Poniedziałek, 07 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Od segregacji śmieci do sadzenia roślin – Rumia uczy ekologii przez zabawę


Od segregacji śmieci do sadzenia roślin – Rumia uczy ekologii przez zabawę27.09.2024 r.

Nauczycielki koordynujące przebieg projektu w rumskich szkołach

Zamiast czytać o ekologii, będą segregować śmieci, sadzić rośliny i brać udział w tematycznych wydarzeniach, a każda zdobyta umiejętność zostanie potwierdzona specjalną pieczątką. Tak ma wyglądać trzecia już edycja miejskiego programu edukacji ekologicznej, który w tym roku obejmie ponad 2800 rumskich dzieci. Celem tej innowacyjnej w skali kraju inicjatywy jest uświadomienie kolejnym pokoleniom, jak duży wpływ na środowisko naturalne ma człowiek.

Spotkanie inaugurujące trzecią edycję miejskiego programu edukacji ekologicznej zostało zorganizowane 27 września w Dworku pod Lipami. Uczestniczyli w nim wyznaczeni przez szkoły i przedszkola nauczyciele koordynujący przebieg kampanii oraz przedstawiciele urzędu odpowiedzialni za jego przygotowanie.

Podczas poprzednich dwóch edycji przekazaliśmy szkołom scenariusze zajęć, gry podłogowe, tablice edukacyjne. Wyposażyliśmy klasy w kosze do segregacji, zorganizowaliśmy 2 ekologiczne przedstawienia dla blisko 2000 dzieci oraz 3 konkursy tematyczne. Zakupiliśmy też 10 dużych donic umożliwiających sadzenie roślin i naukę ich pielęgnacji. Przeprowadziliśmy również warsztaty dla 50 nauczycieli – wymienia Anna Borys, naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Rumi. – W trzeciej edycji koordynatorzy otrzymają kolejne scenariusze zajęć, które zostały opracowane przez specjalistów. Ponownie odbędą się warsztaty dla nauczycieli i ekologiczne przedstawienie. Odbędą się konkursy tematyczne, wyposażymy kolejne placówki w kosze i sadzonki, przekażemy narzędzia edukacyjne. Wszystkie nasze działania mają jeden cel: są odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatu i wyzwania, przed którymi stoimy – dodaje.

Anna Borys opowiadająca o założeniach tegorocznej edycji projektu

Przedsięwzięcie skierowane jest do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3. Ideą programu jest rozwijanie wśród dzieci świadomości ekologicznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Dzięki finansowanym przez miasto szkoleniom i wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych umiejętności wykraczające poza podstawę programową zyskują nie tylko najmłodsi, ale też koordynatorzy prowadzący praktyczne zajęcia. O skuteczności projektu może świadczyć rosnące zainteresowanie. W pierwszej edycji udział wzięło 1604 uczestników, rok później było ich już 2211, a obecnie 2820.

Dzięki urzędowi miasta realizujemy bardzo dużo działań związanych z ekologią, a dzieci i rodzice bardzo chętnie w nich uczestniczą. Otrzymaliśmy pojemniki do segregacji, mnóstwo plansz, pomoce dydaktyczne, szkolenia. Zorganizowano nam ogródek, dzieci sadziły rzodkiewki, a później je zbierały, co jest super – przyznaje Iwona Maćkowiak, nauczycielka i koordynatorka w Szkole Podstawowej nr 9. – Mieszkańcy różnie się zachowują, przez co na ulicach zalegają śmieci, obserwuję to, choćby spacerując z psem. Prywatnie jestem bardzo eko, dlatego uważam, że takie działania edukacyjne są potrzebne nam wszystkim. Od małego uczymy, że te śmieci mają być segregowane i trafiać do odpowiednich pojemników. Bardzo się w tym projekcie odnalazłam i uważam, że te działania rozwinęły mnie i moją klasę – podkreśla.

Przebieg zesłorocznego projektu

W trwającym roku szkolnym rumskie dzieci ponownie będą odkrywać piękno przyrody i jej właściwości. Dowiedzą się, w jaki sposób mogą chronić naturę oraz, jak zadbać o swoje własne zdrowie. Podczas warsztatów koordynatorzy będą również uczyć podopiecznych prawidłowej segregacji odpadów, wskazywać działania chroniące wodę i powietrze przed zanieczyszczeniami, a także wyjaśniać znaczenie roślin i zwierząt dla całego ekosystemu. Uczestnictwo w różnorodnych zajęciach praktycznych pozwoli maluchom lepiej zrozumieć przyrodnicze zależności, a wszystko to odbędzie się w formie zabawy i zostanie zwieńczone nagrodą w postaci specjalnych pieczątek do indywidualnych książeczek.

Projekt bardzo wiele wnosi i pozwala nam kształcić dzieci pod kątem ekologii. Realizując ciekawe zadania z książeczek projektowych, maluchy są dumne ze swoich osiągnięć. Bardzo się cieszą, gdy otrzymują pieczątkę. Podoba im się również sadzenie, a potem zrywanie plonów. Chętnie podjadały maliny, truskawki czy pomidorki ze szkolnego ogródka. Warsztaty są z kolei ciekawą propozycją dla nauczycieli, wiele moich koleżanek o to dopytuje – mówi Marta Lezner, nauczycielka i koordynatorka w Szkole Podstawowej nr 7. – Bardzo dobrze czuję się w tym projekcie i cieszę się, że biorę w nim udział. Dużo mi to daje, dzieci dużo korzystają, ponieważ wspólnie możemy realizować bardzo ciekawe zajęcia, korzystając z przekazanych scenariuszy. To naprawdę spore urozmaicenie naszych codziennych zajęć – podsumowuje.

Szkolny ogródek założony w ramach projektu

Najnowsza edycja programu została wzbogacona o tak zwany ekomotywator zawierający propozycje 10 ekologicznych działań (po jednym na każdy miesiąc). Narzędzie może być inspiracją i służyć jako notatnik do spisywania własnych pomysłów nauczania dzieci o środowisku i tworzenia autorskich projektów. W ekomotywatorze znalazł się również ekokalendarz, czyli zbiór wszystkich akcji ekologicznych, które odbędą się w ciągu najbliższych 10 miesięcy.

Dzieci z otrzymanymi materiałami edukacyjnymi

Zakończenie i podsumowanie miejskiego programu edukacyjnego, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się podczas festynu „Czysta Rumia”. Wszystkie uczestniczące w kampanii placówki otrzymają ekologiczne zadanie, a efekty swojej pracy zaprezentują na odbywającym się w parku Starowiejskim wydarzeniu.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń