Poniedziałek, 11 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Na tę galę mieszkańcy Rumi czekali 800 lat


Na tę galę mieszkańcy Rumi czekali 800 lat20.06.2024 r.

Odbywająca się na hali MOSiR-u gala 800-lecia Rumi

Miasto to przede wszystkim ludzie, dlatego głównym punktem uroczystej inauguracji obchodów 800-lecia Rumi było wręczenie okolicznościowych statuetek i medali osobom zasłużonym dla gminy. Zgromadzeni 20 czerwca w hali MOSiR-u goście mogli podziwiać tematyczną wystawę, artystyczną oprawę przygotowaną przez utalentowanych rumian oraz byli świadkami premierowej prezentacji hejnału miasta i filmu dokumentalnego o dziejach Rumi. Zwieńczeniem wydarzenia był odbywający się na antresoli bankiet.

 

Muzycznego otwarcia wydarzenia dokonała 16-letnia Julia Majewska – skrzypaczka z Rumi, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów oraz projektów, która swoją licealną edukację będzie kontynuować w Anglii. Na scenie towarzyszył jej zespół instrumentalistów.

Występ Julii Majewskiej

Po przywitaniu przez organizatorów gości honorowych i krótkiej przemowie burmistrza Michała Pasiecznego, premierowo odtworzony został na dużym ekranie krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający w pigułce 800-letnią historię Rumi. Projekcja zakończyła się prelekcją bohatera tego materiału – społecznego pełnomocnika burmistrza Rumi do spraw historii miasta oraz dyrektora miejskiej biblioteki Dariusza Rybackiego.

Prelekcja Dariusza Rybackiego po wyświetleniu filmu dokumentalnego

Kolejnym artystycznym akcentem był występ rumskiej wokalistki Eweliny Jurczak, która wspólnie z zespołem wykonała utwór „Never Enough” z filmu „Król rozrywki”. Chwilę później po raz pierwszy w 800-letniej historii miasta zaprezentowany został hejnał Rumi – stworzony w drodze organizowanego przez samorząd konkursu. Melodię odtworzono w trzech wersjach: na pojedynczą trąbkę, przez trzech trębaczy oraz kwartet dęty. Była to również okazja do nagrodzenia autora tego wyjątkowego utworu.

Występ Eweliny Jurczak

Przy komponowaniu hejnału Rumi przyświecała mi myśl, by muzycznie uchwycić zarówno bogatą historię tego miasta, jak i jego współczesny, dynamiczny rozwój. Chciałem, aby melodia nawiązywała do tradycji fanfar trąbkowych sięgającej średniowiecza – okresu, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o Rumi. Jednocześnie harmonia i rytmika są zdecydowanie nowoczesne. Inspiracją były więc zarówno wydarzenia historyczne, które kształtowały Rumię na przestrzeni wieków, jak i jej współczesna energia, aspiracje i tożsamość – mówi kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista Beniamin Baczewski. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wielką radością. Wygrana w konkursie na hejnał Rumi to nie tylko docenienie mojej pracy jako kompozytora, ale także możliwość pozostawienia trwałego śladu w historii miasta. Jestem dumny, że moja muzyka będzie częścią codziennego życia mieszkańców i będzie towarzyszyć ważnym momentom w Rumi – dodaje.

Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i Beniamin Baczewski z otrzymanym czekiem

Wydarzenie było również okazją do wręczenia nadanych przez burmistrza nagród okolicznościowych za wieloletnie działania na rzecz rozwoju Rumi. Laureatom kategorii głównej podarowane zostały rzeźbione statuetki, nawiązujące kształtem do lokalnego krajobrazu oraz herbu miasta, wykonane specjalnie na tę okazję przez trójmiejskich artystów: Piotra Boronia i Lucynę Kujawę. Natomiast w kategoriach „Kultura”, „Sport”, „Działania społeczne i edukacja” oraz „Samorząd i biznes” burmistrz wręczył nadane z okazji 800-lecia okolicznościowe medale.

Burmistrz Michał Pasieczny z jedną z wręczanych statuetek Wręczane przez burmistrza okolicznościowe medale

Wśród nagrodzonych znalazły się łącznie 53 osoby i jedno przedsiębiorstwo. Wręczenie statuetek i medali było przeplatane kolejnymi występami artystycznymi w wykonaniu Julii Majewskiej oraz Eweliny Jurczak, a także utalentowanej wokalnie absolwentki czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Rumi Nadii Torbiak oraz wielokrotnie nagradzanych w polskich i międzynarodowych konkursach tancerek z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia.

Występ Nadii Torbiak Występ tancerek z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia

  Burmistrz Michał Pasieczny wraz z goścmi na bankiecie 


SYLWETKI NAGRODZONYCH

 

Kategoria główna

1. Ludwik Bach – działacz kaszubski, samorządowiec szczebla miejskiego i powiatowego, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi oraz wieloletni prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pasjonat i propagator lokalnej historii. Był inicjatorem powstania salki historycznej w Dworku pod Lipami oraz grupy rowerowej Szprychy MDK-u Rumia. Brał udział w pracach archeologicznych przy ruinach dawnego kościoła i kaplicy Przebendowskich. Dzięki jego staraniom wydano „Zarys dziejów Rumi”, czyli pierwsze opracowanie dotyczące dziejów naszego miasta. Wspierał działalność lokalnych organizacji pozarządowych. Wielokrotnie nagradzany za swoją wszechstronną działalność.

2. Ksiądz prałat Tadeusz Gut – budowniczy kościoła pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumi-Zagórzu i proboszcz tej ponad 7-tysięcznej parafii. Oddany swojej wspólnocie od 40 lat. Stworzył klub parafialny z kawiarenką, w którym toczy się życie kulturalne: działa klub seniora, odbywają się wystawy plastyczne, spektakle teatralne czy zabawy karnawałowe dla dzieci. Kościół na Zagórzu jest również miejscem organizacji profesjonalnych koncertów. Każdego roku ksiądz proboszcz przekazuje pomoc materialną dla potrzebujących rodzin. Wraz z wiernymi i osobami spoza parafii wspiera także różne misje i pomaga najbiedniejszym mieszkańcom takich krajów jak: Zambia, Nigeria, Czad, Tanzania, Sudan Południowy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Środkowoafrykańska oraz Brazylia. Dzięki działaniom zagórskiej wspólnoty udało się między innymi wybudować wiele studni, stworzyć i wyposażyć szkołę dla 800 dzieci, dostarczyć tony przyborów szkolnych i założyć ośrodek kształcenia dla osób niepełnosprawnych. Inicjatywy te rozniosły się echem po całym kraju, a duchowny został odznaczony przez Episkopat Polski medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w kategorii „Pomoc materialna”.

3. Jolanta Król – lokalna działaczka społeczna i sportowa, była zawodniczka WKS-u Wawel Kraków i Floty Gdynia. Od prawie 40 lat związana zawodowo z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi, gdzie rozpoczynała od roli kierownika obiektów sportowych, a obecnie pełni funkcję dyrektora. Wspiera działalność lokalnych stowarzyszeń i klubów sportowych, m.in. SALOS-u Rumia. Jedna z założycielek klubów sportowych: Creative Dance Rumia, Akademia Tenisa Stołowego, Rumski Klub Sportowy oraz OKS Janowo. Inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wieloletnia radna powiatu wejherowskiego. Uhonorowana m.in. brązową, srebrną i złotą odznaką „Za zasługi dla Sportu” przyznawaną przez ministra sportu.  

4. Profesor Edmund Wittbrodt – rodowity rumianin, wielokrotnie doceniany za zasługi dla polskiej nauki, działalność społeczną oraz integrowanie lokalnego środowiska akademickiego – m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był rektorem Politechniki Gdańskiej, przez rok pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Obejmował także stanowiska: wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz przewodniczącego Komisji Nauk Kosmicznych PAN z oddziałem w Gdańsku. Autor i współautor setek monografii, skryptów, publikacji naukowych, opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz. Miłośnik i propagator kultury pomorskiej i kaszubskiej. Jeden z inicjatorów utworzenia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego działalność wspiera do dziś. W młodości gitarzysta rumskiego zespołu Poszukiwacze grającego covery Beatlesów i Czerwonych Gitar.

5. Towarzystwo Salezjańskie – początki działalności salezjanów przy obecnej Parafii i Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi sięgają 1937 roku. Są również związani z Parafią pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, przy której działa Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS Rumia. Przez lata stworzyli w naszym mieście m.in. oratorium św. Dominika Savio, Gimnazjum i Liceum Salezjańskie oraz Salezjański Ośrodek Wychowawczy „Nasz Dom”. Organizują wiele przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży. Są szczególnie obecni w życiu osób ubogich oraz młodych. Wychowawcy kolejnych pokoleń, propagują idee zapoczątkowane przez św. Jana Bosko – patrona Rumi. Organizatorzy lokalnego życia kulturalnego i sportowego. Nagrodę w imieniu Towarzystwa Salezjańskiego odebrał ksiądz Krzysztof Rudziński.

Laureaci kategorii głównej

 

Kategoria Kultura

1. Krzysztof Brzozowski – dyrygent Chóru Św. Cecylia, tenor Opery Bałtyckiej, współzałożyciel i prowadzący chórów szkolnych, organizator wielu koncertów
2. Tadeusz Dominik – działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, organizator i koordynator wielu działań i inicjatyw, w tym Jarmarku Kaszubskiego w Rumi
3. Irena Gaj – człowiek orkiestra MDK-u, wspiera wiele organizacji pozarządowych działających na terenie Rumi
4. Marzena Graczyk – dyrygent Chóru Kaszubskiego Rumianie oraz VOX Universum działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rumi, współpracownik MDK-u
5. Tadeusz Grucza – działacz i dyrygent orkiestry przy Parafii Najświętszej Maryi Panny w Rumi
6. Teresa Kaleta – społecznik, prezes Chóru Św. Cecylia i członek chóru
7. Józef Lanc – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, działacz, autor tekstów publikowanych w biuletynie „Rëmskô Klëka”, były radny
8. Beata Went – animator kultury, instruktor sekcji plastycznej MDK-u, mentor laureatów wielu międzynarodowych nagród, nauczyciel
9. Leszek Winczewski – propagator kultury, organizator imprez, konferansjer, były dyrektor Domu Kultury „Janowo”
10. Alfons Zwara – artysta, malarz, współtwórca Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat”

Laureaci kategorii Kultura

 

Kategoria Sport

1. Janusz Bukowski – trener, organizator imprez i zawodów, były piłkarz Orkanu Rumia
2. Jarosław Formella – działacz, trener, były piłkarz i członek zarządu Orkanu Rumia
3. Lucjan Gibas – honorowy prezes stowarzyszenia SL SALOS, organizator wielu imprez i festynów
4. Grzegorz Grinholc – trener, nauczyciel, obecnie trzeci najbardziej utytułowany Polak w chodzie sportowym w kategorii masters
5. Jarosław Mamrot – członek zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, koordynator imprez, nauczyciel, były trener Orkanu Rumia
6. Anna Mrozińska – trenerka gimnastyki artystycznej, działaczka Fundacji Boomerang, olimpijka z Aten, organizatorka imprez, powołana na sędzinę na tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu
7. Piotr Netter – założyciel, prezes i trener UKS-u Tri-Team Rumia, propagator duathlonu i triathlonu, były trener kadry narodowej triathlonistów
8. Barbara Niewiedziała – działacz, organizator imprez, członek zarządu UKS-u Siódemka, propagator biegów na orientację
9. Witold Prena – pracownik MOSiR-u dbający o stan obiektów sportowych, były piłkarz Orkanu Rumia
10. Tadeusz Pepliński – założyciel i działacz RKS-u Rumia, trener lekkoatletyki i zaplecza kadry narodowej, były radny
11. Roman Ratajczak – trener Orkanu Rumia, organizator imprez, nauczyciel, były zawodnik Lecha Poznań
12. Andrzej Rybiński – działacz, trener unihokeja i karate, były zawodnik unihokeja UKS-u Zagórzanka
13. Robert Sawicki – trener siatkówki, prezes APS-u Rumia, nauczyciel, miejski radny
14. Jacek Stawiasz – trener, działacz, były piłkarz Orkanu Rumia, nauczyciel
15. Maciej Szymański – trener lekkoatletyki, były zawodnik Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, działacz RKS-u Rumia, nauczyciel
16. Piotr Taube – trener lekkoatletyki, działacz, współzałożyciel RKS-u Rumia, nauczyciel
17. Renata Urbanik-Siwiec – założycielka, trenerka, działaczka i była prezes zarządu SPIN MOSiR Rumia oraz była gimnastyczka artystyczna

Laureaci kategorii Sport

 

Kategoria Działania społeczne i edukacja

1. Beata Awsiukiewicz – dyrygent chórów szkolnych, prowadząca scholę przy parafii na Zagórzu, działaczka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi
2. Teresa Brunath – opiekunka koła wolontariatu i samorządu uczniowskiego, organizatorka konkursów, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi
3. Bogdan Formella – działacz na rzecz osób potrzebujących wsparcia, wieloletni komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, miejski radny
4. Renata Grzesiak – działaczka na rzecz środowiska senioralnego, prezes Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
5. Mariola Jurkiewicz – nauczyciel, instruktor teatralny, trener mistrzów świata w Odysei Umysłu
6. Hanna Kawa – działaczka społeczna, członek zarządu Stowarzyszenia „Pomóż Sąsiadowi”, była miejska radna
7. Roman Łuczak – działacz społeczny, organizator rajdów i wycieczek rowerowych oraz pieszych dla dzieci i dorosłych
8. Tadeusz Odowski – założyciel Klubu Zagórzak, propagator sportu i aktywności, wychowawca dzieci i młodzieży
9. Lucyna Oglęcka – inicjatorka wielu projektów i konkursów, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi
10. Anna Okrój – wolontariuszka, organizatorka akcji charytatywnych, pedagog wspierająca dzieci i młodzież, miejska radna
11. Danuta Sosnowska – organizatorka rajdów fabularyzowanych, działaczka Stowarzyszenia Miłośników Turystyki „Włóczykij”, była dyrektor Gimnazjum nr 4 w Rumi
12. Adela Szramkowska – organizatorka działań społecznych Akcji Katolickiej, autorka publikacji na 100-lecie Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
13. Eugenia Wicka – animatorka i organizatorka konkursów oraz zajęć plastycznych, nauczycielka m.in. języka kaszubskiego
14. Danuta Wójcik – działaczka na rzecz środowiska nauczycielskiego oraz pracowników oświaty, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rumi

Laureaci kategorii Działania społeczne i edukacja

 

Kategoria Samorząd i biznes

1. Marian Bobrucki – działacz, przedsiębiorca, sponsor wielu imprez oraz klubu Orkan Rumia
2. Piekarnia „U Skierki” – przedsiębiorstwo z historią sięgającą 1934 roku, ostatni tego typu zakład produkujący wyroby w tradycyjny sposób
3. Jan Klawiter – organizator przedsięwzięć o charakterze religijnym, były burmistrz Rumi i były poseł
4. Kazimierz Klawiter – działacz opozycyjny lat osiemdziesiątych, pomysłodawca Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi, samorządowiec, radny sejmiku
5. Roman Knop – działacz opozycyjny lat osiemdziesiątych, był internowany, były wiceburmistrz Rumi, przyczynił się do rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście
6. Tadeusz Piątkowski – propagator piłki siatkowej, pomysłodawca 50 setów na 50 lat nadania praw miejskich Rumi, rekordzista pod względem liczby kadencji w Radzie Miejskiej Rumi, gdzie zasiadał od 1990 do 2018 roku
7. Zbigniew Rachwald – działacz społeczny z Janowa, były radny
8. Dariusz Rybacki – pasjonat historii, autor wielu publikacji o Rumi, organizator spacerów historycznych, dyrektor miejskiej biblioteki

Laureaci kategorii Samorząd i biznes

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń