Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance


Miasto sportu: Taneczny Klub Sportowy Creative Dance06.06.2024 r.

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Kilkudziesięciu zawodników startujących w turniejach, duże imprezy taneczne, które przyciągają do Rumi gwiazdy ze szklanego ekranu, a nawet duża grupa seniorów stawiająca pierwsze taneczne kroki na parkiecie. Creative Dance to miejsce, które już od kilkunastu lat zaraża mieszkańców (i nie tylko) pasją do tańca.

Albo dobra zabawa przeznaczona dla osób w każdym wieku, nawet na emeryturze, albo sportowe wyzwanie i widowiskowa, ale wymagająca rywalizacja. Rumskie Creative Dance łączy oba te podejścia do tańca towarzyskiego. To zarówno grupy, które w swoim spokojnym tempie uczą się kolejnych kroków, żeby efektownie poruszać się na rodzinnych imprezach czy zaprezentować pierwszy taniec weselny, jak i taneczny klub sportowy, którego reprezentanci celują w punkty od jurorów i nagrody na ogólnopolskich turniejach.

 

Jak powstało Creative Dance?

Jedne z pierwszych startów klubu, zdjęcie z 2012 roku

Zaczęło się – jak to często w sporcie bywa – od żywej pasji i marzeń. W 2012 roku Paweł Muchewicz ruszył w miasto z pierwszymi ulotkami, które miały zachęcić dzieci i dorosłych do przyjścia na zajęcia w zupełnie nowej szkółce tanecznej w Rumi. Jak wspomina, do dziś pamięta swoje wątpliwości, „czy to się w ogóle uda”, ale już na pierwsze zajęcia odbywające się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 zapisało się tak dużo chętnych, że ledwie udało się ich pomieścić.

Początki dzisiejszego Creative Dance to zajęcia w salach sportowych wspomnianej Ósemki, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Ekologa. Taneczne rytmy gościły też w lokalnych przedszkolach, gdzie starano się zaszczepić pasję do tańca najmłodszym mieszkańcom Rumi.

W 2014 roku klub przeprowadził się do własnego studio tanecznego, które mieści się w charakterystycznym budynku przy ul. Gdyńskiej 47 w Rumi. Do dziś odbywają się tam zajęcia w odpowiednio przygotowanych salach.

 

„Tańczyć każdy może” – tysiące trenujących

Ile osób nauczyło się tańca w rumskim Creative Dance? Niepełne statystyki, które sięgają 2015 roku, obejmują ponad 4 tysiące osób. Obecnie, po ponad dekadzie tanecznej działalności, klub regularnie wystawia w turniejach sportowych około 50-60 zawodników trenujących w 3 grupach.

Klubowiczów, którzy tańczą typowo rekreacyjnie, jest natomiast nawet trzykrotnie więcej. Wiek osób ćwiczących w Creative Dance zaczyna się już od 5. roku życia i nie ma sztywno ustalonej górnej granicy. Wśród najbardziej doświadczonych zawodników można wymienić np. dwie pary z kategorii senior IV (powyżej 55. roku życia) – trenujący w Creative Dance od 2013 roku i mający na swoim koncie mistrzostwo Polski – Iwona i Zygfryd Wieczonkowscy oraz Ewa i Mietek Cichowie, którzy mają krótszy staż, ale też zajmują wysokie lokaty na turniejach.

Co ciekawe w klubie wciąż przygotowują się zawodnicy związani z Creative Dance od samego początku, jeszcze jako przedszkolaki z Janowiaczka, a dziś odnoszący indywidualne sukcesy jako pełnoletni tancerze: Natalia Wtulich, Wojciech Wiśniewski, Piotr Kitowski czy Mateusz Krachulec.

Największym sukcesem nie są jednak medale i puchary, lecz pasja, którą zarażamy innych. Widok uśmiechów, walki ze samym sobą, przemiany i chęci do samorozwoju naszych tancerzy jest bezcenny. Choć sukcesy mogą być zapomniane, to czas spędzony na treningach, rozmowach i wzajemnym wsparciu pozostaje w pamięci na długo. To jest nasz największy sukces, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy tak trudno o prawdziwe wsparcie – przyznaje Paweł Muchewicz, założyciel i trener Creative Dance.

 

„Taniec jest nieprzewidywalny”

Główne kategorie to taniec towarzyski, hip-hop, jazz i balet. Klub prowadzi też zajęcia ze stretchingu i tańca solowego. Nad postępami czuwa ośmioosobowe grono stałych trenerów i trenerek oraz czworo fachowców, którzy gościnnie przyjeżdżają prowadzić zajęcia w Rumi.

Rumska szkoła ma już za sobą 13 edycji turniejów ogólnopolskich, które miały rangę mistrzostw Polski i Grand Prix Polski (na wydarzeniach w Rumi pojawiali się m.in. znani z „Tańca z gwiazdami” Jan Kliment czy Ivona Pavlović). Klub organizował też m.in. warsztaty z Rafałem Maserakiem oraz gościł zgrupowanie kadry Polski. Najlepsi z regularnie trenujących w Creative Dance mogą natomiast liczyć na stypendia i prezentować się podczas pokazów dla szerszej publiczności.

Para startująca w turnieju organizowanym w Rumi w marcu 2024 roku, fot. Karolina Pierścieniak

W tańcu, podobnie jak w życiu, nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie sukces – na początku kariery, w jej środku czy może wtedy, gdy myślimy o rezygnacji. Taniec jest nieprzewidywalny, a my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać każdego tancerza na jego drodze. Naszą ambicją jest, aby w naszym klubie były osoby, które chcą do nas przychodzić, czują się u nas dobrze i pragną rozwijać swoją pasję. Cieszy nas, gdy rodzice zapisują dzieci na zajęcia, a potem sami dołączają, trenując całe rodziny, od dzieci po dziadków – podkreśla Paweł Muchewicz.

Założyciel Creative Dance

Paweł Muchewicz (z lewej) z Janem Klimentem

Paweł Muchewicz – pomysłodawca, założyciel i główny trener klubu. Dyplomowany trener tańca sportowego, licencjonowany sędzia, członek Komisji Sportu Polskiego Związku Sportu Tanecznego. Z tanecznymi parkietami związany już od 8. roku życia. Były zawodnik tanecznych klubów z Trójmiasta i trener klubu z Iławy. Serce i dusza Creative Dance. Pracuje często nocami, gdy nikogo nie ma w studio, aby upewnić się, że wszystko działa perfekcyjnie. Jego motto brzmi: „Nie musi być widać, jak pracuję. Ma być czuć, że wszystko się zgadza”. Dba nie tylko o zadowolenie zawodników, ale również trenerów i całego zespołu, który tworzy prawdziwie rodzinną drużynę.

 

Seniorzy z Rumi przychodzą na zajęcia również bez zachęty krewnych. Klub współpracuje z miastem, które dotuje zajęcia taneczne dla starszych mieszkańców. Efekt? Około 40 rumian wypełnia swój wolny czas ruchem, zawiera nowe znajomości i uczy się tańczyć podczas swojej jesieni życia.

Cele na przyszłość? Zarażanie pasją do tańca kolejnych amatorów, ale i sportowe osiągnięcia. Jak podkreśla właściciel Creative Dance, taniec staje się już sportem wyczynowym i został dwa lata temu włączony do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – tak jak chociażby łyżwiarstwo figurowe. Prawdopodobnie w najbliższych latach doczekamy się zatem także występów tancerzy na olimpiadach, w walce o medale. Czy będzie wśród nich ktoś, kto pierwsze kroki stawiał na rumskich parkietach? Czas pokaże.

Trening odbywający się w Creative Dance

 

Jak dołączyć?

Taneczny klub jest otwarty na wszystkich. Dołączać i rozpoczynać regularnie treningi – od zupełnych podstaw – mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Zajęcia odbywają się każdego dnia, a pełny grafik można znaleźć na stronie internetowej klubu. Treningi są prowadzone w studio przy ul. Gdyńskiej oraz w placówkach – dla dzieci z klas 1-3.

 

Kontakt

Studio Tańca i Ruchu / Taneczny Klub Sportowy Creative Dance
Strona: creativedance.pl
Facebook: facebook.com/creativedancerumia
Mail: info@creativedance.pl
Telefon: 730 559 797

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń