Jeszcze przed wakacjami rumska spółka, jako lider Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej (PCK MEO), zaangażowała się w I Regionalne Targi Pracodawców, organizowane przez Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Na swoim stoisku przedstawiciele naszego miasta pokazywali młodzieży, jak powstaje prąd zmienny oraz od czego zależy ilość i moc wytwarzanej energii. Było to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych pomocy naukowych w postaci modeli oraz... biurowego wiatraka.
Między innymi w ten sposób zachęcano młode osoby, by zapoznały się z wachlarzem zawodów, jakie oferuje sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Co ciekawe potencjalnych pracowników przyciągają nie tylko solidne zarobki. Uczniowie są świadomi zachodzących zmian klimatycznych i chcą uczestniczyć w rozwoju i rozpowszechnianiu odnawialnych źródeł energii, a w efekcie redukowaniu emisji gazów cieplarnianych.
– Energia wytwarzana z odnawialnych źródeł jest dla naszego kraju coraz bardziej istotna. Pod tym względem sytuacja w Polsce jest dużo trudniejsza niż w wielu innych krajach europejskich. Dostrzegamy wiele wyzwań, ale i szans, dla dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej na morzu i lądzie – mówi Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park.
Jednym z wyzwań stojących przed branżą jest przygotowanie personelu dla tego sektora. Właśnie o tym rozmawiano podczas czerwcowego seminarium „Od absolwenta do pracownika w branży morskiej energetyki wiatrowej”, które zostało zorganizowane przez Pomorską Platformę Offshore i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Poszczególne prezentacje dotyczyły ważnych aspektów obecnego rynku pracy w zielonej energetyce i pokazywały perspektywy zawodowe z poziomu europejskiego, krajowego i regionalnego. Pełną emocji dyskusję wzbudził panel „Narzędzia wsparcia dla absolwentów i pracodawców”, poruszający kluczową kwestię współpracy pomiędzy edukowaną młodzieżą, nauczycielami, przemysłem, samorządami i urzędami pracy.
W tym kontekście Rumia Invest Park niezmiennie podkreśla potrzebę jak najszybszego utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi – ośrodka edukacyjno-treningowego, w którym spotkają się wszystkie zainteresowane podmioty, odpowiadające między innymi za edukację, szkolenia, trening, certyfikację czy dialog z branżą wiatrową oraz podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw.
Szereg istotnych z punktu widzenia branży postulatów przedstawiono również na początku lipca podczas odbywającego się w Senacie posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego, któremu przewodniczył senator Kazimierz Kleina. Odnotowano wówczas konieczność powołania pełnomocnika ds. przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, który współpracowałby z rządem, a także potrzebę uaktualnienia ustawy offshorowej.
– Podczas posiedzenia podkreślałam też potrzebę zaangażowania aparatu państwowego we wsparcie procesu kształcenia odpowiednich kadr dla morskiej energetyki wiatrowej – wspomina prezes Agnieszka Rodak. – My, jako spółka, z pełnym zaangażowaniem wspieramy rozwój energetyki odnawialnej. Staramy się też inspirować lokalną społeczność i młode pokolenia do uczestnictwa w tworzeniu zrównoważonej przyszłości. Myślę, że z każdym miesiącem zbliżamy się do tego celu – podsumowuje.