Piątek, 29 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Najpierw zorganizowały konferencję, później zorganizowały przemarsz, by mówić o autyzmie


Najpierw zorganizowały konferencję, później zorganizowały przemarsz, by mówić o autyzmie14.04.2023 r.

Uczestnicy konferencji

Założycielki funkcjonującego w Rumi od lat Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego „Kid” oraz Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Superkids” realizują kolejne działania na rzecz lokalnej społeczności. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowały konferencję oraz „niebieski marsz”, aby zwrócić uwagę na problemy, z jakimi mierzą się dzieci dotknięte tym zaburzeniem oraz ich rodziny.

Kwiecień jest światowym miesiącem świadomości autyzmu. Aby podnieść wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu, rumskie specjalistki zorganizowały 31 marca w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” bezpłatną konferencję. Zainteresowanych było kilkaset osób.

Wielkość sali konferencyjnej nie pozwalała nam na przyjęcie wszystkich chętnych, dlatego zorganizowałyśmy transmisję online, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Transmisję obejrzało prawie 300 osób, natomiast do sali zaprosiliśmy około 90 uczestników, w tym przedstawicieli zaprzyjaźnionych jednostek, takich jak urząd miasta, szkoły podstawowe czy przedszkola. Chcieliśmy dotrzeć do specjalistów, terapeutów, nauczycieli szkół z oddziałami integracyjnymi, placówek specjalnych, jak również rodziców dzieci z autyzmem oraz wszystkich osób, które interesują się tematyką autyzmu – podkreśla Dominika Reglińska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Kid”.

Spotkanie z rumskimi psychologami i zaproszonymi prelegentami zostało podzielone na kilka bloków tematycznych. Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć między innymi: co powinno niepokoić w zachowaniu dziecka, gdzie powinno się diagnozować ewentualne zaburzenia, jak przebiega edukacja domowa, przedszkolna i szkolna dzieci z autyzmem, jak wypracować podstawowe umiejętności zapewniające relatywną samodzielność osobom z zaburzeniami, a także jak wspomagać farmakoterapię i metody terapeutyczne.

Jesteśmy naprawdę dumni z przebiegu konferencji: wspaniałych prelegentów, zaproszonych gości i liczby uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i już dziś serdecznie zapraszany na kolejną edycję konferencji pt. „Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz”, która odbędzie się za rok – zachęca Dominika Reglińska.

Od lewej: burmistrz Michał Pasieczny, dyrektor Karolina Podrażka, dyrektor Dominika Reglińska, wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, radna Teresa Hebel

Działania społeczne rumskich specjalistek nie zakończyły się jednak 31 marca. Zaledwie 3 dni później wspólnie z 200 przedszkolakami oraz ich opiekunami wyszły na ulice miasta, by okazać solidarność z dziećmi zmagającymi się ze spektrum autyzmu oraz uwrażliwić mieszkańców na ich potrzeby.

Pomysł Niebieskiego Marszu Przedszkolaków zrodził się kilka lat temu, aby podkreślić, że dzieci z autyzmem są wyjątkowymi członkami naszej społeczności. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem burmistrza Rumi oraz starosty wejherowskiego, a dzieci z rumskich przedszkoli pokazały, że rozumieją i akceptują swoich kolegów ze spektrum autyzmu – zaznacza Karolina Podrażka, dyrektor Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych „Superkids”.

Do udziału w Niebieskim Marszu Przedszkolaków zostały zaproszone wszystkie rumskie zerówki. Ostatecznie trasę spod sanktuarium do parku Starowiejskiego pokonały pieszo dzieci z Superkids, Rezydencji Malucha, Wioski Smerfów, Bajki, Maluszkowa, Iskierki, Janowiaczka, Elfika oraz Planety Uśmiechu. Najmłodsi byli zaopatrzeni w niebieskie kotyliony, kwiatki i chorągiewki podkreślające cel przemarszu.

Serdeczne podziękowania kierujemy do straży miejskiej, która zadbała o bezpieczeństwo dzieci podczas przemarszu, oraz proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych za możliwość zorganizowania zbiórki dzieci. Cieszy nas również, że w przemarszu udział wzięli pan wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej pani Anna Borys. Natomiast na mecie rozrywkę zapewniła dzieciom niesamowita Monika Mikucka – znana maluchom jako „Ciocia Joga-Monia” – wymienia dyrektor Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych „Superkids”.

W kalendarzu Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego „Kid” oraz Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Superkids” tak naprawdę wszystkie miesiące są niebieskie, ponieważ niesienie pomocy dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom jest wpisane w codzienność personelu obu placówek.

Przede wszystkim opiekujemy się naszymi cudownymi przedszkolakami z „Superkids”, a poza inicjatywami związanymi ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, takimi jak marsz czy konferencja, nieustannie staramy się propagować wiedzę na ten temat oraz dostarczać rzetelnego wsparcia dzieciom ze spektrum autyzmu i ich rodzicom. W poradni prowadzimy diagnostykę w tym kierunku, ale także terapie dla dzieci i młodzieży, w tym trening umiejętności społecznych oraz socjoterapię. W wakacje oraz ferie zimowe organizujemy tygodniowe turnusy terapeutyczno-edukacyjne. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w turnusie, który rozpocznie się 3 lipca – podsumowuje Karolina Podrażka.

Uczestnicy Niebieskiego Marszu Przedszkolaków

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń