Środa, 16 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Rumski Klub Sportowy


Miasto sportu: Rumski Klub Sportowy02.10.2024 r.

Zawodniczki RKS-u z trenerem Tadeuszem Peplińskim podczas Lekkoatletycznego Mityngu Gwiazd na MOSiR-ze w 2021 roku

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

„Królowa sportu” ma w Rumi swoją godną reprezentację. Lekkoatletyczne talenty regularnie trafiają pod oko doświadczonych trenerów, a na liście zawodników i zawodniczek RKS-u znajdziemy wielu medalistów krajowych zawodów. Klub działa już od ponad ćwierć wieku i nastawia się na pracę z młodzieżą, licząc na to, że w przyszłości doczekamy się kolejnych olimpijczyków, którzy stawiali swoje pierwsze kroki na tartanie właśnie w Rumi.

Biegi na krótkich i średnich dystansach, skok w dal czy wielobój – to lekkoatletyczne konkurencje, które od lat z powodzeniem trenują talenty z Rumi i okolic. Rumski Klub Sportowy powstał właśnie po to, by wykorzystać bazę lokalnych obiektów, wyławiać „perełki” i dawać szansę na rozwój uzdolnionym nastolatkom.

Jak powstał klub?

Lokalni lekkoatleci jeszcze w 1997 roku byli skazani na treningi w klubach z Trójmiasta. Grupa pasjonatów i trenerów z Rumi podjęła więc w listopadzie tego roku decyzję o utworzeniu nowego klubu lekkoatletycznego. Wśród współzałożycieli Rumskiego Klubu Sportowego znaleźli się: Andrzej Socha, Bogdan Went, Kazimierz Bielicki, Leszek Przedpełski, Piotr Taube oraz Tadeusz Pepliński.

Od samego początku RKS stawiał na rozwój talentów i wypuszczanie w szerszy, sportowy świat zawodników z potencjałem. Na przestrzeni blisko 27 lat działalności w dorobku klubu znalazło się wielu medalistów mistrzostw Polski i międzynarodowych zawodów.

Choć w Rumi konsekwentnie stawia się na zawodników i zawodniczki z najbliższej okolicy, nie przeszkodziło to w wychowaniu późniejszej olimpijki – sztafecistki Marty Jeschke, która wystartowała w 2008 roku w Pekinie (dystans 4 × 100 metrów). Klub w tym samym roku, również w Pekinie, ale podczas igrzysk paralimpijskich, reprezentował w biegu na 800 metrów Robert Plichta, obecny prezes RKS-u.

Robert Plichta, prezes RKS-u podczas Igrzysk Paralimpijskich w Pekinie w 2008 roku

 

Aktualnie w Rumi regularnie ćwiczy około 50 zawodników i zawodniczek, których podzielono na bloki treningowe, w tym skoki czy wytrzymałość. Młodzi lekkoatleci to juniorzy, młodzicy oraz dzieci z tzw. grupy naborowej obejmującej roczniki od 2012 do 2014 roku.

Wszystkimi opiekują się dwaj doświadczeni trenerzy z pasją, którzy prowadzą też zaplecza kadr narodowych – Tadeusz Pepliński i Maciej Szymański. Część z najbardziej uzdolnionych podopiecznych, naturalną koleją rzeczy, po dobrym starcie i rozwoju w RKS-ie kontynuuje treningi w większych klubach z regionu, np. w AZS-ie AWFiS Gdańsk czy Sopockim Klubie Lekkoatletycznym.

Magdalena Białek (pierwsza z lewej) podczas zawodów halowych w Toruniu w 2021 roku

 

Medale liczone w dziesiątkach

Co udało się już osiągnąć? Lista indywidualnych sukcesów lekkoatletów jest naprawdę pokaźna i liczy kilkadziesiąt nazwisk – biegaczy, sprinterów, skoczków w dal, miotaczy i wieloboistów. Wielu z nich to multimedaliści mistrzostw Polski, którzy z powodzeniem reprezentowali i reprezentują kraj, wymieniając chociażby Magdalenę Zdrojewską i Darię Domżalską (biegi średniodystansowe), Annę Kubę (wielobój) czy Justynę Dawidowską (sprint).

Poza osiągnięciami w juniorskich i młodzieżowych kategoriach wiekowych klub od lat mocno stawia też na pracę z dziećmi. Ta przynosi efekty na przykład w postaci bardzo dobrych wyników młodych rumian w finałach Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych. Wśród tych, których talenty w przeszłości błysnęły właśnie na tych imprezach, trenerzy wspominają m.in. Jakuba Ciskowskiego (skok w dal), Katerinę Thomaidou (bieg na 600 metrów) czy Aleksandrę i Joannę Dżugan (300 metrów).

Anna Ławrukajtis (pierwsza z lewej) na mistrzostwach Polski w biegu na 10 kilometrów w Międzyrzeczu w 2022 roku

Symbol klubu

Tadeusz Pepliński – trener lekkiej atletyki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Początkowo, już od 1982 roku, pracował jako szkoleniowiec w sekcji lekkoatletycznej Lechii Gdańsk oraz w SKLA Sopot. Związany z RKS-em od 1997 roku, a więc od samego początku działalności organizacji. Jeden z symboli rumskiego klubu i jego współzałożycieli. Wychowawca licznych medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju na arenie międzynarodowej.
Jego podopiecznymi byli m.in. chodziarze, bracia Jacek i Gracjan Mullerowie – medaliści mistrzostw świata oraz Europy juniorów na dystansie 10 kilometrów z 1991 i 1992 roku. Równolegle pracuje w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi, jest trenerem kadry narodowej B w biegach średniodystansowych. Nagrodzony tytułem „Trenera roku” za rok 2020 na Rumskiej Gali Sportu. Wierzy, że największe sukcesy w RKS-ie są dopiero przed nim, bo jego marzenie to wychowanie przyszłego medalisty igrzysk olimpijskich.
 

 

Wychowują i inspirują

RKS na co dzień prowadzi regularne treningi, ale – jak niemal każdy klub pracujący z dziećmi i młodzieżą – stara się też wychowywać poprzez sport. Zawodnicy i zawodniczki systematycznie wyjeżdżają na przykład na letnie obozy, gdzie udaje im się czerpać inspirację ze spotkań z największymi gwiazdami polskiej lekkoatletyki. Tylko tego lata ekipa RKS-u trenowała w Olsztynie razem z olimpijczykami Natalią Kaczmarek (Tokio 2020, Paryż 2024) i Konradem Bukowieckim (Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020), a spotkań tego kalibru było znacznie więcej.

RKS Rumia w Olsztynie podczas spotkania z olimpijczykami: Natalią Kaczmarek i Konradem Bukowieckim

Czasami sportowe drogi wychowanków klubu z Rumi same krzyżują się z najważniejszymi postaciami polskiej lekkoatletyki – i to dosłownie. Adam Falkowski przed laty trenował na obozach kadry wojewódzkiej młodzików w grupie wytrzymałościowej wspólnie z Patrykiem Dobkiem, późniejszym brązowym medalistą olimpijskim w biegu na 800 metrów z Tokio. Ten przykład pokazuje, że treningi w lokalnym klubie jak najbardziej mogą nakierować na odpowiednie drogi, a dalej wszystko zależy już od samych zawodników.

Antoni Gowiński podczas 29. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie

 

Jak dołączyć?

Klub jest otwarty na napływ talentów i chętnie da możliwość regularnego treningu przyszłym biegaczom, miotaczom czy skoczkom. Wystarczy skontaktować się bezpośrednio z trenerami.

Zapraszamy na zajęcia wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować przygody z lekką atletyką, „królową” wszystkich sportów – zachęca Maciej Szymański, trener RKS-u.

Rumscy lekkoatleci trenują od poniedziałku do piątku, korzystając wiosną i latem głównie z obiektów MOSiR-u, w tym z profesjonalnej bieżni na stadionie miejskim. W okresie jesienno-zimowym zajęcia przenoszą się także w teren oraz na obiekty przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Rodziewiczówny 10) i halę MOSiR-u (ul. Mickiewicza 49). Najczęściej treningi odbywają się od godz. 17:00 do 18:30.

 

Kontakt – Rumski Klub Sportowy

Strona internetowa: www.rksrumia.pl
Telefon: 603 992 012 (trener Tadeusz Pepliński), 515 121 844 (trener Maciej Szymański)
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń