Sobota, 06 Czerwiec 2020

Najbardziej znane dzieła Stanisława Moniuszki wybrzmiały w Rumi


05.06.2019 r.


W niedzielę 2 czerwca w Kościele pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumi odbył się koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Artyści wykonali najbardziej znane dzieła kompozytora, ojca polskiej opery narodowej.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpiło oķoło 100 artystów, w tym Anna Kinga Osior – sopran, Kamil Pękala – baryton, Chór Świętej Cecylii oraz Pomorska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Koncert poprowadził pochodzący z Rumi tenor Marek Gerwatowski.

Tego dnia można było usłyszeć m.in. z opery Halka uwerturę, którą wykonała Pomorska Orkiestra Symfoniczna, modlitwę "Ojcze z niebios" z III aktu tejże opery – wykonaną przez Chór Św. Cecylii oraz artystów operowych czy arię Miecznika ze Strasznego dworu "Kto z mych dziewek", a także pieśni w wykonaniu chóru oraz solistów m.in. Kum i Kuma czy Krakowiaczek.

Brawurowa gra orkiestry i wspaniały śpiew artystów spowodowały, że koncert został przyjęty przez publiczność długimi owacjami na stojąco i bisem, którym była pieśń "Prząśniczka" i którą wraz z artystami wykonali wszyscy zgromadzeni na koncercie.

Bardzo się cieszymy, że niedzielny koncert został przyjęty przez publiczność z tak wielką serdecznością – przyznają zgodnie Krzysztof Brzozowski i Marek Gerwatowski, pomysłodawcy wydarzenia.

Wydarzenie wpisało się w szereg ogólnopolskich obchodów Roku Moniuszkowskiego: Moniuszko 200.

Koncert był współfinansowany przez Urząd Miasta Rumia oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Autorem zdjęć jest MMK Fotografia.

Kalendarz wydarzeń