Rozpoczęła się druga edycja projektu „Rumia oczami dzieci”. W ramach przedsięwzięcia, skierowanego do wszystkich placówek oświatowych w mieście, najmłodsi mają przede wszystkim poznać lokalną historię oraz zaangażować się w życie miasta.
Kolejna odsłona przedsięwzięcia ruszyła 1 lutego i będzie realizowana do 15 czerwca. Tym razem na uczestników czeka sześć zadań tematycznych oraz trzy konkursy. Najmłodsi, standardowo już, będą musieli poznać miejskie symbole, zorganizować spotkanie z ciekawą osobą, wziąć udział w spacerze historycznym oraz uczestniczyć w dziecięcej sesji. Nowością będą zadania polegające na przygotowaniu i wykonaniu wierszyka związanego z Rumią oraz współpraca ze szkołami działającymi na terenie miast partnerskich. Ponadto, wzorem poprzedniej edycji, przeprowadzone zostaną konkursy: plastyczny, literacki oraz fotograficzny.
– Ten projekt jest po prostu rewelacyjny. Dzieci, chcąc się wykazać, zapoznają się z historią Rumi, nierzadko szukając dodatkowych informacji na własną rękę. Do tego dochodzi integracja i zdrowa rywalizacja. Co więcej, dzięki udziale najmłodszych w tym projekcie, także dorośli dowiadują się więcej o Rumi, angażując się w realizację zadań – mówi Lucyna Miotk, radna i przewodnicząca Komisji Kultury. – Projekt stanowi też pole do popisu dla tych, którzy przejawiają zdolności fotograficzne, manualne czy też talent pisarski – dodaje.
Zarówno uczniowie, jak i placówki edukacyjne, zostaną poddani ocenie. Osoby oraz jednostki, które wypadną najlepiej, będą mogły liczyć na nagrody. Ogłoszenie laureatów i podsumowanie projektu nastąpi podczas festynu, który odbędzie się 15 czerwca przy Miejskim Domu Kultury w Rumi.
Projekt Rumia oczami dzieci wystartował w marcu 2018 roku z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego. Celem inicjatywy od początku było budowanie poczucia lokalnej tożsamości, propagowanie wiedzy o Rumi i samorządzie gminnym, a także zaangażowanie dzieci i młodzieży w życie społeczne miasta.
Pierwsza edycja projektu „Rumia oczami dzieci” zakończyła się sporym sukcesem. W inicjatywę zaangażowało się 14 lokalnych placówek, 15 koordynatorów oraz setki dzieci, które nadesłały łącznie blisko pół tysiąca prac: plastycznych, literackich, fotograficznych i filmowych. Najlepsze prace posłużyły do stworzenia albumu fotograficznego oraz książki.
Więcej informacji na temat projektu udzielają pracownicy Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rumi, pod numerem telefonu: 58 679 65 01 bądź adresem mailowym: promocja@rumia.eu.