Poniedziałek, 25 Maj 2020

Noc Bibliotek 2018 w Stacji Kultura


11.06.2018 r.


W sobotę 9 czerwca w Stacji Kultura odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Rumska biblioteka zamieniła się w prawdziwą krainę czarów. Wszystko za sprawą „Alicji w Krainie Czarów”, która w tym roku stała się motywem przewodnim Nocy Bibliotek w Rumi.

Biblioteka przygotowała moc czarodziejskich atrakcji, które wciągały gości do magicznego, nierealnego świata. Spotkać można było bohaterów z przygód Alicji. Pojawiła się nawet Alicja, która przygotowała kreatywne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci własnoręcznie tworzyły magiczne kapelusze, dekorowały ciasteczka, a na koniec szyły królika, który uwiódł Alicję.

Sala lustrzana się zmieniła. Bohaterowie przygód Alicji, słudzy Królowej, Królik we własnej osobie zapraszali do labiryntu zagadek, z którego nie lada wyzwaniem było wydostanie się. W tym samym czasie w wypożyczalni głównej odbywały się spotkania z fascynującymi podróżnikami, którzy zabrali publiczność w magiczną podróż po świecie. W magiczny rejs zabrała czytelników Monika Bronicka – podróżniczka i pisarka; w impresjonistyczną wędrówkę po Bułgarii trójmiejski pisarz i poeta Artur Nowaczewski, a w czarodziejską podróż rowerem po świecie zdobywca Kolosów Piotr Strzeżysz. W dziale dla dzieci i młodzieży najmłodsi słuchali opowieści rodem z Teatru Kamishibai, rozwiązywali zagadki literackie oraz mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych. Dla zmęczonych i spragnionych na antresoli czekała kawiarenka.

Na drugą stronę lustra można było się przedostać, dzięki specjalnie przygotowanej na tę okazję grze na smartfona. Uczestnicy wykonywali wiele skomplikowanych zadań, osadzonych w świecie Alicji. Rozwiązywali zagadki łamigłówki, które dostarczały wiele radości.

Piwnica będzie podzielona na dwie części: jedną opanowali gracze strategiczni, a druga zmieniłą się w salę kinową, w której odbyły się projekcje niespodzianki oraz premierowy pokaz polskiego filmu familijnego „Tarapaty”. Na zakończenie miał miejsce jazzowy koncert duetu Pawlina.

Ponadto w ramach Nocy Bibliotek odbył się spektakl dla młodzieży „Dziób w dziób” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi, który powstał w ramach warsztatów teatralnych prowadzonych przez Annę Rekowską i Dorotę Wolter oraz kolejnej edycji zajęć Teatralnym Kluczem (projekt dofinansowany z budżetu miasta Rumi).

Kalendarz wydarzeń