Iga Świątek, Agnieszka Radwańska, Hubert Hurkacz czy Wojciech Fibak – historia polskiego tenisa pokazuje, że wielki świat tego sportu nie jest zarezerwowany tylko dla wybranych. Dawniej uważany za elegancką rozrywkę dla elit, dziś przyciąga na korty coraz więcej chętnych i mobilizuje do pójścia śladami mistrzów.
Od kilku lat w Rumi z powodzeniem działa lokalna szkółka tenisowa, ale cała historia tej dyscypliny w mieście sięga jeszcze 1964 roku i nieistniejących już kortów tenisowych obok stadionu. Po wielu latach, w 1990 roku, otwarto natomiast kolejne miejskie korty przy ul. Mickiewicza, którymi od początku do dziś opiekuje się TKKF „Orzeł”, a do miasta zawitały z tej okazji regularne rozgrywki amatorów.
Właśnie na pierwszym Grand Prix Wybrzeża i Rumi w 1991 roku formą błysnął Szymon Wiśniewski, późniejszy założyciel RKT.
W 2017 roku Szymon Wiśniewski, pasjonat tenisa i ówczesny trener wojewódzkiej kadry młodzików w tej dyscyplinie, podjął decyzję o uruchomieniu nowej szkółki tenisowej w Rumi z myślą o najmłodszych zawodnikach.
Założeniem od samego początku powołania Rumskiego Klubu Tenisowego była nauka gry z wykorzystaniem nowoczesnych metod i programów szkoleniowych.
– Treningi były prowadzone na początku w Ekologicznej Szkole Społecznej w Rumi. Niestety pandemia w 2020 roku rozmontowała nam praktycznie wszystkie grupy szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. Przełom nastąpił w 2023 roku, gdy przy Szkole Podstawowej nr 1 powstała nowa hala tenisowa. Wtedy rozpoczęliśmy praktycznie od zera tworzyć grupy treningowe. Teraz możemy trenować przez cały rok – wspomina Szymon Wiśniewski, prezes i trener w Rumskim Klubie Tenisowym.
Wspomniany obiekt wprowadził klub na nowy poziom. Za dnia hala przy ul. Świętopełka służy uczniom podstawówki jako wielofunkcyjne boisko, a popołudniami zamienia się w klubowe centrum treningowe z prawdziwego zdarzenia.
Treningi w RKT silnie bazują na tak zwanej formule „Tenis 10” – to specjalny program opracowany przez Polski Związek Tenisowy w ramach inicjatywy „Play and Stay” Międzynarodowej Federacji Tenisowej.
Na czym polega? Tenis ma być łatwą do nauki zabawą, która na pierwszych etapach szkolenia przede wszystkim daje radość z gry i ułatwia rozwój początkującym. Klub korzysta w ich przypadku z miękkich, wolniejszych piłek, mniejszych rakiet i kortów o mniejszych wymiarach, z niższą siatką.
Pierwsze punkty przychodzą łatwiej, a młodzi adepci tenisa są zmotywowani do dalszej gry w starszych kategoriach wiekowych. Na zajęciach ćwiczą przede wszystkim ogólną sprawność fizyczną i koordynację, technikę uderzeń i taktykę – utrzymanie piłki w korcie czy czucie piłki.
Aktualnie zawodników w Rumi prowadzi trzech trenerów z licencją PZT. Poza wspomnianym Szymonem Wiśniewskim z dziećmi pracują też Mikołaj Fanslau i Rafał Chyła. Z sukcesami, bo niektórzy ze zdolnych podopiecznych Rumskiego Klubu Tenisowego już po niespełna roku regularnych treningów zajmują wysokie lokaty na turniejach wspomnianej formuły PZT „Tenis 10”. W tym gronie trenerzy wymieniają m.in. 8-letnią Aleksandrę Maćkowiak czy 7-latków: Hannę Kodubiec i Kacpra Bełza.
Klub z tenisową misją stara się też docierać coraz szerzej – stąd nie tylko treningi, ale i letnie oraz zimowe półkolonie dla dzieci, obozy sportowe dla dzieci i młodzieży czy okolicznościowe wydarzenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
RKT do tej pory przygotowywało m.in. sportowe wydarzenie z okazji Światowego Dnia Tenisa w hali rumskiego MOSiR-u, gdzie połączono grę w odmianie dla najmłodszych z rodzinną zabawą.
– Organizujemy też turnieje dla dzieci i dorosłych w ramach Polskiej Ligi Tenisa oraz jesteśmy od 2020 roku organizatorem Rumskiej Ligi Tenisa, także w systemie największej ligi tenisa w Polsce. Aktywnie współpracujemy od początku istnienia klubu z MOSiR-em, tutaj podziękowania dla dyrektor Jolanty Król i kierownika hali sportowej Macieja Paczkowskiego, a także z TKKF „Orzeł”, na którego kortach prowadzimy półkolonie i zajęcia w sezonie letnim, za co dziękujemy prezesowi Zdzisławowi Nowickiemu – mówi Szymon Wiśniewski.
W roku szkolnym 2024/2025 zajęcia odbywają się w podziale na grupy wiekowe od 6. do 12. roku życia. Najmłodsi mogą też przyjść na zajęcia przedszkola tenisowego, które jest prowadzone z myślą o dzieciach między 4. a 5. rokiem życia. Grupy trenują popołudniami, od poniedziałku do piątku, oraz w soboty, w hali tenisowej obok Szkoły Podstawowej nr 1. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Prowadzona jest też grupowa nauka tenisa dla kobiet oraz początkującej grupy dorosłych.
Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej klubu.