Już w 2019 roku, w ramach ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pn. „Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce”, w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi powstał zespół „Przygarniacze”. Grupę tworzy pięć dziewcząt z klasy siódmej: Natalia, Zuzia, Maja, Olga i Weronika, a opiekuje się nimi pani Anna Dempc. Każda z nastolatek ma inne zainteresowania i niepowtarzalny charakter, ale wszystkie łączy jedno – troska o środowisko. Ich walkę o czystą Ziemię można wesprzeć, uczestnicząc w zbiórce elektroodpadów.
– Wiemy, że aby zobaczyć i osiągnąć zmianę, musimy działać w środowisku, w którym żyjemy. Tylko poprzez wspólną pracę w najbliższym otoczeniu możemy coś zmienić. Nasze motto to: działaj lokalnie, zmieniaj globalnie – przyznają zgodnie Natalia i Zuzia.
Uczennice są inicjatorkami zbiórki elektroodpadów, do której chcą zachęcić mieszkańców Rumi. Pierwsza taka akcja została zorganizowana 21 marca 2019 r. Po ponad dwóch latach Weronika i Olga mówią o niej z dumą.
– Największym sukcesem jest chyba to, iż własnymi siłami i działaniami rozpropagowaliśmy akcję na tyle, że udało się zebrać ponad trzy tony elektrośmieci, które następnie zostały bezpiecznie zutylizowane – podkreślają.
Skąd nazwa „Przygarniacze”? Maja wyjaśnia, że to pełne optymizmu słowo, mające zachęcić społeczność szkolną i mieszkańców Rumi do oddania zużytego lub nieużywanego od dawna sprzętu elektronicznego, który często zalega w piwnicach.
– Jeśli nie masz co zrobić z tym sprzętem elektronicznym, my chętnie go przygarniemy – zapewnia.
Tegoroczna zbiórka odpadów będzie realizowana od 13 do 15 kwietnia. Do Szkoły Podstawowej nr 1 (miejsce zbiórki od ul. Świętopełka) można wówczas przynosić wszystko, co jest na prąd: małe i duże RTV oraz AGD, a także baterie, żarówki czy akumulatory.
– Zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę! – podsumowują dziewczęta.