Uroczystość na okręcie-symbolu polskiej Marynarki Wojennej, zacumowanej w Gdyni „Błyskawicy” nawiązywała do 80. rocznicy słynnej Akcji „Burza” – patriotycznego zrywu Armii Krajowej wobec rychłego końca II wojny światowej. Ci, którzy nadal pamiętają, a nawet osobiście brali udział w konspiracyjnych działaniach, teraz wyróżnili osoby aktywnie pielęgnujące pamięć o narodowych bohaterach.
Odznaką Złotego Krzyża nadaną przez pomorski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowano burmistrza Rumi, Michała Pasiecznego. Odebrał on wyróżnienie z rąk majora Jerzego Grzywacza ps. „Tapir” i kapitana Tomasza Kuplickiego, zasłużonych działaczy społecznych i byłych członków Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej, którzy od lat aktywnie angażują się w funkcjonowanie związku.
Dziękując za wyróżnienie, burmistrz podkreślał, że to zasługa konsekwentnych, długotrwałych działań związanych z patriotycznymi wydarzeniami i akcjami.
– To wyróżnienie ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ zostaliśmy docenieni za pracę u podstaw. Wprowadziliśmy wiele dodatkowych elementów pielęgnujących nasz patriotyzm, upamiętniających działania w zakresie obronności i historii naszego kraju, także uroczystości, na które coraz częściej przybywa młodzież. Oprócz tego to miejskie działania na większą skalę, które pojawiły się czy to w postaci Parady Niepodległości, czy biegu Żołnierzy Wyklętych, koncertów patriotycznych organizowanych z większym rozmachem. Plus bardzo ścisła współpraca od lat ze związkiem kombatantów i nie ukrywam, że najwięcej tej pracy włożył wiceburmistrz Ariel Sinicki, który otrzymał zresztą już wyróżnienie honorowe kombatantów. Już ponad dekadę działamy w tej kwestii, a nawet dłużej, bo pamiętam, że już w 2012 lub 2013 roku walczyliśmy o upamiętnienie w mieście żołnierza AK i piękny pomnik, który stanął przy ulicy Żwirki i Wigury. Jest bardzo dużo takiej pracy, która może nie wszędzie jest widoczna i nie jest aż tak medialna, ale za to jest cykliczna. To wyróżnienie jest właśnie efektem oddolnych starań, pielęgnowania patriotyzmu w aspekcie wręcz masowym – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Tego samego dnia, we wtorek 25 czerwca od przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK ordery otrzymało też kilka postaci reprezentujących środowisko samorządowe, wojskowe i działaczy społecznych z Pomorza.
Razem z burmistrzem Rumi za utrwalanie pamięci o bohaterstwie żołnierzy AK wyróżniono wicewojewodę pomorskiego Emila Rojka, prezydent Gdyni Aleksandrę Kosiorek, prezydent Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim i prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.
Pomorscy AK-owcy zdecydowali się też uhonorować m.in. kontradmirała Mirosława Jurkowlańca, szefa Zarządu Morskiego – zastępcę Inspektora Marynarki Wojennej, komandora Jarosława Wypijewskiego – dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, byłego prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysława Sztanderę, kmdra por. Pawła Ogórka – dowódcę okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, Aleksandra Wellengera – byłego prezesa zarządu Okręgowego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego w Gdyni, kmdra w st. sp. Tadeusza Listkowskiego – byłego wykładowcę Akademii Marynarki Wojennej oraz mgra inż. Jana Marjanowskiego – prezesa zarządu firmy Marcor w Gdańsku.