Wtorek, 17 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Październikowe zestawienie miejskich inwestycji


Październikowe zestawienie miejskich inwestycji f05.10.2020 r.

Październikowe zestawienie miejskich inwestycji

Trwa lub dobiega końca realizacja miejskich inwestycji związanych m.in. z transportem, rekreacją i bezpieczeństwem. Szczegółowe informacje na temat bieżących przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu.

Plac zabaw Smyk

Firma Smyk na przełomie lutego i marca tego roku przeprowadziła akcję „Smok za Smoka” polegającą na wymianie zużytych smoczków na pluszaki. Wysłużone akcesoria trafiły do recyklingu, a z odzyskanego materiału stworzone zostało wyposażenie placu zabaw.

Rumia zwyciężyła w internetowym plebiscycie, dlatego w ramach finansowanej przez firmę Smyk inwestycji duży przyrząd rekreacyjny, zawierający trzy zjeżdżalnie, uzupełni zlokalizowany przy ul. Starowiejskiej plac zabaw przeznaczony głównie dla małych dzieci.

Obecnie postępują prace projektowe, a do końca października inwestor powinien uzyskać wszystkie zgody na realizację zadania. Po tym terminie będą mogły ruszyć prace związane z przygotowaniem terenu i montażem urządzeń.

Na tym placu zabaw pojawi się urządzenie ufundowane przez firmę Smyk

Przebudowa skweru Derdowskiego i Wybickiego

Wykonawca zakończył prace związane z likwidacją schodów terenowych oraz wyprofilowaniem chodnika, co zwiększy dostępność skweru dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów. Wykonana została również nawierzchnia z płytek betonowych.

W najbliższych tygodniach zamontowane zostaną stylizowane latarnie oświetleniowe, oprawy doziemne iluminacji świetlnych oraz szafka zasilająca. Dodatkowo znajdująca się przy pomniku kamienna nawierzchnia zostanie uzupełniona, a spękania na postumencie pomnika odpowiednio wypełnione. Równolegle przeprowadzone zostaną prace związane z budową ogrodzenia.

Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów zielonych – przybędzie drzew, krzewów i traw ozdobnych. Pojawią się również elementy małej architektury, takie jak: ławki, donice, kosze na śmieci czy stojak na rowery.

Inwestycje realizowana ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Skwer przy ul. Derdowskiego i Wybickiego

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych

Do końca października dwanaście przejść dla pieszych zyska nowoczesne oświetlenie. Inwestycja, której głównym celem jest poprawa widoczności pieszych, realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt całego zadania to 145 tys. zł.

Lokalizacje:

 1. ul. Dąbrowskiego 14D/16,
 2. ul. Dąbrowskiego 21/22,
 3. ul. Dębogórska 29,
 4. ul. Dębogórska 31/33,
 5. ul. Dębogórska 49,
 6. ul. Gdańska 28,
 7. ul. Gdańska 33,
 8. ul. Kosynierów 31,
 9. ul. Kosynierów 48/48A,
 10. ul. Starowiejska 9,
 11. ul. Starowiejska 49,
 12. ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego 66.

Trwa również projektowanie kolejnych czterech doświetleń przejść dla pieszych.

Inwestycje realizowana ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Nowoczesne oświetlenie

Budowa ulicy Pomorskiej

Zakończyła się budowa nawierzchni drogowej, chodników i ścieżki rowerowej na ul. Pomorskiej. Koszt całej inwestycji to blisko 4 mln zł. W październiku rozpoczną się dodatkowe prace związane z budową sygnalizacji świetlnej przy Lidlu. Ostatnim elementem będzie montaż specjalnego doświetlenia przejść dla pieszych.

Inwestycja jest realizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie ze środków zdobytych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Wyremontowana ul. Pomorska

Budowa ulicy Żwirki i Wigury

Dobiega końca montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego – progów zwalniających oraz inteligentnych przejść dla pieszych w rejonie „dojścia do szkoły”, czyli skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Sienkiewicza i Okrężną oraz ul. Ceynowy z ul. Sienkiewicza. Gmina czeka na przyłączenie przez pracowników grupy Energa elementów aktywnych przejść dla pieszych do sieci elektroenergetycznej.

Inwestycja realizowana ze środków zewnętrznych.

Zmodernizowana ul. Żwirki i Wigury

Węzeł integracyjny z tunelem

Rozpoczęła się przebudowa drogi krajowej nr 6 (ul. Sobieskiego) – modernizacja obejmuje wykonanie skrzyżowania wraz zatokami autobusowymi, chodnikami oraz ścieżkami rowerowymi, a także rozbudowę m.in. sieci gazowej, teletechnicznej, elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej. Ponadto wykonawcy udało się wprowadzić trzy z kilkudziesięciu rur od obudowy tunelu w Janowie, prace są realizowane metodą pipe roofing.

Budowa węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie – pipe roofing

Budowa ulicy Konopnickiej

Wykonawca zakończył budowę układu drogowego – chodników, zatok postojowych, nawierzchni jezdni oraz elementów bezpieczeństwa na całym odcinku ul. Konopnickiej. Ostatnim etapem inwestycji będzie wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz zagospodarowanie terenu zielonego.

Inwestycja realizowana ze środków zewnętrznych.

Budowa ul. Konopnickiej

Rewitalizacja Zagórza

W ramach prowadzonych na osiedlu Zagórze prac zakończono przebudowę sieci wodociągowej w ul. Kombatantów.

Obecnie wykonawca realizuje roboty związane z: przebudową sieci wodociągowej w ul. Zakole; renowacją sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Kombatantów; przebudową sieci gazowej i elektroenergetycznej; remontem przyłączy wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Równolegle budowane są chodniki oraz ścieżki rowerowe i rekreacyjne na terenie dziedzińca centralnego, a także powstają miejsca postojowe przy budynkach na ul. Sabata, Kombatantów i Młyńskiej.

W październiku rozpoczną się prace związane z przebudową ul. Sabata na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Młyńską. Roboty będą prowadzone po stronie, którą na co dzień odbywa się ruch w kierunku Łężyc.

Prace związane z rewitalizacją Zagórza

Kalendarz wydarzeń