Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Nowa jakość w pasażerskich przewozach kolejowych w województwie pomorskim


Nowa jakość w pasażerskich przewozach kolejowych w województwie pomorskim28.03.2023 r.

Fot. UMWP

Takiej inwestycji w tabor kolejowy na Pomorzu jeszcze nie było: wartość projektu dotyczącego zakupu 31 nowoczesnych pojazdów kolejowych to przeszło 1,1 miliarda złotych. Pierwsze pojazdy, które będą przeznaczone do obsługi linii PKP SKM, wyjadą na tory już w tym roku.

Zamówienie nowych pojazdów jest największym w dotychczasowej historii pomorskiego samorządu pod względem liczby oraz wartości kontraktu. To również historyczna zmiana w budżecie województwa. Pomorscy radni podczas sesji sejmiku 27 marca zdecydowali o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej umożliwiających realizację projektu taborowego o wartości ponad miliarda złotych. Część tej kwoty – 422 mln i 259 tys. zł – to wkład własny zabezpieczony w budżecie samorządu województwa. Pozostałe środki to dotacje unijne (POiŚ – 132 608 000 zł, FEP – 558 160 000 zł). Radni byli w tej kwestii jednomyślni.

Na historyczny zakup składają się dwie umowy: pierwsza z nich ze spółką NEWAG S.A. dotycząca wykorzystania pełnej opcji na zakup 31 pojazdów kolejowych, a druga to porozumienie ze spółką PKP SKM w Trójmieście dotycząca wspólnego wykorzystania unijnego dofinansowania, które zostanie przeznaczone na zakup 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz sprzętu do utrzymania tych pojazdów. Beneficjentem umowy jest spółka PKP SKM w Trójmieście, a podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków województwo pomorskie. Właścicielem dwóch pojazdów oraz urządzeń do utrzymania taboru będzie przewoźnik, pozostałe 8 pojazdów będzie własnością województwa. Łączna wartość unijnego dofinansowania (POiŚ) to ok. 150 000 000 zł.

Realizacja tych umów pozwoli na znaczącą poprawę jakości przewozów kolejowych w województwie pomorskim, które szczyci się największym wskaźnikiem kolei w Polsce (26,1 przejazdów na mieszkańca rocznie).

W 2022 r. przewoźnicy kolejowi w województwie pomorskim przewieźli 57,862 mln pasażerów. Większość z nich to pasażerowie PKP SKM w Trójmieście (43,58 mln pasażerów). W tym roku istnieje szansa na przekroczenie 60 mln pasażerów. Nastąpił więc czas na poprawę jakości taboru – zarówno na liniach regionalnych, jak również na linii kolejowej, która stanowi kręgosłup transportowy metropolii – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przypomnijmy: 23 sierpnia ubiegłego roku pomorski samorząd podpisał umowę z firmą NEWAG S.A. na zakup 11 regionalnych i 20 aglomeracyjnych pojazdów kolejowych.

Mogę zapewnić, że pierwsze osiem pojazdów dostarczymy do grudnia bieżącego roku, a kolejne postaramy się wyprodukować tak szybko, jak to będzie możliwe – deklarował podczas sesji sejmiku Zbigniew Konieczek, prezes zarządu NEWAG S.A.

Cieszę się, że wspólnie z samorządem województwa będziemy mogli wykorzystać zapewnione przez PKP SKM już w 2018 r. unijne dofinansowanie. Niemal połowa naszego taboru to kilkudziesięcioletnie pojazdy, które, chociaż dobrze utrzymane, nie przystają już do współczesnych wymagań. Nowe pojazdy to także zmiana jakościowa dla naszych pracowników, którzy będą obsługiwać i serwisować te pojazdy. Nowy tabor to nie tylko wygodniejsze podróże naszych pasażerów. Prowadzone przez PKP SKM modernizacje linii kolejowej nr 250 (Gdańsk – Śródmieście – Rumia), m.in. budowa dwukierunkowej, samoczynnej blokady liniowej, montaż nowych przejść rozjazdowych oraz modernizacje przystanków PKP SKM, a także nowy i zmodernizowany tabor docelowo pozwolą na zwiększenie prędkości pociągów i skrócenie czasu przejazdów – powiedział Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że województwo pomorskie ogłosiło również przetarg na zakup czterech wieloczłonowych pociągów o napędzie hybrydowym. Dzięki silnikowi elektrycznemu i spalinowemu składy takie będą mogły obsługiwać wszystkie linie kolejowe w regionie, zwłaszcza w czasie modernizacji linii z Gdyni do Kościerzyny i węzła kartuskiego. Będą to pierwsze tego typu pojazdy na Pomorzu.

Jeśli uda się ten przetarg również rozstrzygnąć pomyślnie, myślę, że będziemy dysponować bogatą i zróżnicowaną, ale przede wszystkim nowoczesną, flotą pojazdów kolejowych dla Pomorzan – dodał marszałek Struk.


Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Fot. UMWP

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń