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Już od kilkunastu lat Żołnierze Wyklęci, bohaterowie polskiej walki o niepodległość, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji kraju, są upamiętniani 1 marca. W Rumi kolejny raz oddano im hołd przy pomniku Armii Krajowej u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Ceynowy.

Z tej okazji zorganizowano uroczystość z udziałem wojskowej asysty. Wieńce pod pomnikiem składali m.in. burmistrz Michał Pasieczny, wiceburmistrz Ariel Sinicki, rumski poseł na sejm Rafał Siemaszko oraz przedstawiciele Rady Miejskiej Rumi – Leszek Grzeszczyk, Anna Okrój, Maria Bochniak, Teresa Hebel i Marcin Kaczmarek.

Przedstawiciele władz miasta i Rady Miejskiej składający wieniec przy pomniku Armii Krajowej w Rumi

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, które jest obchodzone 1 marca – począwszy od 2011 roku. To dzień poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oraz wyraz hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy, przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL-u i ciszy po 1989 roku. Zabiegały o niego przede wszystkim środowiska kombatanckie, organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, a także przyjaciele oraz rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę.

Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki, ostatnich przedstawicieli ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

W roku 1945, czyli okresie największej aktywności zbrojnego podziemia, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć należy jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych sprzeciwiających się komunistom. Łącznie to grupa ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

Ostatni „leśny żołnierz” ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” – zginął w walce w październiku 1963 roku.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca 2024 Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca 2024 Poseł na sejm Rafał Siemaszko Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca 2024 Burmistrz Michał Pasieczny (z prawej) i wiceburmistrz Ariel Sinicki (drugi z prawej) Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek, 1 marca 2024 Przedstawiciele Rady Miejskiej Rumi: od prawej Marcin Kaczmarek, Teresa Hebel, Maria Bochniak, Anna Okrój, Leszek Grzeszczyk

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń