Czwartek, 28 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Zielono mi!” – lista niebezpiecznych roślin


„Zielono mi!” – lista niebezpiecznych roślin11.05.2021 r.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

W mojej rubryce cyklicznie zaglądam do mieszkań i domów rumian, aby pokazać światu ich imponujące kolekcje roślin. Zamieszczam również porady, którymi podzielili się ze mną mieszkańcy. W tym numerze do swojego kwiatowego raju wpuściła mnie pani Katarzyna, która do Rumi przeniosła się pod koniec wakacji zeszłego roku. Jak zdradza tajemniczo: za sercem.

Od dziecka lubiłam prace w ogrodzie przy roślinach. Mnie praca przy roślinach relaksuje i uspokaja. Swoje okazy kupuję ostatnio przez internet: w szkółkach i sklepach ogrodniczych – mówi. Zapytana o wymarzoną roślinę, wymienia całą listę – Z roślin doniczkowych to: parę odmian sanseweri, monstera deliciosa, trzykrotka, zielistka. A w ogrodzie: liliak, rokitnik, gipsówka, morwa biała. Pani Katarzyna nadmienia, że w swoim ogrodzie chciałaby mieć kwietną łąkę miododajną. – Posiadam królika, który ze względu na swoją wielkość nie ma dostępu do roślin doniczkowych. Są one ustawione wysoko na meblach czy parapetach. A jeśli idziemy z nim na spacer, to zawsze po trawie przy tarasie lub w ogrodzie na smyczy.

Pani Katarzyna jest jedną z wielu osób, które hodują w swoich domach rośliny pochodzące z różnych stron świata. Wyglądają one niepozornie, dla dorosłych ludzi nie stanowią zagrożenia. Jednak musimy zachować szczególną ostrożność, gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta. To właśnie dla nich niektóre kwiaty mogą okazać się niebezpieczne.  

Rośliny trujące: alokazja, anturium, amarylis, bluszcz doniczkowy, dracena, difenbachia, fikus, gwiazda betlejemska (poinsecja), kaladium, kroton, filodendron, skrzydłokwiat, monstera.

  • Alokazja (Alocasia) naturalnie występująca w lasach Azji Południowo-Wschodniej. To roślina o dużych strzałkowatych liściach koloru ciemnozielonego. Najpopularniejsza (okrzyknięta roślinnym odkryciem roku 2019!) alocasia amazonica produkuje mleczny sok, który ma działania toksyczne. Podrażnia błony śluzowe, może powodować alergie i kłopoty żołądkowe.
  • Dracena (Dracaena marginata) pochodząca z Madagaskaru charakteryzuje się licznymi, wąskimi liśćmi. Wyglądem przypomina palmę. W jej ostro zakończonych liściach znajdują się saponiny, które są dla ludzi toksyczne. Objawami zatrucia saponinami są: wymioty, rozszerzone źrenice czy nawet uszkodzenia układu oddechowego.
  • Difenbachia (Dieffenbachia Schott) przywieziona z Brazylii, to roślina o dużych owalnych liściach. Łodygi ma sztywne, rosnące pionowo. Ze względu na łatwość w hodowli, bardzo popularna roślina. Niestety difenbachia zawiera strychninę, jest to organiczny związek chemiczny o właściwościach silnie toksycznych. Zatrucie powoduje skurcze mięśni, podrażnienie jamy ustnej, ból, pieczenie, odrętwienie, a nawet obrzęk. Ważne jest, aby zachować środki ostrożności podczas pielęgnacji rośliny.
  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) pochodzący z Ameryki Środkowej oczyszczający powietrze kwiat doniczkowy. Jego lancetowate, ciemnozielone liście tworzą rozetę, z której wyrastają na długich łodygach białe kwiaty. Skrzydłokwiat przy dużej wilgotności powietrza może kwitnąć nawet cały rok. Podobnie jak w przypadku anturium – liście i kwiaty zawierają szczawiany wapnia, które mogą doprowadzić do podrażnienia ciała oraz błon śluzowych.
  • Monstera (Monstera deliciosa) występująca na terenach Ameryki Środkowej. Posiada dziurawe, zielone liście o sercowatym kształcie na długich giętkich łodygach. Lubiąca wysoką wilgotność powietrza i półcieniste miejsce. Niestety ta łatwa w hodowli roślina zawiera szczawian wapnia.

MOJA RADA: Jeśli kupujemy nową roślinę, a mamy w domu małe dziecko lub zwierzę, zawsze sprawdzajmy, czy dany kwiat nie jest trujący. Najbardziej wiarogodnym źródłem informacji jest Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA). Na stornie internetowej organizacji można sprawdzić, jaka roślina doniczkowa jest niebezpieczna np. dla naszego kota.

Nie musimy rezygnować z tych roślin – należy je trzymać w miejscach trudnodostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, a podczas zabiegów pielęgnacyjnych pamiętajmy o ochronie skóry i oczu. Przydadzą się gumowe rękawiczki i ochronne gogle.


Jeśli w swoim mieszkaniu lub domu masz kolekcję roślin i chcesz ją pokazać innym, napisz do mnie: aleksandra.kozina@onet.pl

Autorką tekstu jest Aleksandra Kozina

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń