Konkurs wiedzy, biegi, rajdy i patriotyczne uroczystości – tak w dużym skrócie można przedstawić harmonogram tegorocznych, szóstych już, Dni Piaśnickich. Celem obchodów jest upamiętnienie tysięcy osób zamordowanych przez hitlerowców w lasach piaśnickich.
Oficjalne uroczyści pod pomnikiem w Piaśnicy rozpoczęły się w minioną sobotę (7 kwietnia) od odegrania hymnu narodowego i przemówień. Później odbyła się część artystyczna, apel pamięci, a na końcu salwa honorowa w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i składanie kwiatów pod pomnikiem.
W obchodach uczestniczyli między innymi samorządowcy z całego regionu. Rumię reprezentował przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.
Piaśnica jest symbolem okrucieństwa i zbrodni wojennych dokonanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Lasy nazywane są „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Masowe egzekucje w Piaśnicy trwały od października 1939 roku i były kontynuowane do kwietnia 1940 roku. Zdaniem historyków ofiarą ludobójstwa w Piaśnicy padło około 13 tysięcy osób. W gronie ofiar znaleźli się przedstawiciele pomorskiej inteligencji, a także obywatele Czech i Niemiec, przetransportowani z głębi Rzeszy.