Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pracodawcy Pomorza pomogą przygotować kadry dla farm wiatrowych


Pracodawcy Pomorza pomogą przygotować kadry dla farm wiatrowych21.02.2024 r.

Sygnatariusze listu intencyjnego, od prawej: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, prezes spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, prezes Pracodawców Pomorza Tomasz Limon i wiceprezes Wojciech Szczepański

Największa w województwie organizacja pracodawców oficjalnie wspiera ideę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. Podpisano list intencyjny między miastem, spółką Rumia Invest Park i Pracodawcami Pomorza, który sformalizował współpracę nad kształceniem przyszłych kadr dla farm wiatrowych na Bałtyku. Mowa m.in. o projektach edukacyjnych, kontakcie z pracodawcami z tej branży czy poszukiwaniach partnerów do kolejnych działań.

Rumia, miejska spółka Rumia Invest Park i Pracodawcy Pomorza formalnie rozpoczynają szerszą współpracę. Przypomnijmy, że w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej to właśnie w Rumi mają być realizowane projekty przygotowujące specjalistów do pracy na farmach wiatrowych.

Wojewódzka organizacja już wcześniej łączyła w tej kwestii siły z Rumią, m.in. przekonując do wizji powołania Branżowego Centrum Umiejętności w Lęborku czy przy organizacji targów Edu Offshore Wind w gdańskim AmberExpo.

List intencyjny w sprawie podjęcia działań w celu rozwoju wspomnianego centrum 21 lutego podpisali: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, prezes spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, prezes Pracodawców Pomorza Tomasz Limon oraz wiceprezes tej organizacji Wojciech Szczepański.

List intencyjny pokazuje jeszcze większą wolę współpracy. Mam nadzieję, z perspektywy samorządu, na współpracę pod kątem odnawialnych źródeł energii, transformacji klimatyczno-energetycznej, ale i olbrzymiego wsparcia przedsiębiorców. Wszyscy na tym korzystają: firmy, które mogą u nas się rozwijać, mieszkańcy, którzy mają miejsca pracy, i samorząd, ponieważ pojawiają się nowe dochody podatkowe, które możemy przeznaczać na cele społeczne i inwestycyjne – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Dalsze, wspólne działania trzech stron będą dotyczyć między innymi szkolnej edukacji, współpracy z uczelniami i firmami z branży offshore, pozyskiwania partnerów i źródeł finansowania projektów czy informowania i dialogu z interesariuszami.

To tak naprawdę sformalizowanie pewnej współpracy, którą już prowadzimy jako spółka z Pracodawcami Pomorza. Dzisiaj podpisujemy list intencyjny w sprawie rozwijania szczególnego projektu. Będzie działał na rzecz przygotowania i rozwoju kadr dla morskiej energetyki wiatrowej w naszym regionie oraz poza nim. Cieszę się, że Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jest wspierane przez największą w województwie organizację pracodawców – mówiła Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park.

Dużo mówi się o energetyce odnawialnej i potrzebie edukacji, ale jest też dobry moment, żeby mówić o tym głośno także w Warszawie, wśród obecnie rządzących. Projekty są realizowane, ale musimy mieć też wsparcie centralne ze strony ministerstw. Energetyka wiatrowa jest bardzo ważna dla naszego województwa, ale też kraju – podkreślił przy okazji podpisania listu intencyjnego Tomasz Limon, prezes Pracodawców Pomorza.

Wszystkie strony zadeklarowały współpracę i poszukiwanie możliwych form współdziałania. Celem jest osiągnięcie korzyści dla pomorskiego i lokalnego rynku pracy oraz dla sektora edukacji w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. To szansa, która pojawiła się w związku z przyszłą budową, eksploatacją i serwisem farm wiatrowych w województwie pomorskim, w tym w Ustce i w Łebie.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń