Wtorek, 11 Sierpień 2020

Magia świąt w Stacji Kultura


07.12.2018 r.


W mikołajkowe popołudnie (6 grudnia) w Stacji Kultura gościła wyjątkowa autorka książek dla dzieci – Joanna Krzyżanek. Jej świąteczne opowieści oczarowały najmłodszą publiczność  i przywołały magię świąt Bożego Narodzenia.

Autorka zabrała uczestników spotkania w świąteczną podróż do Starego Knedelkowa, w którym mieszkają bohaterowie jej książek: Cecylka Knedelek i Ignaś Ziółko. Wspólnie z nimi najmłodsi czytelnicy zaangażowali się w świąteczne przygotowania i oczekiwanie na św. Mikołaja. Dopełnieniem spotkania były warsztaty, w trakcie których dzieci stworzyły urokliwe, miniaturowe mikołaje.

Spotkanie wprowadziło prawdziwie świąteczny nastrój i świąteczne rozmarzenie. Joanna Krzyżanek jest mistrzynią opowiadania smakowitych i pachnących historii, które wzbogaciły i dopełniły czas przedświątecznych przygotowań i oczekiwań.

Kim jest Joanna Krzyżanek? Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Jest miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Pisze opowiastki, rymowanki
i listy do przyjaciół. Lubi biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Jest właścicielką kremowej komody, czarnego roweru w stokrotki, glinianego dzbanuszka i starego widelca, który dostała od babci Cecylii na trzecie urodziny. Nie lubi stłuczonego szkła, brudnych podłóg, drzwi z nowoczesnymi klamkami, wind, komarów, muszek owocówek. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, przedszkolach i szkołach.

Kalendarz wydarzeń