Stacja Kultura zaprasza 30 października o godz. 18:30 na uroczystą premierę antologii „Magia i cała reszta”. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Żukowska.
Opowiadania, które znajdują się w antologii, to zbiór tekstów powstałych podczas warsztatów literackich projektu „Od Mitu do Fantasy” – tekstów intrygujących i nieszablonowych. Wyobraźnia autorów i autorek, ich umiejętności warsztatowe i niestrudzone poszukiwanie własnej artystycznej drogi, z pewnością zasługują na uznanie czytelników. Oto nazwiska dziesięciu wspaniałych, którzy podjęli trud napisania fantasy i odnieśli zwycięstwo: Sonja Block, Grzegorz Bryszewski, Andrzej Lanc, Jakub Łukaczyński, Virginia Adela Macholl, Sławek Mikołajczyk, Sofija Pogrebniak, Ania Sabara, Karolina Stefaniak oraz Magda Zawadzka-Sołtysek.
„Projekt „Od Mitu do Fantasy”, którego częścią jest oddawana do rąk czytelników antologia „Magia i cała reszta”, nawiązuje do myśli, iż jednym ze źródeł fantasy jest mit. Łączy w ten sposób stare z nowym – to, co zaprzeszłe z tym, co bardzo aktualne, opowieści bajeczne z kulturą popularną. Ale nie znajdziecie w poniższych tekstach typowych mitycznych historii. Mit jest bowiem jedynie impulsem, nawiązaniem, jego schemat fabularny pomaga zbudować atrakcyjny przebieg akcji, ale wszystko to, co dzieje się w poszczególnych opowiadaniach, jest dziełem autorskiej wyobraźni. Wyobraźnia to zresztą słowo-klucz literatury fantastycznej. Dla niej zorganizowano warsztaty literackie, których pokłosiem jest niniejsza antologia. Imaginacja pomaga opowiedzieć, odblokować i uporządkować pokłady twórczego fermentu, który wszyscy posiadamy. Przez kilka miesięcy, podczas odbywających się w Stacji Kultura warsztatów, ich uczestnicy rozmawiali, ćwiczyli, pisali i spierali się o kształt fabuły, bohaterów i pomysły na magię w poszczególnych tekstach. Bo bez magii nie ma przecież fantasy.
Projekt „Od mitu do fantasy” poświęcony jest literaturze fantasy oraz odkrywaniu jej źródeł inspiracji w mitologii, ze szczególnym uwzględnieniem motywów pojawiających się w mitologii słowiańskiej.
W ramach projektu odbyły się:
• warsztaty literackie „Piszemy fantasy” prowadzone przez Elżbietę Żukowską
• spotkania z autorami gatunku fantasy m.in. z Robertem Wegnerem, autorem bestsellerowego cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”,
• wykłady poświęcone słowiańskiej mitologii oraz przenikaniu się mitologii i twórczości fantasy m.in. „Mitologia Słowiańska” oraz „Demonologia Kaszubska”.
Projekt „Od mitu do fantasy” realizowany jest w ramach projektu „Słowiańskie fantasy”, na realizację którego Miejska Biblioteka Publiczna Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.