Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Muzyczna niedziela w Rumi


Muzyczna niedziela w Rumi06.06.2023 r.

Edycja 2022

Na scenie letniej MDK-u Rumia w najbliższą niedzielę (11 czerwca) odbędą się dwa duże wydarzenia. Po raz drugi w Rumi, a po raz siódmy w kraju, odbędzie się Festiwal o’Polski. Tegoroczną edycję otworzy gala finałowa projektu Rumski Wokal.

Projekt Rumski Wokal powstał w 2016 roku. Jego twórczynią, pomysłodawczynią oraz tegoroczną instruktorką przygotowującą finalistów do występu jest Agnieszka Skawińska – dyrektor MDK-u, wokalistka, aktorka, terapeutka. Do niedzielnego koncertu uczestnicy przygotowywali się indywidualnie, ale też grupowo. W trakcie warsztatów kształcili m.in. emisję głosu, interpretację tekstu, ruch sceniczny, pracę z mikrofonem. Ósemka finalistów zaprezentuje przeboje znane z musicali Romeo i Julia, Nędznicy, Dzwonnik z Notre Dame. Wokalistom akompaniować będzie Zbigniew Kosmalski. Zwycięzcę konkursu wyłoni profesjonalne jury.

Gościem specjalnym niedzielnego wydarzenia będzie aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, a także pomysłodawczyni Festiwalu o’Polskiego Magdalena Smuk. Festiwal „o Polski” wykiełkował w 2017 roku w głowie Magdaleny Smuk i tak rozkwitał na deskach ogródka Teatru BOTO w Sopocie. W tym roku Festiwal „o Polski” odbędzie się nie tylko w Sopocie, ale także w Szczecinie, Warszawie, na scenie Teatru Letniego nad Wisłą, w Toruniu i Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Festiwal Opolski jest w Opolu. Festiwal „o Polski” może być wszędzie, może być na przykład… w całej Polsce. Gdy w 2017 roku Magdalena Smuk usłyszała o problemach z organizacją legendarnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i możliwości jego przeniesienia do innego miasta, pomyślała, że mógłby przecież odbywać się w całej w Polsce, nie być przypisanym do żadnego miejsca. W sukurs przyszła gra słowna wynikająca ze zwyczajowej nazwy imprezy – „festiwal opolski”. Wymyśliła więc festiwal „o Polski”. Zamarzyła o prostym w formie i szczerym w artystycznej wymowie wydarzeniu, w którym liczą się tylko i wyłącznie sztuka i jej twórcy. Bez polityki, kontekstów, ukrytych znaczeń, układów.

„o Polski” festiwal to: jakość, która powstaje spontanicznie, jakość nieprzypadkowa, tworzona bowiem przez szczere talenty uczestników.

  • o PolskI wiersz, z rymem i bez
  • o Polski głos, o czymś, po coś
  • o Polski obraz, żywy i do zapatrzenia
  • o Polski smak, kultury i sztuki

W trakcie festiwalu na scenie letniej MDK-u Rumia wystąpią lokalni artyści, chóry związane z Rumią, uczestnicy poprzednich edycji Rumskiego Wokalu, a także Ukraińcy, którzy mieszkają w Rumi i z okazji „o Polskiego” festiwalu zaśpiewają po polsku. Początek wydarzenia o godz. 15:30. Wstęp wolny.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń