Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi


Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi03.04.2024 r.

Dawny rumski kościół na rysunku Wiktora Gosienieckiego, 1924 r.

W 1589 roku opatem klasztoru cystersów w Oliwie został Dawid Konarski. Zapisał się w historii jako sprawny administrator, który zbudował podstawy pod harmonijny rozwój oliwskiego zakonu w kolejnych dziesięcioleciach. Przysłużył się także Rumi – wówczas wsi klasztornej oraz siedzibie cysterskiego folwarku i kościoła.

Droga do opactwa

Dawid Konarski herbu Kolczyk urodził się w 17 kwietnia 1564 roku w Konarzynach nieopodal Chojnic. Jego rodzina była dobrze sytuowana: ojciec Feliks Konarski pełnił funkcję starosty białoborskiego i hamersztyńskiego, a bracia Michał i Stanisław objęli w dorosłym życiu stanowiska wojewodów pomorskiego i malborskiego. Karierę polityczną bohater tego artykułu rozpoczął na dworze samego Jana Zamoyskiego, gdzie pełnił funkcję podskarbiego, wcześniej kształcił się w Kolegium Jezuickim w Braniewie.

Jako protegowany biskupa włocławskiego Hieronima Rozdrażewskiego już w 1589 roku, mając zaledwie 25 lat, objął opactwo klasztoru cysterskiego w Oliwie. Mimo relatywnie młodego wieku okazał się idealnym kandydatem na trudne czasy, jakie przeżywał wówczas zakon.

Wnętrze cysterskiego kościoła przy ul. Kościelnej na pruskiej pocztówce, zbiory Ludwika Bacha

Czas odbudowy

Aby lepiej zrozumieć realia, jakie zastał nowy opat w Oliwie, należy cofnąć się do 1577 roku. Trwała wówczas wojna między zbuntowanym Gdańskiem a nowo wybranym królem Stefanem Batorym. Jednym z jej epizodów było splądrowanie i spalenie przez gdańszczan siedziby oliwskich cystersów sprzyjających obozowi królewskiemu. Wyhamowało to na kolejne lata rozwój Oliwy – zakonnicy zmuszeni byli odbudować zarówno oliwski kościół, jak i otaczające go budynki. Samą świątynie podniesiono z gruzów w latach 1578-1583. Przybycie nowego opata kilka lat później znacznie przyspieszyło ten proces.

Konarski zadbał o wystrój nowego kościoła. Odbudował klasztorny refektarz, a następnie mury obronne wokół klasztoru. Przez całe życie dbał o wystrój nowej świątyni: był inicjatorem powstawania kolejnych ołtarzy, fundatorem obrazów, za jego czasów powstał też grobowiec książąt pomorskich. W dużej mierze to dzięki niemu dzisiejsza Archikatedra Oliwska zaliczana jest do najpiękniejszych świątyń na terenie naszego kraju.

To jednak nie wszystko. W kilka lat uporządkował gospodarkę zakonną, rozpoczął proces remontu i wyposażania zaniedbanych kościołów filialnych (w tym w Rumi) oraz ufundował nowy kościół w Sulęczynie. Wydał też tzw. wilkierz dla mieszkańców posiadłości cysterskich – był to swojego rodzaju kodeks postępowania stworzony z myślą o wiejskiej ludności, między innymi o mieszkańcach ówczesnej Rumi.

Dawid Konarski dał się także poznać jako wierny stronnik królewski: w 1598 roku dobra klasztorne były bazą dla wyprawy Zygmunta III Wazy do Szwecji. Kilka lat później opat współuczestniczył w organizowaniu przez Jana Wejhera obrony Wybrzeża. W 1611 roku zorganizował w Oliwie uroczystości z okazji zwycięstwa nad Moskwą i zdobycia Smoleńska.

Zasługi dla Rumi

Zachowane przedwojenne opisy pocysterskiego kościoła w Rumi często wspominają o blaszanej chorągiewce, jak wieńczyła jeden ze szczytów świątyni. Miała się na niej znajdować data 1599 i herb opata Dawida Konarskiego. Charakterystyczny element widać jeszcze na zdjęciach przedwojennych, zaginął on jednak najprawdopodobniej pod koniec drugiej wojny światowej lub w pierwszych latach po. Według badaczy tematu był to ślad przebudowy lub modernizacji rumskiego kościoła, jaka dokonała się u schyłku XVI wieku z inicjatywy oliwskiego opata. Szczegóły nie są znane, ale dzięki inwentaryzacjom przeprowadzonym na początku XX wieku wiadomo, że najcenniejsze zabytkowe wyposażenie rumskiego kościoła pochodziło właśnie z czasów, kiedy Oliwą rządził Konarski.

Przede wszystkim chodzi o późnorenesansowy, dwukondygnacyjny ołtarz główny z końca XVI wieku ozdobiony dwoma obrazami: „Zdjęcia z Krzyża” i „Droga do Emaus”. Wiele wskazuje na to, że ich twórcami byli ci sami artyści, którzy zaangażowani byli w odbudowę oliwskiego klasztoru.
Spojrzenie opata

Opat Dawid Konarski zmarł 17 maja 1616 roku w Oliwie. Zawieruchę dziejową przetrwało jego piękne epitafium znajdujące się po dziś dzień w Archikatedrze Oliwskiej. Z zamieszczonego w jego centralnej części portretu spogląda na potomnych zadumane spojrzenie Dawida Konarskiego – dawnego budowniczego Oliwy i dobrodzieja Rumi.

Epitafium Dawida Konarskiego w Katedrze Oliwskiej, fot. Gedanopedia

Historyczne ciekawostki na 800-lecie Rumi
W 2024 roku obchodzimy 800. rocznicę pierwszej historycznej wzmianki o Rumi. Znalazła się ona w dokumencie wydanym przez księcia pomorskiego Świętopełka II, który potwierdzał nadania ziemskie zakonowi cystersów z Oliwy. Z tej okazji w „Rumskich Nowinach” oraz na stronie internetowej Rumia.eu publikowane będą artykuły poświęcone lokalnej historii. Ich autorem jest Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi oraz społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń