Sesje otworzyły tradycyjne sprawozdania z działalności przewodniczącego Rady Miejskiej oraz burmistrza miasta.
Następnie Radni otrzymali kompleksową informację dotyczącą realizacji budżetu za I półrocze. Sekretarz miasta Ryszard Grychtoł, zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia w zakresie inwestycji miejskich od końca września 2016 do dnia dzisiejszego.
– Gratuluję Panu burmistrzowi i jego zespołowi pracy jaką udało się wykonać. Warto dodać, że te wszystkie osiągnięcia to również efekt współpracy między Radą Miejską a burmistrzem – podsumował prezentację Ariel Sinicki.
Duże zainteresowanie wzbudził temat budowy węzła integracyjnego w Janowie. Na pytania radnych, dotyczące przede wszystkim finansowania, odpowiadał burmistrz.
– Ostro walczymy o wszystkie dostępne środki zewnętrzne na różnego rodzaju zadania, w tym także na węzły integracyjne w Rumi i Rumi Janowie. W perspektywie czasu wierzę, że możemy zdobyć jeszcze większe kwoty dofinansowania na tę inwestycję, niż tylko te które są już zagwarantowane ( ok. 13 mln. złotych ) dla naszego miasta – mówił burmistrz Michał Pasieczny.
Rada Miejska wyraziła zgodę na zakup przez miasto obecnej siedziby banku przy ulicy Sobieskiego 16 – tuż obok Białego Dworku. W przyszłym roku planowane jest przeniesienie do tego budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie instytucja ta jest rozbita na kilka słabej jakości lokali w całym mieście, co bardzo utrudnia skuteczne udzielanie pomocy potrzebującym oraz zarządzanie całym ośrodkiem.
Radni zgodzili się także na nabycie dwóch działek znajdujących się w sąsiedztwie Zagórskiej Strugi – przy ulicy Kościelnej i Starowiejskiej. Pozyskanie działki w pierwszej lokalizacji ma na celu przygotowanie kolejnych terenów do planowanej dalszej rozbudowy trasy pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki. Natomiast kupno małej działki przy ulicy Starowiejskiej pozwoli w niedalekiej przyszłości połączyć tę ulicę z istniejącym już deptakiem.
Poza tym radni głosowali nad sporządzeniem kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego, podjęto uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych lokalnych pomników przyrody a także zadecydowano o zmianach w budżecie miasta ( m.in. wpisano do niego środki pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację ruin kościółka na Starej Rumi, czy też zapadła decyzja o dofinansowaniu rumskiej jednostki Straży Pożarnej, na zakup sprzętu i materiałów używanych przez strażaków, co zwiększyć ma bezpieczeństwo mieszkańców Rumi).
Należy zaznaczyć iż tradycyjnie już w tej kadencji, wszystkie uchwały Rady Miejskiej zostały podjęte praktycznie jednogłośnie.