Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Muzycznie i sportowo uczcili 64. urodziny miasta


Muzycznie i sportowo uczcili 64. urodziny miasta08.10.2018 r.


Mijają 64 lata, odkąd Rumia otrzymała prawa miejskie. Z tej okazji poszczególne jednostki przygotowały specjalne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym.

Sobota upłynęła pod znakiem sportu, dzięki „64 setom na 64-lecie”, organizowanym w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. To kontynuacja wieloletniej tradycji związanej z rozgrywkami piłki siatkowej, w których uczestniczą uczniowie lokalnych szkół, przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy.

Od 2004 roku świętujemy na sportowo, więc już po raz 15. zorganizowaliśmy sety na urodziny miasta – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR. – Tym razem wystartowało łącznie 30 drużyn, w tym przedstawiciele Redy i Wejherowa. Wygrała drużyna niebieskich, w setach było 37 do 27. Patrząc na tabelę, którą prowadzimy od 15 lat, jest 8:7 dla czerwonych – dodaje.

Uczestnicy zmagań, zgodnie z tradycją, mogli skosztować niebieskiego i czerwonego tortu. Odśpiewano także „Sto lat” radnemu Tadeuszowi Piątkowskiemu, który jest pomysłodawcą turnieju.

Natomiast w niedzielę Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił wszystkich mieszkańców na wyjątkowy koncert, również organizowany z okazji 64. rocznicy nadania praw miejskich. W Parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza wybrzmiały największe polskie i zagraniczne arcydzieła operowe, musicalowe, a także rozrywkowe.

Przed widownią wystąpili soliści, którzy na stałe współpracują m.in. z Operą Novą w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Lublinie czy Operą Bałtycką w Gdańsku, mający w swoim dorobku znaczące sukcesy artystyczne w kraju i za granicą. Wokalistom towarzyszyli wybitni instrumentaliści.

Wybrzmiały dzieła operowe, musicalowe i melodie rozrywkowe, kompozycje m.in. G. Donizettiego, S. Moniuszki, L. Bernsteina czy A. L. Webbera – wymienia dyrektor artystyczny i pomysłodawca wydarzenia Marek Gerwatowski. – Frekwencja dopisała, co pokazuje, że tego typu koncerty są potrzebne mieszkańcom – dodaje.

Widownia entuzjastycznie reagowała praktycznie na każdy utwór. Nie obyło się także bez bisu, którym był utwór „Time to say goodbye”.

Ponadto w poniedziałek (8 października) w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbywa się nadzwyczajna sesja rady miejskiej. Tematami wiodącymi będzie 64. rocznica nadania praw miejskich oraz pośmiertne przyznanie medalu „Za zasługi dla miasta Rumi” śp. Andrzejowi Sadłowskiemu.


Notka historyczna: Rumia zaczęła się rozwijać po zakończeniu drugiej wojny światowej, a 7 października 1954 roku otrzymała prawa miejskie. W skład nowego miasta weszły: Stara Rumia, Biała Rzeka, Zagórze, Szmelta i Janowo. Liczba ludności wynosiła wówczas około 11 tysięcy osób. Szybki rozwój miasta pod względem ludnościowych odbywał się w dwóch etapach. Najpierw w latach 1955-69, gdy rozparcelowano teren dawnego lotniska na działki, a następnie w latach 80., kiedy rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego w Janowie. Pod koniec lat 80. liczba mieszkańców sięgała około 36 tysięcy.  


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń