Choć Góra Markowca już od miesięcy jest regularnie odwiedzana przez mieszkańców Rumi i turystów, którzy chcą przekonać się, jaki widok roztacza się z samego szczytu wieży widokowej, to teraz – po raz pierwszy – miasto zaprosiło wszystkich do wspólnej zabawy w nowej przestrzeni. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, na całym terenie czekali instruktorzy, animatorzy i rekonstruktorzy, którzy pomagali niebanalnie spędzać czas w tym miejscu.
Największym zainteresowaniem cieszyli się instruktorzy wspinaczki, którzy po raz pierwszy w tak otwartej formie zaprosili dzieci i dorosłych do zdobycia kilkunastometrowej ścianki na konstrukcji wieży. Wspinaczka z instruktorem i wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu była bezpłatna, a z atrakcji skorzystały dziesiątki chętnych.
Nie mniej pracy mieli rekonstruktorzy historyczni, którzy swoją obecnością na Górze Markowca przypominali o trudnej historii tego miejsca i wyjaśniali, jaką rolę pełniły fortyfikacje, których ślady pozostały w tym miejscu. Każdy, kto chciał poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co w okresie II wojny światowej wydarzyło się w Rumi, mógł porozmawiać z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja. Pasjonaci mówili też o realiach życia w drugowojennej Polsce.
Ożyła też (i to kilkukrotnie) scena amfiteatru, zza której rozciąga się malownicza panorama. Po raz pierwszy artyści oficjalnie zaprosili mieszkańców i turystów do obejrzenia spektakli na Górze Markowca. Interaktywne przedstawienie muzyczne „Adela na tropie przyjaciela” oraz „Bajkowe melodie” wystawił działający przy MDK-u Pomorski Teatr Nobilis, a dla dorosłych przygotowano dwa koncerty: występ laureatki „Rumskiego Wokalu” Mai Budniewskiej oraz koncert polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo.