Od stycznia do kwietnia na rumskich placach zabaw trwały prace konserwatorskie. Zostały wymienione zużyte lub uszkodzone zabawki, urządzenia czy elementy nawierzchni stanowiące potencjalne zagrożenie dla korzystających z nich dzieci. Każde miejsce zostało dokładnie sprawdzone pod kątem stanu technicznego i jakości. Dzięki tym działaniom miejskie place zabaw są gotowe do użytku i bezpieczne.
Prace konserwatorskie objęły również wybieg dla psów mieszczący się u zbiegu ulic Częstochowskiej i Gdańskiej. Zadbano tam o poprawę nawierzchni – zasypano wszystkie dziury, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo psów oraz spacerujących z nimi właścicieli.
Do sezonu przygotowana jest również Góra Markowca. Chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów miejsce, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, daje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu: od wejścia na wieżę widokową i wspinaczkę po zjazd na tyrolce.
W ramach przeglądu serwisowego ścianki wspinaczkowej dokonano między innymi sprawdzenia konstrukcji stalowej, powierzchni ścianki oraz chwytów wspinaczkowych, a także zweryfikowano stan ścianki zgodnie z europejskimi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania takich struktur.
Tylko w tym roku miasto planuje przeznaczyć na modernizacje, konserwacje i naprawy placów zabaw, boisk oraz miejsc rekreacyjnych około 200 tysięcy złotych.
Wkrótce ma się rozpocząć budowa nowej atrakcji – tężni solankowej „Oaza zdrowia” przy ulicy Różanej. Celem inwestycji, realizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest umożliwienie mieszkańcom korzystania z inhalacji solankowych, które wspierają układ oddechowy, odpornościowy oraz kondycję skóry. To innowacyjne miejsce relaksu i regeneracji ma stanowić uzupełnienie miejskich terenów wypoczynkowych.
Wiosenne porządki to także okres szczególnej pielęgnacji miejskiej zieleni. Prace polegają między innymi na usunięciu uszkodzonych podczas zimy roślin. Aktualnie realizowana jest przycinka krzewów, bylin i traw, natomiast w maju zostanie uzupełniona warstwa kory ozdobnej.
Pozytywnie na estetykę wpływają także nowe nasadzenia. W przestrzeni publicznej przybywa kolorów dzięki roślinom sezonowym, łącznie będzie ich 2200. Są to stokrotki, niezapominajki i bratki rozmieszczone w 149 donicach i kwiatonach. Kluczowe jest zadbanie o tę zieleń oraz stworzenie jej optymalnych warunków do zdrowego wzrostu. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, kwiaty będą upiększać miasto aż do lata, wówczas zastąpią je surfinie.
Samorząd kontynuuje politykę, w której priorytetem są nasadzenia roślin wieloletnich zamiast sezonowych, dlatego sukcesywnie zwiększa się liczbę tych pierwszych, co jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla środowiska, jak i miejskiego budżetu.
Rumia wzbogaciła się także o 51 flag z logo miasta, które podkreślają lokalną tożsamość oraz dodają uroku ulicom i parkom. Dzięki podejmowanym działaniom miasto nie tylko przygotowało się na pełną życia, bezpieczną i atrakcyjną wiosnę, ale stara się też zachęcać mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.