Niedziela, 27 Wrzesień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Linia 101 – bezpłatne przejazdy z okazji ETZT


Linia 101 – bezpłatne przejazdy z okazji ETZTf14.09.2020 r.

W najbliższą środę rozpocznie się kolejna edycja, obchodzonego na całym świecie, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. ETZT przypada zawsze w dniach 16–22 września. Z tej okazji, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku i Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, serdecznie zaprasza do skorzystania z bezpłatnej linii nr 101. W tym roku ,,stojedynka” kursować będzie 19 września (sobota). Trasa linii 101, tak samo jak w roku ubiegłym, poprowadzi z centrum Gdańska (przystanek Śródmieście SKM), przez Sopot, do centrum Gdyni (pętla Dworzec Główny PKP).

Uruchamiana raz w roku linia 101 nawiązuje do historycznej linii funkcjonującej na tej trasie, od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku. W niektórych latach ,,stojedynka” była oznaczana jako ,,A”. Przed rozwinięciem się Szybkiej Kolei Miejskiej była ona podstawowym środkiem transportu publicznego, zapewniającym połączenie głównych ośrodków rozwijającego się Trójmiasta.

W najbliższą sobotę linię 101 obsługiwać będzie sześć najnowszych autobusów przegubowych (trzy pojazdy Gdańskich Autobusów i Tramwajów i trzy pojazdy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni). Autobusy kursować będą z 30-minutową częstotliwością. Trasa linii powiedzie ulicami:

  • w Gdańsku: Okopową, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa, al. Grunwaldzką,
  • w Sopocie: al. Niepodległości,
  • w Gdyni: al. Zwycięstwa, Świętojańską, 10 Lutego i Dworcową (do pl. Konstytucji).

Jednocześnie MZKZG przypomina, że podróżując pojazdami obsługującymi linię 101 należy przestrzegać obowiązujących obecnie restrykcji sanitarnych (dostępność 50% wszystkich miejsc w pojeździe /stojących i siedzących razem/, z zachowaniem co drugiego miejsca siedzącego wolnego; obwiązek zasłonięcia ust i nosa).

Rozkład jazdy dostępny będzie już wkrótce na stronie internetowej MZKZG oraz na Facebooku.

Bezpłatne przejazdy

Ponadto, we wtorek, 22 września, przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł bezpłatnie podróżować*:
- liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku,
- liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni,
- liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo,
- pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego.
* - na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, którego podróżny jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Kalendarz wydarzeń