Czym w ogóle jest bieg na orientację? To nieolimpijska dyscyplina sportowa, w której zadaniem zawodnika jest pokonanie w możliwie najkrótszym czasie trasy wyznaczonej specjalnymi punktami kontrolnymi. Startujący mają do dyspozycji mapę oraz kompas i sami decydują, jaką drogę wybiorą. Ostateczny wynik zależy więc od sprawności fizycznej, zmysłu orientacji oraz strategii. To właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę tego sportu. Inicjatorem popularyzacji biegu na orientację w Rumi był Benedykt Król – zawodnik wywodzący się z lekkiej atletyki, jednocześnie trener, założyciel i wieloletni prezes UKS-u Siódemka Rumia, który zmarł w sierpniu 2024 roku.
Klub powstał w 1997 roku przy Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi, stąd też jego nazwa. Pasjonaci biegu na orientację – Benedykt Król, Michał Motała i Jerzy Antonowicz – w 1996 roku po raz pierwszy zorganizowali dwudniowe zawody o Puchar Bałtyku w Lubiatowie. Właśnie to wydarzenie sportowe stało się impulsem do założenia klubu. Od tamtej pory corocznie w regionie odbywają się międzynarodowe zawody w biegu na orientację, które przyciągają setki osób. W tym roku odbędzie się już 30. edycja Pucharu Bałtyku.
Dziś UKS Siódemka to 60-osobowa społeczność: zawodnicy, trenerzy, działacze. Klub może się pochwalić profesjonalną i doświadczoną kadrą szkoleniową, która prowadzi systematyczne treningi przez cały rok. Zawodnicy trenują na miejskich obiektach sportowych, w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także wyjeżdżają na obozy treningowe oraz odnoszą sukcesy na wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach.
Kadra szkoleniowa kładzie szczególny nacisk na przyjazną atmosferę, wzajemne wsparcie oraz międzypokoleniową wymianę doświadczeń. Trenerzy chcą w ten sposób nie tylko doskonalić umiejętności sportowe zawodników, ale i popularyzować wśród dzieci i młodzieży swoją ulubioną dyscyplinę.
O tym, że wspomniana idea przynosi efekty, mogą świadczyć klubowe sukcesy. Trzy zawodniczki UKS-u Siódemka – Małgorzata Porzycz (K-18), Anna Kożyczkowska (K-16) i Antonia Roman (K-16) – wchodzą w obecny skład kadry narodowej. Klub cieszy się także uznaniem, które pozwoliło mu organizować zawody na szczeblu światowym, europejskim i krajowym.
Chcąc pokazać, że bieg na orientację nie tylko umożliwia rozwój cech motorycznych i uczy samodzielności, ale jest też świetną formą spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody, UKS Siódemka organizuje z myślą o mieszkańcach wydarzenia sportowe.
Sztandarową imprezą, organizowaną cyklicznie od 2012 roku, jest Puchar Rumi w Biegu na Orientację. To tak naprawdę cykl zawodów w biegu parkowo-miejskim, który odbywa się w różnych częściach miasta. Wydarzenie skierowane jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie oraz lepiej poznać okoliczne krajobrazy.
Klub organizuje także otwarte treningi pod nazwą Las Kompas. W tym przypadku uczestnicy samodzielnie bądź w grupach pokonują wyznaczoną na mapie trasę przebiegającą przez leśne tereny. Treningi skierowane są do różnych grup wiekowych i mają kilka poziomów trudności.
Janusz Porzycz – prezes klubu. Wychowanek WKS-u Flota Gdynia. Założyciel UKS-u Siódemka Benedykt Król był trenerem Janusza Porzycza w jego czasach juniorskich. Jako zawodnik zdobył w 1991 roku mistrzostwo świata juniorów, a w 1993 roku stanął na 3. miejscu podium w biegu sztafetowym.
Robert Niewiedziała – rocznik 1993, zawodnik oraz trener. Startuje w kategorii M-21 (senior), osiągając wysokie lokaty. Dzieli się swoim doświadczeniem z młodszymi zawodnikami. W latach 2008-2013 wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach Polski w kategoriach od M-16 do M-20, w 2011 roku sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w biegu klasycznym w kategorii M-18. Brał udział w mistrzostwach świata juniorów w latach 2011 i 2012.
Łukasz Wiśniewski – rocznik 1996. Złoty medalista mistrzostw Europy w biegu sztafetowym w roku 2012 w kategorii M-16, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w latach 2012-2014.
Małgorzata Porzycz – rocznik 2008. Podczas mistrzostw Europy juniorów w 2024 roku zajęła 6. miejsce w biegu sztafetowym w kategorii K-16. W tym samym roku zdobyła 6 medali podczas mistrzostw Polski. Między innymi dlatego znalazła się na 3. miejscu w kategorii K-16 w rankingu Polskiego Związku Orientacji Sportowej za 2024 rok.
– Poziomem nie odbiegamy od najlepszych polskich klubów orientacji sportowej, cały czas plasujemy się w pierwszej dziesiątce. Niemniej nasze cele na najbliższe lata to podwyższenie poziomu sportowego naszych juniorów. Chcemy, aby godnie reprezentowali Rumię oraz Polskę na najważniejszych międzynarodowych imprezach mistrzowskich. Nadal stawiamy także na popularyzację naszej dyscypliny wśród mieszkańców, w szczególności uczniów rumskich szkół. Chcemy do nich docierać poprzez organizację miejskich zawodów. W tym roku rozegrana zostanie jubileuszowa, już trzydziesta, edycja naszej sztandarowej imprezy – Pucharu Bałtyku, na który chętnie przyjeżdżają osoby z kraju i zagranicy, a frekwencja rośnie z roku na rok, co świadczy o wysokim poziomie organizacyjnym. Chcemy też wrócić po paru latach przerwy do organizacji mistrzostw Polski – mówi Janusz Porzycz, prezes klubu.
Nabór trwa przez cały rok. Do klubu mogą dołączyć dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz osoby dorosłe, które są zainteresowane doskonaleniem orientacji w terenie i podnoszeniem swojej sprawności fizycznej.
Prowadzone przez Wiolettę Konkol-Klimczak zajęcia dla najmłodszych odbywają w każdy czwartek w godzinach 17:30-20:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi. Treningi dla wszystkich grup wiekowych są organizowane także w terenie leśnym lub parkowo-miejskim 4 razy w tygodniu.
UKS Siódemka Rumia
Strona internetowa: siodemka.rumia.pl
Mail: bno@siodemka.rumia.pl lub bniewiedziala@op.pl
Facebook: www.facebook.com/siodemkarumia
Telefon: 606 505 392