Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Kwiaty Anny rozkwitły na scenie MDK-u

Kwiaty Anny rozkwitły na scenie MDK-u15.07.2024
Na znajdującej się w Galerii Rumia scenie MDK-u 14 czerwca odbył się finał konkursu „Rumski Wokal”. Tegoroczna edycja przebiegła pod znakiem twórczości Anny Jantar, a uczestnicy zaprezentowali znane przeboje tej ikony polskiej muzyki rozrywkowej. czytaj całość »

Sekcja plastyczna MDK-u z kolejnym zagranicznym sukcesem

Sekcja plastyczna MDK-u z kolejnym zagranicznym sukcesem15.07.2024
Wystawą malarstwa sekcja plastyczna podsumowała rok pracy. Aż 140 podopiecznych instruktor Beaty Went od lutego malowało obrazy, które w czerwcu zaprezentowano szerszej publiczności. Uczestnicy organizowanych w MDK-u zajęć plastycznych tradycyjnie brali także udział w konkursach. Sukcesy, które dzie... czytaj całość »

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?12.07.2024
Chyba każdy czytelnik choć raz zadał sobie to jedno pytanie: „Właściwie to dlaczego w środy biblioteka jest nieczynna?”. Niektórzy myślą, że jest to dzień wolny dla bibliotekarzy, inni twierdzą, że tego dnia przeliczany jest księgozbiór. Jak jest naprawdę? czytaj całość »

Myslovitz zagrało w Rumi

Myslovitz zagrało w Rumi08.07.2024
Rockowe granie porwało setki rumian! W niedzielny wieczór po mieście niosły się największe hity zespołu Myslovitz, a najwierniejsi fani (i nie tylko) raz po raz śpiewali refreny razem z muzykami. Za nami tegoroczna odsłona „Letniego Grania w Rumi” na kompleksie boisk przy ulicy Bukowej. czytaj całość »

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię24.06.2024
W podniosłej atmosferze, z udziałem gwiazd i lokalnych artystów, mieszkańcy Rumi muzycznie świętowali 800-lecie podczas uroczystego koncertu zorganizowanego w hali MOSiR-u. Występ zamknął cykl weekendowych wydarzeń związanych z miejskimi obchodami okrągłych urodzin. Widownia wypełniła się po brzegi. czytaj całość »

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone23.05.2024
Nic tak nie edukuje, jak dobra zabawa – w maju przyszła pora na kolejny element miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy na scenie MDK-u w Galerii Rumia poznali mieszkańców zielonych terenów, czyli Dżdżownicę Dziunię, Chrząszcza Groszka i Świerszcza Miętka, którzy byli głównym... czytaj całość »

Zgłoś się na casting i pokaż swój talent!

Zgłoś się na casting i pokaż swój talent! 04.04.2024
Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza na przesłuchania do konkursu Rumski Wokal. Casting jest otwarty dla wszystkich miłośników śpiewu w wieku od 14 do 99 lat, mieszkańców Rumi i okolic. czytaj całość »

Czytanie się opłaca! Dlaczego warto czytać książki (najlepiej z biblioteki)?

Czytanie się opłaca! Dlaczego warto czytać książki (najlepiej z biblioteki)?13.03.2024
„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” – głosi mądra maksyma przypisywana Umbertowi Eco. Trudno się z nią nie zgodzić, ponieważ otwarcie książki często bywa początkiem niezapomnianej przygody. Możliwość jej przeżycia to tylko jedna z kilku zalet czytania. W tym artykule zespół Miejskiej Biblioteki ... czytaj całość »

„Młodzi! Teraz Wy!” – Miejski Dom Kultury zaprasza do siebie młodzież

„Młodzi! Teraz Wy!” – Miejski Dom Kultury zaprasza do siebie młodzież11.03.2024
Masz od 12 do 17 lat i szukasz ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu? Chcesz poznawać nowych ludzi, rozwijać swoje pasje i talenty, a może nawet zorganizować własne wydarzenie kulturalne? Jeśli tak, to zapraszamy na spotkania dla młodzieży odbywające się w Miejskim Domu Kultury w Rumi. czytaj całość »

Ruszają zapisy na drugą turę kursów językowych w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ruszają zapisy na drugą turę kursów językowych w ramach Budżetu Obywatelskiego04.03.2024
Po słonecznej stronie świata – Stacja Kultura zaprasza na drugą turę językowej podróży. Już w marcu biblioteka zaprasza czytelników do słonecznej Hiszpanii i malowniczych Włoch. czytaj całość »

Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle

Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle27.02.2024
Co wspólnego z Rumią mają obrazy nigeryjskiego artysty amatora? Na to pytanie odpowiada wystawa „Love & Humanity”, która pod koniec lutego zawitała do Stacji Kultura. Unyime Linus Etuk to talent, który od dłuższego czasu rozwija się dzięki wsparciu otrzymywanemu z Polski, w tym z rumskiej parafii pw... czytaj całość »

Obalamy biblioteczne stereotypy: jakie są, a jakie (już) nie są biblioteki?

Obalamy biblioteczne stereotypy: jakie są, a jakie (już) nie są biblioteki?02.02.2024
Osoby regularnie korzystające z oferty bibliotek dobrze wiedzą, że czasy, w których mieściły się one w niewielkich, zaniedbanych, niszczejących lokalach dawno przeszły do historii. Także biblioteczne zasady – na czele z koniecznością zachowania absolutnej ciszy – nie są już tak sztywne, jak dawniej.... czytaj całość »

Jak odkryć i wsłuchać się w swój głos?

Jak odkryć i wsłuchać się w swój głos?26.01.2024
W styczniu w Miejskim Domu Kultury w Rumi odbyły się indywidualne lekcje śpiewu i grupowe warsztaty wokalne z Karoliną Żuk – aktorką scen muzycznych, trenerką wokalną, rehabilitantką głosu, wokalistką folkowo-rockowego zespołu Rzepczyno. Karolina Żuk przez kilka lat pracowała jako wokal wspierający ... czytaj całość »

Rozśpiewane Małe Trójmiasto. Najlepsi z nagrodami

Rozśpiewane Małe Trójmiasto. Najlepsi z nagrodami23.01.2024
Poznaliśmy najlepsze chóry i zespoły z całego Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Kilka grup wykonało na scenie kolędy i pastorałki, a po główne nagrody w kategoriach dla dorosłych oraz dla dzieci sięgnęły odpowiednio Wejherowski Chór Mieszany Cantores Veiherovienses i Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej ... czytaj całość »

Miejski Dom Kultury ma nowego dyrektora

Miejski Dom Kultury ma nowego dyrektora22.01.2024
Z początkiem tego roku Michał Gaj objął stanowisko dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Z placówką jest związany od siedmiu lat, dotychczas pełnił funkcję wicedyrektora. Jako nowy kierownik MDK-u chce m.in. rozszerzyć ofertę dla młodzieży, organizować wydarzenia plenerowe na Górze Markowca oraz... czytaj całość »

Wejdźmy muzycznie w Nowy Rok

Wejdźmy muzycznie w Nowy Rok29.12.2023
Kolejny raz powitamy w Rumi Nowy Rok muzycznym uniesieniem. Łącznie kilkudziesięciu wykonawców i instrumentalistów, którym będą towarzyszyć lokalne chóry wystąpi podczas Koncertu Świąteczno-Noworocznego, który odbędzie się w niedzielę, 7 stycznia w hali MOSiR-u. Artyści zaprezentują kolędy i utwory ... czytaj całość »

Orszak przejdzie ulicami Rumi

Orszak przejdzie ulicami Rumi28.12.2023
To jeszcze nie koniec wspólnych obchodów świątecznych tradycji w Rumi – w sobotę 6 stycznia mieszkańcy znów będą mogli przyłączyć się do uroczystego Orszaku Trzech Króli. Pochód nawiązujący do Święta Trzech Króli przejdzie z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego ulicami Starej Rumi, a w programie wy... czytaj całość »

Najpiękniejsze szopki z kaszubskim akcentem

Najpiękniejsze szopki z kaszubskim akcentem20.12.2023
Łącznie 31 prac, a każda z nich – wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Rozstrzygnięto już XI edycję Konkursu na Najładniejszą Szopkę Kaszubską. To lokalna tradycja, która w przedświątecznym okresie pomaga promować regionalne zwyczaje i angażuje całe rodziny we wspólne tworzenie małych dzieł sztuki. czytaj całość »

Fundacja Pomysłodalnia od 10 lat dla kultury

Fundacja Pomysłodalnia od 10 lat dla kultury11.12.2023
Aktywiści zajmujący się między innymi krytyką artystyczną, produkcją własnych spektakli teatralnych i wspieraniem różnych form kultury – szczególnie pozainstytucjonalnej – działają w Rumi już od 10 lat. Fundacja Pomysłodalnia to jedna z tych organizacji, które zgodnie z rumskim hasłem „naturalnie po... czytaj całość »

Taniec z przesłaniem, czyli nowy projekt Zespołu SPIN

Taniec z przesłaniem, czyli nowy projekt Zespołu SPIN08.12.2023
Zespół Tańca SPIN MOSiR Rumia jest znany i ceniony nie tylko w Rumi. Chociaż domena zawodniczek oraz trenerek jest przede wszystkim taniec, realizują one także projekty związane z istotnymi kwestiami społecznymi. czytaj całość »

Przy ognisku świętowali mikołajki

Przy ognisku świętowali mikołajki07.12.2023
Miejski Dom Kultury po raz pierwszy zaprosił rumian 6 grudnia na popołudnie pełne świątecznej atmosfery i dobrych emocji. czytaj całość »

Szukamy najpiękniejszych szopek z kaszubskim sznytem

Szukamy najpiękniejszych szopek z kaszubskim sznytem01.12.2023
Czym byłyby Święta bez szopek? Małe, autorskie dzieła sztuki z bożonarodzeniowymi i kaszubskimi akcentami mają szansę na nagrody i zaprezentowanie szerszej publiczności. Do 5 grudnia można zgłaszać się do konkursu, który zakończy się wystawą najlepszych szopek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świę... czytaj całość »

Miłośnicy kaszubszczyzny walczą o tytuł mistrza

Miłośnicy kaszubszczyzny walczą o tytuł mistrza01.12.2023
Poznaliśmy mieszkańców Rumi i powiatu wejherowskiego, którzy świetnie posługują się językiem kaszubskim. Powiatowy finał konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô został zorganizowany 22 listopada w Stacji Kultura, natomiast etap gminny odbył się 9 listopada w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Celem konkursu jes... czytaj całość »

Posłuchaj góralskich melodii tuż przed świętami

Posłuchaj góralskich melodii tuż przed świętami10.11.2023
Świąteczny nastrój, że hej! Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, 16 grudnia w hali rumskiego MOSiR-u wystąpi znana góralska kapela Trebunie-Tutki. Sprzedaż biletów w symbolicznej cenie 10 oraz 20 złotych rusza już od niedzieli, 12 listopada. czytaj całość »

Uratowana pamięć… i kwiaty. Mieszkańcy udekorowali groby i pomniki

Uratowana pamięć… i kwiaty. Mieszkańcy udekorowali groby i pomniki09.11.2023
Około 400 donic z kwiatami od rumskich przedsiębiorców, Jolanty i Grzegorza Lewińskich przystroiło żołnierskie groby, mogiły zasłużonych działaczy, zabytkowy cmentarz oraz pomniki i inne miejsca w Rumi często odwiedzane przez spacerowiczów. W ten sposób ogrodnicy uratowali przed zmarnowaniem dorodne... czytaj całość »

Artysta, który odnalazł swoje miejsce na Kaszubach

Artysta, który odnalazł swoje miejsce na Kaszubach02.11.2023
Ireneusz Leśniak to uhonorowany malarz, którego kręte ścieżki losu sprowadziły na Kaszuby. Niedawno, 8 października, wspólnie ze swoim kolegą Maciejem Tamkunem przygotował wernisaż pt. „Anioły Małego Trójmiasta Kaszubskiego”, stanowiący swego rodzaju hołd dla kultury Kaszub Północnych. W wywiadzie o... czytaj całość »

Chóry, organy i kaszubskie pieśni – najlepsze usłyszeliśmy w Rumi

Chóry, organy i kaszubskie pieśni – najlepsze usłyszeliśmy w Rumi25.10.2023
Rumianie przez kilka dni mieli okazję słuchać muzyki religijnej najwyższej jakości – wykonywanej na żywo przez profesjonalne chóry, cenionych dyrygentów i organistów. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego odbył się już po raz 35., tradycyjnie w rumskim sanktuarium.... czytaj całość »

Leśna Noc Bibliotek w Stacji Kultura

Leśna Noc Bibliotek w Stacji Kultura09.10.2023
Uczestnicy Leśnej Nocy Bibliotek spędzili wieczór w Stacji Kultura, m.in. biorąc udział w ekologicznych prelekcjach z Leśnym Ogrodem Botanicznym „Marszewo”, autorkami książek poświęconych lasoterapii – Agatą Preuss i Dorotą Zaniewską – oraz przy dźwiękach zespołu „Od przedwczoraj”. czytaj całość »

English Conversation Club w Stacji Kultura

English Conversation Club w Stacji Kultura02.02.2021
Stacja Kultura zaprasza na spotkania konwersacyjne w jęz. angielskim. Zajęcia poprowadzi Elniz Isayev, wolontariusz w Stacji Kultura. Zajęcia są bezpłatne, ale wymagany jest zapis poprzez formularz. Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia odbędą się z zachowaniem rygoru sanitarnego. Wszystkie szczegóły z... czytaj całość »

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem07.10.2020
Młodzi mieszkańcy Rumi w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych żyli sportem i aktywnością fizyczną. Zawody sprawnościowe, mecze, spacery, a w wolnych chwilach kibicowanie – wokół tego krążyły zainteresowania dużej części młodzieży. Czasy te wspomina pan Jerzy Nowak, jeden z b... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń