Piątek, 10 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Odpady dostały drugie życie, a mieszkańcy zyskali rośliny


Odpady dostały drugie życie, a mieszkańcy zyskali rośliny02.10.2023 r.

Uczestnicy akcji

Urząd Miasta Rumi zorganizował szóstą już edycję akcji „Sadzonka za odpady”. Dla mieszkańców miasta i okolic była to okazja, by pożegnać się z zalegającym w domach sprzętem elektrycznym i elektronicznym czy nieaktualnymi wydawnictwami i otrzymać w zamian sadzonki. W przedsięwzięciu udział wzięło kilkaset osób, a wydano przeszło tysiąc roślin.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Zdając sobie z tego sprawę, władze Rumi cyklicznie organizują ekologiczną akcję „Sadzonka za odpady”. W sobotę 30 września można było dostarczyć na parking MOSiR-u elektrośmieci – np. pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, komputery, kosiarki, czajniki, telefony komórkowe czy suszarki – i otrzymać w zamian młode rośliny przeznaczone do sadzenia. Przyjmowana była także makulatura. Rekordziści zostawiali w punkcie przeszło sto kilogramów prasy, książek i kartonów lub zużytego sprzętu. Łącznie w ramach akcji udało się zebrać 3 tony elektroodpadów oraz 2,3 tony makulatury.

W zależności od ilości i masy odpadów uczestnikom były wręczane wieloletnie rośliny: róże, hortensje, trawy ozdobne, szałwie, lawendy, jeżówki, fiołki czy wrzosy. W ten sposób około tysiąca sadzonek zyskało nowy dom.

Była to szósta edycja akcji, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń