Mieszkańcy znacznie chętniej niż w latach poprzednich odwiedzali rumskie biblioteki – liczba odwiedzin fizycznych wzrosła z 98 tysięcy w 2023 roku do 122 tysięcy w roku 2024. Więcej czytelników i częstsze wizyty naturalnie przekładają się na liczbę wypożyczanych książek.
– Organizujemy wydarzenia kulturalne, takie jak: spotkania autorskie, warsztaty, koncerty. W każdą środę biblioteki odwiedzają uczniowie rumskich szkół, którzy biorą udział w lekcjach bibliotecznych. Do tego dochodzą codzienne starania naszego zespołu, aby nasi czytelnicy obsługiwani byli na odpowiednim poziomie, a przede wszystkim z życzliwością i uśmiechem. To przynosi efekty w postaci rosnącego zainteresowania naszą ofertą – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor miejskiej biblioteki.
Siedziba i filie miejskiej jednostki znajdują się w czołówce najdłużej otwartych placówek bibliotecznych w Polsce. W 2024 roku Stacja Kultura była otwarta od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem śród jako dni administracyjnych), a filie w Janowie i Zagórzu od poniedziałku do piątku (również z wyłączeniem śród). Z uwagi na bliskość targowiska w każdą sobotę otwarta była również Biblioteka Kaszubska (od poniedziałku do piątku z wyłączeniem śród w godzinach 10:00-18:00, w soboty w godzinach 9:00-14:00). W środy, poza pracami porządkowymi, organizowane były lekcje biblioteczne dla rumskich szkół i przedszkoli.
Ponadto czytelnikom i zorganizowanym grupom udostępniano pomieszczenia magazynowe, pracownie czy sale konferencyjne. Wśród grup regularnie korzystających z obiektów bibliotecznych znalazły między innymi Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Gier Strategicznych, Stowarzyszenie Artystów „Pasjonat”, grupa brydżystów, grupa scrabblistów i inne. Pracownicy biblioteki organizowali warsztaty (m.in. teatralne, komiksowe, kreatywne, literackie), lekcje biblioteczne dla uczniów, spotkania autorskie, prelekcje, koncerty, konkursy, Dyskusyjne Kluby Książki i projekcje filmowe. Dużą popularnością cieszyły się spacery historyczne po Starej Rumi, Zagórzu i Szmelcie oraz Janowie – organizowane zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i dorosłych oraz grup zorganizowanych.
Ponadto w 2024 roku na antresoli Stacji Kultura otwarta została nowa przestrzeń – poczekalnia z atrakcjami – a także zreorganizowana została czytelnia dla dzieci. Stworzono również przestrzeń cichej pracy. Fundusze na ten cel pochodziły z Budżetu Obywatelskiego, co oznacza, że były inicjatywą samych mieszkańców.
– Cały czas pracujemy nad tym, aby modernizować biblioteczną ofertę zgodnie z duchem czasu i oczekiwaniami naszych czytelników. Mamy nadzieję, że w roku 2025 po raz kolejny odnotujemy wzrost zainteresowania rumskimi bibliotekami. Staramy się o to każdego dnia – podsumowuje dyrektor Dariusz Rybacki.