„Boisko żywe, diabeł martwy” – mawiał św. Jan Bosko, założyciel salezjańskiej wspólnoty i patron Rumi. Jego myśl pozostała w mieście żywa do dziś, a salezjanie przez lata stworzyli jeden z ważniejszych lokalnych ośrodków sportowych i silnie wpłynęli na kilka młodych pokoleń. SL SALOS kojarzy się głównie z młodymi piłkarzami, ale pod szyldem stowarzyszenia trenują również tenisiści stołowi, a nawet… początkujący szachiści.
Aktualnie blisko 400 osób z Rumi i okolic rozwija swoje sportowe pasje w salezjańskich strukturach. To także już kilka pokoleń, które przez ponad 30 lat regularnie trenowały w kilku sekcjach tego stowarzyszenia. Korzenie organizacji sięgają znacznie wcześniejszego etapu w historii miasta, bo salezjanie aktywnie działali na tym terenie już w okresie międzywojennym. Oficjalna historia sportowego stowarzyszenia pod ich nadzorem rozpoczęła się natomiast w latach 90.
Organizacja, której pełna nazwa brzmi Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej, działa przy parafii św. Krzyża w Rumi od czerwca 1993 roku.
O jej utworzenie wnioskowało stowarzyszenie inspektorialne z Piły, a wśród założycieli znalazły się łącznie 23 osoby, które spotkały się w parafialnej salce w Rumi. Węższej, siedmioosobowej grupie, która utworzyła zarząd rumskiego SALOS-u, przewodniczył ksiądz Mirosław Król. Jednym z pierwszych efektów pracy był m.in. regulamin rozgrywek Ligi Salezjańskiej w piłce nożnej.
Ze względu na rozbudowaną strukturę lokalni działacze pozostają w bieżącym kontakcie z ogólnopolskim zarządem i są wierni głównym założeniom salezjańskiego sportu. SALOS-om, w tym organizacji z Rumi, przyświecają przede wszystkim idee związane z wychowaniem poprzez sport – mówią one m.in. o tym, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz podkreślają naukę koleżeństwa i relacji społecznych, które towarzyszą aktywnej młodzieży.
Siedzibą lokalnego stowarzyszenia od samego początku pozostaje parafia przy ulicy Kościelnej, z kolei zajęcia sportowe są kojarzone przez mieszkańców przede wszystkim z pobliskimi boiskami przy ulicach Świętopełka i Bukowej.
Dziś SL SALOS to spory klub, który prowadzi aż trzy różne sekcje sportowe. Poza piłkarzami, z którymi kojarzy się najmocniej, kilka lat temu reaktywowano sekcję tenisa stołowego (zespół występuje obecnie w IV lidze mężczyzn), a najmłodszą częścią organizacji jest sekcja szachowa. Łącznie zawodnikami opiekuje się kilkunastu trenerów i instruktorów: Michał Janiak, Maciej Chojka, Michał Roeske, Maciej Chmieliński, Michał Fierka, Paweł Lewiński, Daniel Matys, Tomasz Supruniuk, Jakub Albecki, Maciej Kruża, Krzysztof Drozdowski, Sebastian Kliński (piłka nożna), Joanna Żołnierewicz (zajęcia motoryczne), Krzysztof Bohn (tenis stołowy) oraz ksiądz Zbigniew Hull i Łukasz Domagała (szachy).
W samych piłkarskich zespołach młodzieżowych trenuje około 300 piłkarzy (od grup naborowych dla najmłodszych po roczniki 2011 i 2012), ping-pong przyciąga około 35 osób (w tym 15 dorosłych zawodników), a szachy – około 30 osób spotykających się regularnie w oratorium przy ul. Kościelnej 17A.
Od niedawna szeregi SALOS-u poszerzyli też piłkarze z piątoligowej drużyny seniorów. Wskutek fuzji zespół OKS-u Janowo zmienił w 2024 roku swój szyld i połączył siły z salezjańskim klubem. Nadal priorytetem pozostają jednak juniorzy.
– Po prostu przejęliśmy zespół seniorów od OKS Janowo, włączyliśmy do struktur SALOS-u i stworzyliśmy nowy herb, OKS SALOS Rumia, pod którym występujemy w rozgrywkach seniorskich – wyjaśnia Krystian Żołnierewicz, wiceprezes SL SALOS Rumia. – Posiadamy też wielu zdolnych, młodych zawodników w sekcji piłki nożnej. Mamy nadzieję, że w przyszłości zasilą kluby ekstraklasy i z dumą będą mówić o swoim pierwszym klubie. Warto śledzić rozgrywki dziecięce i przyglądać się ich rozwojowi. Bez wątpienia Fabian Chmieliński z rocznika 2013 bardzo się wyróżnił w ostatniej rundzie, strzelając najwięcej bramek – dodaje.
Sukcesy? Poza licznymi dobrymi występami w juniorskich turniejach (w tym na hali) i powołaniami do kadr wojewódzkich przyszedł też ważny sukces ligowy – chłopcy z rocznika 2013 awansowali do Pomorskiej Ligi Wojewódzkiej, w której w tym roku będą rywalizować najlepsze ekipy z całego Pomorza. Inne roczniki regularnie występują w rozgrywkach organizowanych przez Pomorski Związek Piłki Nożnej, m.in. w kategoriach wiekowych: młodzik, orlik, żak czy skrzat.
SALOS stawia na wszechstronne wychowanie młodych sportowców, stąd poza treningami na murawach i halach pojawiają się też treningi mentalne z psychologami sportu czy zajęcia z fizjoterapeutami. Stowarzyszenie w ubiegłym roku oficjalnie zostało klubem partnerskim Arki Gdynia, jednego z największych klubów piłkarskich w regionie. Organizacja chętnie angażuje się też w lokalne inicjatywy, np. przy okazji miejskich wydarzeń.
– Celem stowarzyszenia jest rozwój obecnych sekcji i wznoszenie ich na wyższy poziom, zwiększając atrakcyjność oferty sportowej dla mieszkańców miasta. Równocześnie budujemy markę silnego klubu, który będzie w stanie rywalizować na najwyższym poziomie wojewódzkim. Planujemy skupić się na szkoleniu młodzieży, ale również stawiać na rozwój drużyny seniorskiej, która będzie mogła walczyć o czołowe miejsca w regionalnych rozgrywkach – zapowiada Krystian Żołnierewicz.
Aktualnie salezjański klub prowadzi intensywny nabór do swojej najpopularniejszej sekcji piłkarskiej. Chętni mogą spróbować swoich sił w najmłodszych grupach treningowych dla dzieci z rocznika 2019 i 2020. Zajęcia tych grup odbywają się w poniedziałki i czwartki o godzinie 16:30 w hali rumskiego MOSiR-u (ul. Mickiewicza 49).
Do prowadzenia zajęć i rozgrywek ligowych młodych piłkarzy wykorzystywane są też obiekty MOSiR-u przy ulicach: Bukowej, Świętopełka, Wrocławskiej i Mickiewicza. Trenerzy korzystają również z obiektów Ekologicznej Szkoły Społecznej czy hali Rumia Arena przy ulicy Batorego. Warto skontaktować się z SALOS-em, aby zapytać o zajęcia w pozostałych sekcjach.
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rumia
Strona internetowa: salosrumia.pl
Mail: biuro@salosrumia.pl
Facebook: facebook.com/salosrumia
Telefon: 511 853 557