Niedziela, 31 Maj 2020

„Posłuchaj piesku!” – dzieci czytają, psiaki słuchają


15.05.2018 r.


W najbliższy czwartek (17 maja) o godzinie 17:00 Stacja Kultura zaprasza czytające dzieci, które chciałyby wejść w interakcję z czworonożnymi gośćmi. Tego dnia do biblioteki zawitają specjalnie wyszkolone psiaki, które zostaną słuchaczami najmłodszych czytelników.

Dzieci poczytają ulubione książeczki oraz będą miały okazję poznać i pobawić się ze wspaniale wyszkolonymi czworonogami. Rodzice natomiast będą mogli porozmawiać z terapeutami o możliwościach wspomagania dzieci z trudnościami w czytaniu.

– Takie czytanie dodaje maluchom odwagi. Psy wydają się uważnie słuchać i, w przeciwieństwie do dorosłych czy kolegów z klasy, nie zwracają uwagi na potknięcia i przejęzyczenia. W pełni akceptują dziecko, oferując mu całkowitą uwagę i zainteresowanie. Dzieje się tak bez względu na kolor skóry, wiek, poziom społeczny czy zamożność rodziców. Te zalety więzi z psem wykorzystuje się we wspomaganiu nauki czytania. Sam pies oczywiście nie nauczy dziecka czytać, jednak jego obecność przyczynia się do zmniejszenia napięcia i stresu, wspierając najmłodszych w pokonywaniu trudności związanych z czytaniem – wyjaśniają pracownicy Stacji Kultura.

Czytanie poprowadzą terapeuci z Fundacji Dogtor, która jest jedną z pierwszych organizacji dogoterapeutycznych w Polsce, mającą 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu różnych form dogoterapii. Są to m.in. zajęcia edukacyjne, jak również terapia z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z różnymi niepełnościami np. spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów i dogoterapeutów w towarzystwie specjalnie wyszkolonych psów.

Kalendarz wydarzeń