Wtorek, 16 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Odznaczenie za rumską pamięć o AK i ojczyźnie


Odznaczenie za rumską pamięć o AK i ojczyźnie26.06.2024 r.

Kapitan Tomasz Kuplicki przypina order burmistrzowi Rumi Michałowi Pasiecznemu

Burmistrz Rumi Michał Pasieczny odebrał na pokładzie ORP Błyskawica specjalne odznaczenie nadawane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Order wręczony przez majora Jerzego Grzywacza i kapitana Tomasza Kuplickiego, zasłużonych kombatantów Szarych Szeregów i AK, to docenienie miejskich działań chroniących pamięć o powstańcach i najważniejszych wydarzeniach patriotycznych.

Uroczystość na okręcie-symbolu polskiej Marynarki Wojennej, zacumowanej w Gdyni „Błyskawicy” nawiązywała do 80. rocznicy słynnej Akcji „Burza” – patriotycznego zrywu Armii Krajowej wobec rychłego końca II wojny światowej. Ci, którzy nadal pamiętają, a nawet osobiście brali udział w konspiracyjnych działaniach, teraz wyróżnili osoby aktywnie pielęgnujące pamięć o narodowych bohaterach.

Odznaką Złotego Krzyża nadaną przez pomorski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowano burmistrza Rumi, Michała Pasiecznego. Odebrał on wyróżnienie z rąk majora Jerzego Grzywacza ps. „Tapir” i kapitana Tomasza Kuplickiego, zasłużonych działaczy społecznych i byłych członków Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej, którzy od lat aktywnie angażują się w funkcjonowanie związku.

Burmistrz Michał Pasieczny z odznaczeniem nadanym przez Światowy Związek Żołnierzy AK na pokładzie ORP Błyskawica

Dziękując za wyróżnienie, burmistrz podkreślał, że to zasługa konsekwentnych, długotrwałych działań związanych z patriotycznymi wydarzeniami i akcjami.

To wyróżnienie ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ zostaliśmy docenieni za pracę u podstaw. Wprowadziliśmy wiele dodatkowych elementów pielęgnujących nasz patriotyzm, upamiętniających działania w zakresie obronności i historii naszego kraju, także uroczystości, na które coraz częściej przybywa młodzież. Oprócz tego to miejskie działania na większą skalę, które pojawiły się czy to w postaci Parady Niepodległości, czy biegu Żołnierzy Wyklętych, koncertów patriotycznych organizowanych z większym rozmachem. Plus bardzo ścisła współpraca od lat ze związkiem kombatantów i nie ukrywam, że najwięcej tej pracy włożył wiceburmistrz Ariel Sinicki, który otrzymał zresztą już wyróżnienie honorowe kombatantów. Już ponad dekadę działamy w tej kwestii, a nawet dłużej, bo pamiętam, że już w 2012 lub 2013 roku walczyliśmy o upamiętnienie w mieście żołnierza AK i piękny pomnik, który stanął przy ulicy Żwirki i Wigury. Jest bardzo dużo takiej pracy, która może nie wszędzie jest widoczna i nie jest aż tak medialna, ale za to jest cykliczna. To wyróżnienie jest właśnie efektem oddolnych starań, pielęgnowania patriotyzmu w aspekcie wręcz masowym – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Tego samego dnia, we wtorek 25 czerwca od przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK ordery otrzymało też kilka postaci reprezentujących środowisko samorządowe, wojskowe i działaczy społecznych z Pomorza.

Razem z burmistrzem Rumi za utrwalanie pamięci o bohaterstwie żołnierzy AK wyróżniono wicewojewodę pomorskiego Emila Rojka, prezydent Gdyni Aleksandrę Kosiorek, prezydent Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim i prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Odznaczeni przez AK-owców samorządowcy, od lewej: Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, kapitan Tomasz Kuplicki, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, major Jerzy Grzywacz, prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, Krystyna Cembrzyńska-Piłat – wiceprezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, z tyłu wicewojewoda pomorski Emil Rojek

Pomorscy AK-owcy zdecydowali się też uhonorować m.in. kontradmirała Mirosława Jurkowlańca, szefa Zarządu Morskiego – zastępcę Inspektora Marynarki Wojennej, komandora Jarosława Wypijewskiego – dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, byłego prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysława Sztanderę, kmdra por. Pawła Ogórka – dowódcę okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, Aleksandra Wellengera – byłego prezesa zarządu Okręgowego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego w Gdyni, kmdra w st. sp. Tadeusza Listkowskiego – byłego wykładowcę Akademii Marynarki Wojennej oraz mgra inż. Jana Marjanowskiego – prezesa zarządu firmy Marcor w Gdańsku.

Pozostali odznaczeni Złotym Krzyżem pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń