Środa, 08 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Nowe zielone miejsce na mapie Rumi


Nowe zielone miejsce na mapie Rumi14.06.2024 r.

Symboliczne przecięcie wstęgi z Chrześcijańskim Przedszkolem Montessori „Ptasie Radio”, firmą Unigartex Agata Oleksy (z prawej) oraz wiceburmistrzem Arielem Sinickim (w środku)

Pod wyjątkowo „zielonym” adresem, bo przy ulicy Malinowej, powstał kolejny minipark. Poza miejscem do wypoczynku wśród drzew i krzewów znalazły się tam również edukacyjne urządzenia, które pomogą najmłodszym zrozumieć ekologię.

Na mapie miejsc, w których można spędzić czas na łonie natury, w pierwszej połowie czerwca pojawiła się ulica Malinowa. Na działce o powierzchni sięgającej ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powstał edukacyjny minipark. W ten sposób uzupełniono przestrzeń przy oddanym wcześniej do użytku placu zabaw.

Symboliczne otwarcie zostało zorganizowane w środę 12 czerwca. Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, dzieci z Chrześcijańskiego Przedszkola Montessori „Ptasie Radio” oraz wykonawcy inwestycji, przedstawiciele firmy Unigartex Agata Oleksy.

Przestrzeń w nowym miniparku

Realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęła się latem 2023 roku i trwała do grudnia, a ostatnie miesiące to prace pielęgnacyjne, które pozwoliły ukorzenić się roślinom i przygotowały teren do pierwszych odwiedzin. W ramach inwestycji wykonawca musiał wyrównać i oczyścić grunt oraz usunąć chwasty, konieczne było też przygotowanie odpowiedniego drenażu i systemu automatycznego nawadniania.

Minipark przy ulicy Malinowej

Reszta to już elementy, z których bezpośrednio skorzystają odwiedzający – 400 metrów ścieżek spacerowych, oświetlenie, mała architektura z ławkami, stołami i koszami na odpady, a także edukacyjne tablice dla dzieci, które pozwolą na zabawę w zielonej przestrzeni (podobnie, jak w przypadku ogródka przy ulicy Katowickiej). Minipark jest też ogrodzony.

Jedna z tablic edukacyjnych w miniparku

Na terenie inwestycji posadzono łącznie ponad 2000 roślin, w tym około 100 drzew (buków żółtolistnych, głogów, jabłoni czy wiśni), przeszło 700 krzewów (hortensji, jaśminowców, tawuł czy róży) oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskantów, rozplenic, liliowców, tulipanów czy hiacyntów). Całość zaprojektowano w taki sposób, aby można było rodzinnie spędzić tu czas.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 900 tysięcy złotych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń