Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wprowadzono obowiązek segregacji odzieży i tekstyliów. To kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki odpadowej. Celem tego przełomowego rozwiązania jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz propagowanie recyklingu i ponownego wykorzystania odzieży oraz innych wyrobów włókienniczych. W praktyce oznacza to, że odpady komunalne stanowiące odzież i tekstylia powinny być zbierane selektywnie i przekazywane do kontenerów oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Dlaczego segregacja tekstyliów jest taka ważna?
Tekstylia – takie jak odzież, pościel, ręczniki, firany, pluszaki, buty czy torebki – stanowią istotną część odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe. Ubrania, które dla jednych są zbędne, w rękach innych osób mogą znaleźć nowe życie. Zamiast trafiać na wysypiska, wiele z nich może zostać przekazane na cele charytatywne – na przykład do organizacji wysyłających odzież do krajów rozwijających się. W krajach afrykańskich, dzięki takim inicjatywom, najubożsi mają dostęp do odzieży po bardzo niskich cenach, co jest szczególnie ważne w regionach dotkniętych skrajnym ubóstwem. W ten sposób segregacja tekstyliów nie tylko wspiera gospodarkę cyrkularną, ale również pomaga zmniejszać nierówności społeczne na skalę globalną.
Obieg cyrkularny i recykling tekstyliów
Obowiązek segregacji odzieży i tekstyliów to krok w stronę gospodarki cyrkularnej, której celem jest minimalizacja odpadów i maksymalne wykorzystanie surowców. Tekstylia zebrane w ramach nowego systemu będą mogły zostać ponownie użyte lub przetworzone na włókna do produkcji nowych ubrań, materiały izolacyjne, czyściwo przemysłowe, a nawet wykorzystywane jako paliwo alternatywne. Dzięki temu ograniczymy ilość odpadów trafiających na składowiska, zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych i ochronimy cenne zasoby naturalne, wspierając zrównoważony rozwój.
Nowe obowiązki dotyczące tekstyliów wynikają z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.