Środa, 23 Wrzesień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Noc Bibliotek w Stacji Kultura, czyli podróż dookoła świata


Noc Bibliotek w Stacji Kultura, czyli podróż dookoła świataf03.10.2019 r.

Noc Bibliotek w Stacji Kultura, czyli podróż dookoła świata

Stacja Kultura tradycyjnie włącza się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek, która odbędzie się w sobotę 5 października 2019 r. pod hasłem "Znajdźmy wspólny język". Z tej okazji rumska biblioteka zaprasza do wspólnej podróży dookoła świata. Tego wieczoru przestrzeń biblioteki wypełni się różnorodnością i bogactwem historii, dźwięków, rytmów, barw i smaków z najodleglejszych zakątków świata.

Łowcy Słów wspólnie z muzykami przywołają afrykańskie opowieści, legendy i dźwięki. Aldona Klebowska zaprezentuje różne oblicza afrykańskiej przyrody. Artur Wysocki zaprasza na samotną i mroźną wyprawę zatytułowaną "W pogoni za zorzą, czyli samotne okrążenie Islandii rowerem”.
Podczas warsztatów podróżniczych spotkamy Buszmenów, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują swoim dzieciom wiedzę potrzebną do przeżycia. Przeniesiemy się do afrykańskiej wioski, by nauczyć się tanecznych zabaw ludu San. Będziemy wypatrywać i rozpoznawać tropy dzikich zwierząt, poznamy ciekawostki z afrykańskiego buszu. W czasie warsztatów kreatywnych można będzie stworzyć słowiańskie lalki motanki, buszmeńską biżuterię i egzotyczne dekoracje, a na warsztatach kostiumograficznych własnoręcznie zaprojektować i uszyć inspirowane odległymi kulturami stroje.

Najodważniejsi i najdzielniejsi uczestnicy, którzy podejmą wyzwanie i podążą szlakiem wiedźmina, będą mieli okazję uratować bibliotekę przed czyhającym niebezpieczeństwem. W podziemiach biblioteki za sprawą gier strategicznych, fabularnych i planszowych uczestniczyć będzie można w wymagających bitwach, niecodziennych wyzwaniach i niesamowitych historiach. Biblioteczną podróż zakończy koncert muzyki afrykańskiej niezwykłego połączenia twórczości przedstawicieli muzyków i tancerzy z dwóch trójmiejskich kolektywów. Ich fascynacja rytmami Czarnego Lądu sprawiła, że od wielu lat zarażają miłością do tych życiodajnych dźwięków!

Program:

 • 17:00-17:15 Otwarcie Nocy Bibliotek – wspólne czytanie
 • 17:00-19:00 Smaki świata – konkurs kulinarny
 • 17:15-18:15 Baśniowa Afryka – opowieści przy muzyce na żywo – Łowcy Słów
 • 17:30-19:30 Warsztaty kostiumograficzne (14+, zapisy@bibliotekarumia.pl)
 • 18:15-19:30 Aldona Klebowska „Safari z obiektywem – Namibia, Botswana, Zimbabwe. Różne oblicza afrykańskiej przyrody” – spotkanie podróżnicze
 • 18:15-19:30 Warsztaty kreatywne „Słowiańskie lalki motanki” zapisy@bibliotekarumia.pl
 • 18:15-19:30 Wiedźmiński Quest – gra terenowa przygotowana przez Stację Kultura
 • 19:30-21:00 Artur Wysocki „W pogoni za zorzą, czyli samotne okrążenie Islandii rowerem” – spotkanie podróżnicze
 • 19:45-21:00 W afrykańskim buszu – warsztaty dla dzieci (Aldona Klebowska) – zapisy@bibliotekarumia.pl
 • 21:30-23:00 Koncert muzyki afrykańskiej – Cocodjembe&Nandaloo i KuKaKiKe

Atrakcje dodatkowe w godz. 17.00-21.30:

 • Animacje dla dzieci, teatrzyk kamishibai, zabawy plastyczne
 • Kącik egzotycznych dekoracji i biżuterii
 • Dungeons & Dragons inne RPG z Rebel.pl (sesje z mistrzem gry, pokazy)
 • Gra Stolemë z Underworld Kingdom (rozgrywki, pokazy, możliwość zakupu)
 • Decathlon Rumia (stoisko, konsultacje, informacja o sprzęcie turystycznym)

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Bibliotekarze mają nadzieję, że po tej wyjątkowej nocy czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.

Kalendarz wydarzeń